W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

GOSPOSTRATEG – XI konkurs (na projekty zamawiane)

Status Status: Trwa nabór wniosków

Strategiczny Program Badań Naukowych i Prac Rozwojowych „Społeczny i gospodarczy rozwój Polski w warunkach globalizujących się rynków” – GOSPOSTRATEG

Celem głównym Programu GOSPOSTRATEG jest wzrost wykorzystania w perspektywie do 2028 r. rezultatów badań społeczno-ekonomicznych w kształtowaniu krajowych i regionalnych polityk rozwojowych. XI konkurs w ramach Programu ma na celu wybór wykonawców tzw. projektu zamawianego i obejmuje zagadnienie badawcze („Program rozwoju magazynowania wodoru w kawernach solnych dla wzmocnienia krytycznej infrastruktury energetycznej Polski”) zgłoszone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

  • Do konkursu mogą przystąpić konsorcja składające się wyłącznie z niebędących przedsiębiorstwem (w rozumieniu art. 1 załącznika I do rozporządzenia 651/2014): jednostek naukowych, spółek prawa handlowego, fundacji oraz stowarzyszeń. Maksymalna liczba podmiotów w konsorcjum wynosi 5, w tym co najmniej dwie jednostki naukowe.

  • NCBR udziela dofinansowania na realizację projektów, które obejmują: 

    1. badania podstawowe,
    2. badania przemysłowe,
    3. eksperymentalne prace rozwojowe,
    4. prace przedwdrożeniowe (obowiązkowe w projekcie).
  • Konkurs obejmuje temat zgłoszony przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska:

    „Program rozwoju magazynowania wodoru w kawernach solnych dla wzmocnienia krytycznej infrastruktury energetycznej Polski”.

  • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju

  • Całkowity budżet konkursu to 20 mln zł.

  • Maksymalna wysokość dofinansowania projektu wynosi 20 000 000 zł.

    Poziom dofinansowania na realizację prac w projekcie wynosi do 100% kosztów kwalifikowalnych. Lider konsorcjum i konsorcjanci mogą realizować projekt wyłącznie w ramach działalności niegospodarczej.

    • Data ogłoszenia: 12 kwietnia 2024 r.
    • Rozpoczęcie naboru wniosków: 20 maja 2024 r.
    • Zakończenie naboru wniosków: 14 sierpnia 2024 r., godz. 16:00
    • Wyniki konkursu:

    NCBR przesyła do wnioskodawców decyzje w terminie do 6 miesięcy od dnia zamknięcia naboru wniosków.

  • Wnioski o dofinansowanie należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej w systemie LSI (lsi.ncbr.gov.pl).

  • Ocena projektów składa się z dwóch etapów: oceny wstępnej i merytorycznej.

    Ocenę wstępną projektu przeprowadzają pracownicy NCBR w zakresie kryterium nr 1-4 oraz Komitet Sterujący w zakresie kryterium nr 5.

    Ocena merytoryczna przeprowadzana jest przez ekspertów w skład którego wchodzi przynajmniej 3 ekspertów, w tym co najmniej 1 ekspert wskazany przez Uprawnionego. W skład panelu  może wchodzić również co najmniej 1 członek Komitetu Sterującego. Elementem oceny jest spotkanie panelu ekspertów z wnioskodawcą za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Podczas spotkania wnioskodawca może odnieść się do pytań i ewentualnych wątpliwości członków panelu dotyczących projektu. Panel Ekspertów na etapie oceny wniosku wskaże od 1 do maksymalnie 3 kluczowych zadań Projektu, które będą stanowiły podstawę do określenia okresów sprawozdawczych. Ocena merytoryczna obejmuje kryteria dostępu oraz kryteria punktowane.

  • FAQ GOSPOSTRATEG – Infoday 12.06.2024 r.

    1. Kanadyjska firma, która realizuje duży projekt magazynowania wodoru w ogromnej kawernie solnej w Kanadzie byłaby zainteresowana wzięciem udziału w konkursie Gospostrateg 11.  

    Chciałbym dowiedzieć się w jaki sposób ta firma może przestąpić do konkursu: nie mają przedstawiciela w Polsce i dostają wiele zapytać komercyjnych z Europy Zachodniej. Firma zainteresowała się rynkiem Polski dlatego, że znają się na kawernach solnych i wiedzą, że Polska ma wiele dużych kawern do wykorzystania. Poza tym mają praktyczną wiedzę jak przygotować projekt magazynowania wodoru w takich kawernach – nikt w Europie nie ma takiej wiedzy i takiego doświadczenia.  

