W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Wiza typu D – złożenie wniosku

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć w urzędzie konsularnym RP.

Calle Cracovia 40
Colonia San Angel
01000 CIUDAD DE MÉXICO
tel. +(52) 55 5481-2050

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.

Jak umówisz się na spotkanie?

Spotkanie należy zarezerwować za pośrednictwem systemu e-konsulat: https://secure.e-konsulat.gov.pl/ 

Rezerwacja terminu jest niezbędnym warunkiem ubiegania się o wizę. Na jedną osobę przypada jedno spotkanie i każdy wnioskodawca musi wypełnić formularz. Jeśli chcą Państwo dokonać procedury wizowej dla kilku osób lub całej rodziny, konieczne jest zarezerwowanie odpowiedniej liczby spotkań.

W przypadku, gdy grupa petentów stanowi rodzinę, a umówione spotkania przypadają w różne dni, mogą skontaktować się z konsulatem, aby wnioskować o możliwość stawienia się wspólnie tego samego dnia.

W szczycie sezonu (lipiec, sierpień, styczeń) umówienie się na spotkanie może potrwać kilka tygodni. Dlatego zalecamy rozpoczęcie procedur z dużym wyprzedzeniem przed planowaną datą podróży.

 

W razie wątpliwości zapraszamy do kontaktu mailowego na meksyk.konsul@msz.gov.pl

Jakie dokumenty musisz złożyć?
  • Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy (formularz należy podpisać na miejscu) ;
  • Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
  • a.    ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
    b.    nie starsze niż 6 miesięcy,
    c.    zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.

  • Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony przeznaczone na wizy.  
  • Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
  • Osoba ubiegająca się o wydanie wizy krajowej składa osobiście dokument potwierdzający posiadanie podróżnego ubezpieczenia medycznego, o którym mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a lub dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Podróżne ubezpieczenie medyczne o kwocie ubezpieczenia nie niższej niż 30 000 EUR musi być ważne przez okres planowanego pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pokrywać wszelkie wydatki, które mogą wyniknąć podczas pobytu na tym terytorium w związku z koniecznością podróży powrotnej z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią, w którym ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia kosztów udzielonych ubezpieczonemu świadczeń zdrowotnych bezpośrednio na rzecz podmiotu udzielającego takich świadczeń, na podstawie wystawionego przez ten podmiot rachunku.

    Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wizy --> w zakładce: Informacja Ministra Spraw Zagranicznych o ubezpieczycielach i oferowanych przez nich ubezpieczeniach, spełniających warunki, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 lit. a i ust. 1b ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach.

  • Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego legalne zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.
  • Potwierdzenie posiadania środków finansowych w formie ustalonej przez placówkę (zobaczyć najczęściej zadawane pytane).
  • Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).
  • Dokumenty potwierdzające cel pobytu na terytorium RP (zobaczyć najczęściej zadawane pytania).
  • Tylko w przypadku wnioskodawców, którzy nie posiadają meksykańskiego lub kostarykańskiego obywatelstwa: oryginał i kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego legalne zamieszkanie w Meksyku lub Kostaryce (karta stałego lub tymczasowego pobytu).​​​​​

 

Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:

  • Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
  • Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
  • Akt urodzenia – oryginał i kopia.
  • Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.

 

Pamiętaj:

  • Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania. 
  • Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może poprosić o dodatkową dokumentację.
  • Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
  • Wizy typu D pozwalają na przebywanie w innych krajach strefy Schengen przez 90 dni w każdym 180-dniowym okresie. Oznacza to, że możesz przebywać legalnie w strefie Schengen, wyłącznie jeśli w okresie ostatnich 180 dni Twój pobyt w krajach strefy nie przekroczył 90 dni.  
  • Wiza typu D może zostać wydana z maksymalnie rocznym okresem ważności.
  • Pamiętaj, że wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium Polski – ostateczną decyzję zawsze podejmuje Straż Graniczna.
Ile zapłacisz?

Opłata za wniosek wizowy wynosi 150 USD i nie podlega zwrotowi, niezależnie od decyzji konsula. Aby uzyskać więcej informacji, zapoznaj się z: https://www.gov.pl/web/meksyk/jak-moge-zaplacic-za-sprawe 

Jaki jest termin realizacji?

