W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Inicjatywa CORNET (38. konkurs)

Status Status: Trwa ocena wniosków

Celem Inicjatywy CORNET (ang. COllective Research NETworking) jest wspieranie i rozwój badań branżowych, w których szczególnie uwzględnia się rolę MŚP. Kolejne konkursy umożliwiają finansowanie ze źródeł publicznych (narodowych/regionalnych) badań na potrzeby konkretnych branż przemysłowych. Badania te są inicjowane przez zrzeszenia branżowe przedsiębiorstw i często przeprowadzane przez wyspecjalizowane jednostki naukowe działające na rzecz konkretnego sektora przemysłowego.

  • Zrzeszenia branżowe

  • Badania przemysłowe, prace rozwojowe zgodne z potrzebami danej branży oraz inne – działania zw. z rozpowszechnianiem wyników projektu, promocją, zarządzaniem projektem, organizacją posiedzeń Komitetu Użytkowników (w tym koszty dojazdów oraz noclegów członków Komitetu) (zgodnie z krajowymi zasadami konkursu oraz regulaminem konkursu międzynarodowego).

     

  • Bez ograniczeń tematycznych. W ramach Inicjatywy CORNET mogą być finansowane projekty o dowolnej tematyce zgodnie z potrzebami danego zrzeszenia branżowego.

  • CORNET Coordination Office (BAFA – Federal Office for Economic Affairs and Export Control)

  • Lista partnerów Inicjatywy CORNET jest dostępna pod linkiem.

  • Budżet konkursu dla polskich podmiotów w 38. Konkursie wynosi 750 000 euro. Zgodnie z kursem Europejskiego Banku Centralnego na dzień otwarcia konkursu (tj. 27 czerwca 2024 r.):

     

    1 euro = 4,3188 zł

  • Maksymalny poziom dofinansowania udzielonego na realizację projektu w ramach Inicjatywy CORNET wynosi:

    a) do 100% w przypadku kosztów wykonania prac badawczych przez organizację prowadzącą badania i upowszechniającą wiedzę,

    b) do 85% w przypadku kosztów realizacji projektu ponoszonych przez zrzeszenie branżowe.

    UWAGA: W sytuacji otrzymania przez Beneficjenta indywidualnej lub ogólnej interpretacji przepisów prawa podatkowego bądź objaśnień Ministra Finansów  w zakresie  obowiązku wystawienia faktury przez Jednostkę w związku z przeniesieniem pomiędzy Jednostką a Beneficjentem autorskich praw majątkowych do wyników badań, wyników projektu itp. (które są utworami w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1231 ze zm.))  oraz braku  prawnej możliwości odzyskania przez Beneficjenta  podatku VAT z faktury wystawionej przez Jednostkę Centrum dokona w tym zakresie aktualizacji postanowień Umowy wraz z załącznikami i Strony zawrą stosowny aneks do Umowy. W przypadku uznania podatku VAT jako kosztu kwalifikowalnego w Projekcie z powodów, o których mowa w zdaniu poprzednim, Beneficjent może otrzymać zwiększone dofinansowanie, pod warunkiem dostępności środków przez Centrum.

    • Data ogłoszenia konkursu lub inicjatywy: 27 czerwca 2024 r.
    • Rozpoczęcie naboru wniosków: 27 czerwca 2024 r.
    • Zakończenie naboru wniosków: 25 września 2024 r., godz. 12:00 (12.00 pm CEST)
    • Wyniki konkursu: II kwartał 2025 r.
    • Publikacja listy rankingowej: II kwartał 2025 r.
  • Nabór wniosków międzynarodowych odbywa się za pomocą systemu elektronicznego dostępnego na stronie internetowej: https://cornet.online/EN/CallsForProposals/submission-tool/submission-tool_node.html. Wniosek międzynarodowy składany jest przez lidera konsorcjum międzynarodowego.

    Równolegle do wniosku międzynarodowego, polski Wnioskodawca (zrzeszenie branżowe) jest zobowiązany złożyć do NCBR Pre-wniosek o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami.

    Termin składania do NCBR Pre-wniosków o dofinansowanie projektu wraz z załącznikami upływa
    25 września 2024 r. (z końcem dnia).