    Uprzejmie proszę o wskazówki: w jaki sposób firma kanadyjska może w tym konkursie uczestniczyć. Czy np. może znaleźć partnera w Polsce, żeby złożyć wniosek jako konsorcjum?  

    Informujemy, że zgodnie z zapisami Regulaminu Konkursu (RK, ust. 4-6), do konkursu mogą przystąpić konsorcja składające się wyłącznie z niebędących przedsiębiorstwem (w rozumieniu art. 1 załącznika I do rozporządzenia 651/2014): 

    • jednostek naukowych,
    • spółek prawa handlowego, 
    • fundacji, 
    • stowarzyszeń, 

    w których skład wchodzi maksymalnie 5 podmiotów, w tym co najmniej dwie jednostki naukowe. 

    Do konkursu mogą przystąpić wyłącznie podmioty prowadzące działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej potwierdzoną wpisem do odpowiedniego rejestru. 

    Liderem konsorcjum musi być jednostka naukowa. 

    W związku z powyższym oraz po zapoznaniu się z opisaną sytuacją, niestety ma możliwości, aby opisana firma spełniała warunki uczestnictwa określone w dokumentacji konkursowej (jako wnioskodawca, a następnie beneficjent). Jedyne rozwiązanie jakie jest możliwe do rozważenia, to podwykonawstwo względem konsorcjum, które będzie realizowało Projekt (dla podwykonawcy nie ma ograniczeń dotyczących posiadana siedziby w Polsce). Zgodnie z zapisami Umowy o dofinansowanie (§ 9) należy jednak pamiętać, że wybór podwykonawcy musi odbyć się zgodnie z zasadą gwarantującą zachowanie uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, jawności, przejrzystości postępowania i wyboru wykonawców oraz efektywności rozumianej jako celowego i oszczędnego wydatkowania. 

    Wartość prac realizowanych na zasadzie podwykonawstwa nie może przekroczyć (§ 3 ust. 9 Umowy o dofinansowanie, RK ust. 21): 

    • 10% sumy kosztów kwalifikowalnych: badań podstawowych, badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych ponoszonych w projekcie przez lidera konsorcjum lub danego 

    konsorcjanta; 

    • 70% sumy kosztów kwalifikowalnych prac przedwdrożeniowych ponoszonych w projekcie przez lidera konsorcjum lub danego konsorcjanta. 

     

    1. Co Państwo mają na myśli przez prowadzenie „działalności niegospodarczej” przez spółkę prawa handlowego? Proszę o podanie definicji/charakterystyki tego rodzaju działalności w odniesieniu do konkursu.  

    W skład działalności niegospodarczej wchodzi działalność, która NIE jest działalnością gospodarczą (rozumianą zgodnie z definicją zawartą w art.  3. Ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 236)).

    1. Czy w konkursie może uczestniczyć spółka prawa handlowego, której podstawowym celem jest prowadzenie działalności gospodarczej, o ile oświadczy ona, że działania związane z realizacją projektu (planowanego do dofinansowania) będą miały charakter niedochodowy? 

    Warunkiem możliwości realizacji projektu jest zapewnienie jej realizacji wyłącznie w ramach działalności niegospodarczej. Na etapie wnioskowania, wnioskodawca składa oświadczenie (zgodnie ze wzorem w zał. 9 do RK). Oświadczenie to składane jest tylko w sytuacji, gdy lider lub członek konsorcjum wnioskodawcy prowadzi zarówno działalność gospodarczą jak i niegospodarczą. Proszę pamiętać, że spółka prawa handlowego może być wyłącznie konsorcjantem. Liderem konsorcjum musi być jednostka naukowa. 

    1. Jak będzie weryfikowane prowadzenie działalności niegospodarczej przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? Na podstawie jakich dokumentów będzie dokonywana weryfikacja – oświadczenie spółki o prowadzeniu takiej działalności/ niedochodowym charakterze projektu, umowy spółki? Innych dokumentów – jakich? 

    Jakie działania będą oczekiwane od spółki z o.o. co do rozdzielenia działalności gospodarczej od niegospodarczej na etapie składania wniosku oraz końcowego rozliczenia dofinansowania? 

    Na etapie składania wniosku o dofinansowanie, wymagane jest złożenie oświadczenia (przez Lidera/konsorcjanta) o braku związku z projektu z prowadzeniem działalności gospodarczej (załącznik nr 9 do RK). Oświadczenie to składane jest tylko w sytuacji, gdy lider lub członek konsorcjum wnioskodawcy prowadzi zarówno działalność gospodarczą jak i niegospodarczą. Na etapie realizacji, wykonawca musi prowadzić rozdzielność rachunkowa przedmiotowego projektu od reszty działalności oraz realizować przedmiotowy projekt wyłącznie w ramach działalności niegospodarczej (czyli to, co oświadcza na etapie składania wniosku, musi wdrożyć w życie). 