Termin rozpatrzenia wniosku wizowego zależy od konkretnego przypadku. Zgodnie z ust. 1 art. 74a ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, wizę krajową wydaje się albo odmawia się jej wydania w terminie 15 dni od dnia złożenia wniosku w tej sprawie, chyba że wniosek został uznany za niedopuszczalny. W uzasadnionych przypadkach termin ten może być przedłużony do 30 dni. W razie potrzeby, wnioskodawca może poprosić o dostarczenia na własny koszt przez DHL paszportu na wskazany przez siebie adres. Personel konsularny uwzględnia również szczególną sytuację wnioskodawców z Kostaryki.

Jak odbierzesz dokumenty?

Dokumenty można odebrać w Konsulacie RP:

Calle Cracovia 40
Colonia San Angel
01000 CIUDAD DE MÉXICO
tel. +(52) 55 5481-2050

 

Dokumenty można odebrać w godzinach pracy urzędu (8:30-16:30) po uprzednim ustaleniu dokładnego terminu z referatem ds. konsularnych.

W razie potrzeby, wnioskodawca może poprosić o dostarczenia na własny koszt przez DHL paszportu na wskazany przez siebie adres.

Jak możesz się odwołać?

Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania;

Calle Cracovia 40
Colonia San Angel
01000 CIUDAD DE MÉXICO
tel. +(52) 55 5481-2050

 

Opłata za złożenie takiego wniosku wynosi 99 USD.

Najczęściej zadawane pytania
  • Jak mogę potwierdzić, że mam wystarczające środki finansowe?

Przyjmujemy zezwolenia na pracę i umowę o pracę dla osób ubiegających się o wizę pracowniczą, kwit stypendialny dla stypendystów, pokwitowania wynagrodzeń za ostatnie trzy miesiące oraz pismo od pracodawcy, wyciągi z konta za ostatnie trzy miesiące. Minimalna wymagana kwota to około 400 USD miesięcznie w dostępnych oszczędnościach (na koncie powinna widnieć kwota odpowiadająca całemu okresowi pobytu) lub regularnych przychodach (kwit i pismo od pracodawcy). Przedstawienie dowodu wpłaty za podróż, zakwaterowanie lub studia (jeśli dotyczy) pozwala obniżyć wymaganą minimalną kwotę, zaś w przypadku ich braku lub w przypadku podróży z dziećmi lub małżonkami - wymagana kwota może wzrosnąć. W przypadku, gdy dowody wypłacalności były wystawione na nazwisko osoby trzeciej (na przykład ojca wnioskodawcy), do dokumentów należy dołączyć upoważnienie podpisane przez notariusza. Pismo nie ma z góry ustalonego formatu. Osoby ubiegające się o wizę podróżujące w celach zawodowych mogą jedynie przedstawić dokumenty związane z ich pracą jako dowód wypłacalności, nie trzeba przedstawiać żadnych dodatkowych dokumentów, z wyjątkiem przypadków, gdy potwierdzony dochód jest niższy niż niezbędny do pokrycia wydatków ich osób towarzyszących.

 

  • Jakie dokumenty uzupełniające powinienem przedstawić?

o Wiza studencka: dokumenty akceptacyjne wydane przez polską instytucję edukacyjną, pismo z meksykańskiej instytucji edukacyjnej potwierdzające warunki wymiany, świadectwo ukończenia studiów lub pismo wnioskodawcy.
o Wiza studencka umożliwiająca ukończenie studiów licencjackich, magisterskich lub doktoranckich: dokumenty akceptacyjne wydane przez polską uczelnię (pismo akceptacyjne i zaświadczenie), dowód wpłaty za studia, dokumenty związane z wcześniejszymi studiami lub aktualnymi czy ostatnimi dyplomami.
o Wiza pracownicza: zezwolenie na pracę lub inny dokument przewidziany prawem, list od polskiej firmy lub oferta umowy o pracę. W przypadku, gdy zezwolenie na pracę nie jest obowiązkowe dla rozpatrywanej pracy, podstawa prawna ubiegania się o wizę na pracę i zatrudniania cudzoziemca bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę musi zostać wskazana w piśmie od polskiej firmy.
o Wiza towarzysząca – dla członków rodziny osoby ubiegającej się o wizę lub posiadacza wizy pracowniczej: dokumenty dotyczące pracy tej osoby bliskiej, wystawione przez nią zaproszenie i deklaracja odpowiedzialnościi za wydatki, akty urodzenia i małżeństwa potwierdzające więzy rodzinne (małżonek, dziecko).
o Bezpłatna wiza dla współmałżonka obywatela polskiego: akt małżeństwa i polski paszport współmałżonka, deklaracja/zaproszenie współmałżonka (brak wzoru).