    Pre-wniosek należy złożyć do NCBR w wersji elektronicznej podpisanej kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub w postaci skanu podpisanego własnoręcznie Pre-wniosku na jeden z dwóch poniższych sposobów:

    • przy wykorzystaniu platformy ePUAP
      (datą złożenia Pre-wniosku w takim przypadku jest data widniejąca na urzędowym poświadczeniu odbioru – UPO)

    lub

    Pre-wniosek należy złożyć na formularzu zgodnym ze wzorem zamieszczonym na stronie internetowej Centrum.

    W przypadku składania Pre-wniosku za pośrednictwem platformy ePUAP, dokumenty należy przekazać na jeden z poniższych adresów skrytek NCBR:

    • /NCBiR/default

    • /NCBiR/esp

    • /NCBiR/SkrytkaESP

  • Pre-wnioski złożone w konkursie będą weryfikowane formalnie, a następnie ocenione merytorycznie zgodnie z kryteriami przyjętymi dla konkursu CORNET. Szczegóły procesu oceny znajdują się w dokumencie: „Zasady udziału polskich podmiotów w 38. konkursie na międzynarodowe projekty badawcze w ramach Inicjatywy CORNET”.

     

    UWAGA:

    Z dniem 16 kwietnia br. weszła w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (Dz.U. z 2022 r. poz. 835) – tzw. ustawa sankcyjna.

    W związku z powyższym, jeśli na jakimkolwiek etapie oceny konkursowej, jak również na etapie wydawania decyzji lub podpisywania umowy o dofinansowanie okaże się, że zostaną zidentyfikowane istniejące określone związki z Federacją Rosyjską wnioskodawców i innych podmiotów chcących (pośrednio bądź bezpośrednio) skorzystać ze wsparcia: https://www.gov.pl/web/mswia/lista-osob-i-podmiotow-objetych-sankcjami taki wnioskujący  o dofinansowanie podmiot będzie podlegał wykluczeniu z otrzymania wsparcia.

    Zgodnie z rozporządzeniem Rady (UE) nr 833/2014 zakazane jest udzielanie bezpośredniego lub pośredniego wsparcia, w tym udzielanie finansowania i pomocy finansowej lub przyznawanie jakichkolwiek innych korzyści w ramach programu Unii, Euratomu lub krajowego programu państwa członkowskiego na rzecz jakichkolwiek osób prawnych, podmiotów lub organów z siedzibą w Rosji będących pod kontrolą publiczną.

  • Zachęcamy do zapoznania się i skorzystania z naszej Wyszukiwarki Partnerów „PartFinder”, która umożliwia kojarzenie ze sobą podmiotów z sektora nauki i przemysłu z całego Świata. Wyszukiwarka dostępna pod adresem: https://partfinder.ncbr.gov.pl/.

     

    W realizacji projektu, oprócz Wnioskodawcy, bierze udział podmiot spełniający kryteria organizacji prowadzącej badania i upowszechniającej wiedzę (np. uczelnia wyższa, instytut badawczy) pełniący rolę wykonawcy badań w projekcie – „Jednostka”.

     

    W przypadku podpisania umowy o dofinansowanie projektu, beneficjent zobowiązany jest wnieść zabezpieczenie umowy w postaci weksla in blanco.

     

    Status prawny konkursu:

    • Ustawa z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju
    • Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z dnia 20 lipca 2018 r.
    • Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 września 2010 r. w sprawie szczegółowego trybu realizacji zadań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
    • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu

Dokumenty

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
27.06.2024 16:13 Maciej Buźniak
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Karolina Madrak
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Inicjatywa CORNET (38. konkurs) 5.0 06.11.2024 14:07 Szymon Iwańczuk
Inicjatywa CORNET (38. konkurs) 4.0 25.09.2024 12:00 Maciej Buźniak
Inicjatywa CORNET (38. konkurs) 3.0 21.08.2024 15:19 Maciej Buźniak
Inicjatywa CORNET (38. konkurs) 2.0 27.06.2024 16:27 Maciej Buźniak
Inicjatywa CORNET (38. konkurs) 1.0 27.06.2024 16:13 Maciej Buźniak

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}