    1. Z czego wynika ograniczenie współpracy pomiędzy jednostkami w ramach zadania? We wszystkich programach finansowanych w ramach Horyzontu Europa jest dopuszczalna współpraca w ramach zadań. 

    To nie jest ograniczenie, bo konsorcjanci muszą ze sobą współpracować. Chodzi o to, że każdy członek konsorcjum ma swoją odpowiedzialność oraz swój budżet. Chodzi o zachowanie przejrzystości. Należy również dodać, że eksperci oceniają potencjał podmiotów do realizacji zadań, więc konieczne jest precyzyjne wskazanie, kto i za co będzie odpowiedzialny. Każdy program/konkurs ma swoje zasady, które określa Regulamin Konkursu lub dokument równorzędny.

    1. Czy w systemie LSI dostęp do wniosku mogą mieć wszyscy członkowie konsorcjum? 

    System LSI1 nie ma możliwości współdzielenia treści wniosku pomiędzy kilku edytorów. Tylko założyciel wniosku w system ma możliwość jego edycji. W celu wymiany informacji wewnątrz zespołu projektowego Wnioskodawca może używać wygenerowanego PDF. 

    1. Kiedy powinna zostać nawiązana współpraca z Ministerstwem? dopiero po wyborze do dofinansowania?

    Współpraca formalnie zaczyna się w chwili podpisania umowy o dofinansowanie, która jest umową trójstronną pomiędzy NCBR, Zamawiającym (Uprawnionym) oraz Konsorcjum, na czele którego stoi jednostka naukowa.

    W umowie wskazano m.in. prawa i obowiązku Stron. Zachęcamy do zapoznania się z załącznikiem nr 11 do Regulaminu Konkursu (Wzór umowy o dofinansowanie).

    1. Czy 2 zadania mogą toczyć się równolegle? 

    Tak, dwa zadania mogą być realizowane równolegle. Należy jednak pamiętać o harmonogramie (tzn. badania podstawowe muszą zakończyć się przed zakończeniem badań przemysłowych. Badania przemysłowe muszą się zakończyć przed zakończeniem eksperymentalnych prac rozwojowych. Eksperymentalne prace rozwojowe muszą się zakończyć przed zakończeniem prac przedwdrożeniowych). Należy pamiętać, że zadanie nr 1 musi zakończyć się jako pierwsze.

     

    • Projekt może być realizowany przez maksymalnie 36 miesięcy.
    • Całość praw majątkowych do wyników projektu przysługuje Uprawnionemu, który jest zobowiązany do zastosowania w praktyce rozwiązania będącego wynikiem realizacji projektu. Zastosowanie w praktyce powinno nastąpić w terminie trzech lat od zakończenia realizacji projektu.
    • Wysokość kosztów kwalifikowalnych przeznaczonych na realizację badań podstawowych nie może przekroczyć 15% całkowitych kosztów kwalifikowalnych projektu.
    • Limit podwykonawstwa:
    • 10% kosztów kwalifikowalnych badań podstawowych, badań przemysłowych i eksperymentalnych prac rozwojowych ponoszonych w projekcie przez lidera konsorcjum

    lub danego konsorcjanta;

    • 70% kosztów kwalifikowalnych prac przedwdrożeniowych ponoszonych w projekcie przez lidera konsorcjum lub danego konsorcjanta.

Dokumenty

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
12.04.2024 13:25 Szymon Iwańczuk
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Szymon Iwańczuk
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
GOSPOSTRATEG – XI konkurs (na projekty zamawiane) 6.0 25.06.2024 15:49 Szymon Iwańczuk
GOSPOSTRATEG – XI konkurs (na projekty zamawiane) 5.0 25.06.2024 15:48 Szymon Iwańczuk
GOSPOSTRATEG – XI konkurs (na projekty zamawiane) 4.0 27.05.2024 10:19 Szymon Iwańczuk
GOSPOSTRATEG – XI konkurs (na projekty zamawiane) 3.0 20.05.2024 15:40 Maciej Buźniak
GOSPOSTRATEG – XI konkurs (na projekty zamawiane) 2.0 20.05.2024 00:00 Szymon Iwańczuk
GOSPOSTRATEG – XI konkurs (na projekty zamawiane) 1.0 12.04.2024 13:25 Szymon Iwańczuk

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}