 

  • Jaki dowód zakwaterowania mogę przedstawić?

Oficjalne zaproszenie, zaproszenie, rezerwacja hotelu, potwierdzenie zakwaterowania na uczelni, umowa najmu. W przypadku dłuższych pobytów nie wymagamy dowodu zakwaterowania za cały rozpatrywany okres.

 

  • Wyjeżdżam do pracy do Polski i mój pracodawca zapewni mi ubezpieczenie zdrowotne. Czy aby ubiegać się o wizę, muszę wykupić  je oddzielnie?

Na mocy obowiązujących przepisów konieczne jest okazanie ubezpieczenia, którego data ważności odpowiada okresowi ważności wizy. Zaleca się porównanie różnych ofert, aby wybrać najdogodniejszą. W niektórych przypadkach ubezpieczenie wykupione w Polsce jest atrakcyjniejsze od ubezpieczenia kupowanego w Meksyku, nawet jeśli w grę wchodzi ten sam ubezpieczyciel. W przypadku osób, które były już zarejestrowane w ZUS, NFZ i/lub posiadają prywatne ubezpieczenie medyczne w Polsce (takie jak Luxmed czy Medicover) dokumenty to potwierdzające zwalniają z konieczności przedstawienia innych polis.

 

  • Nadal nie mam zezwolenia na pracę ani dokumentów uniwersyteckich. Czy wizyta jest zasadna? Czy istnieje sposób na kontynuowanie procesu bez tych dokumentów?

Jeśli nie masz dokumentów, które są niezbędne do uzyskania wizy, lepiej będzie odłożyć wizytę, ponieważ niekompletne wnioski mogą być przyczyną negatywnej decyzji. Jeśli zbliża się termin Twojej wizyty, a nie posiadasz jednego z niezbędnych dokumentów, skontaktuj się z personelem konsularnym.

 

  • Nie mam jeszcze biletu na podróż. Czy to poważny problem?

Najlepiej przedstawić bilet na podróż, ale jego brak nie jest wystarczającym powodem dla odmowy wydania wizy.

 

  • Nie mam biletu powrotnego. Czy to poważny problem?

Zaleca się okazanie biletu powrotnego, w szczególności jeśli pobyt ma trwać mniej niż 6 miesięcy, ale jego brak nie jest wystarczającym powodem do odmowy wydania wizy. W przypadku braku biletu powrotnego, należy udowodnić posiadanie wystarczających środków finansowych na opłacenie go w późniejszym terminie.

 

  • Zarezerwowałem wizytę, ale jest ona zbyt odległa, a muszę jak najszybciej przyjechać do Polski. Co mogę zrobić?

Prosimy o skonsultowanie się z wydziałem konsularnym w sprawie możliwości przyspieszonego terminu i przeprowadzenia procedury w trybie pilnym.

 

  • Zarezerwowałem wizytę, ale muszę umówić się na inną. Jak mogę odwołać wizytę?

W tej chwili system nie pozwala na anulowanie wizyt wizowych i umożliwia tylko jedno spotkanie dla każdego wnioskodawcy.

 

  • Popełniłem błąd w formularzu wniosku. Jak mogę poprawić informacje?

Nie ma możliwości poprawienia wniosku elektronicznego, jednak wniosek można poprawić odręcznie, kładąc swój podpis przy każdej z wprowadzonych poprawek.

{"register":{"columns":[]}}