W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

W realizacji

badaniaWREALIZACJI
Sztuczna inteligencja. Potencjał  i przykłady zastosowań.

Opis badania: Sztuczna inteligencja (AI) w coraz większym stopniu staje się kluczowym czynnikiem transformującym dzisiejsze środowisko biznesowe i gospodarcze. Poznanie najnowszych trendów w tym zakresie umożliwi lepsze planowanie polityk, w tym polityki naukowo-technicznej i innowacyjnej, w tym zakresie. Niniejsze badanie uzupełni istniejącą wiedzę i pozwoli na zmapowanie krytycznych obszarów, w szczególności oceny potencjału absorbcji dla wykorzystania sztucznej inteligencji przez poszczególne branże gospodarki w Polsce i ocena trafności wsparcia udzielanego przez NCBR w obszarze  technologii AI i ich zastosowania.

Ramy czasowe realizacji badania: Badanie rozpoczęło się w II kwartale 2024 roku.

Cel badania: Ocena potencjału dla wykorzystania sztucznej inteligencji w gospodarce Polski w kontekście wsparcia udzielanego przez NCBR oraz wypracowanie rekomendacji w zakresie skutecznych mechanizmów wsparcia AI.

Uczestnicy badania: Badanie prowadzone w grupie Beneficjentów programów NCBR oraz w grupie ekspertów z obszaru sztucznej inteligencji.

Metody, techniki i narzędzia badawcze:

  • Analiza danych zastanych w obszarze sztucznej inteligencji oraz polityki naukowo-technicznej i innowacyjnej w tym obszarze.
  • Analiza ilościowa i jakościowa projektów dofinansowanych przez NCBR z tego obszaru.
  • Ankieta CAWI: 1) wśród Beneficjentów NCBR, 2) wśród ekspertów NCBR.
  • Wywiady pogłębione z Beneficjentami programów NCBR oraz z przedstawicielami podmiotów z zakresu sztucznej inteligencji.

Etapy badania:

  1. Opracowanie koncepcji badania
  2. Analiza danych zastanych
  3. Przygotowanie narzędzi
  4. Badania jakościowe i ilościowe, konsultacje eksperckie
  5. Przygotowanie raportu z przeprowadzonego badania
  6. Upowszechnianie wyników badania

Odbiorcy badania: Kadra zarządzająca i pracownicy NCBR oraz innych instytucji pośredniczących i zarządzających programami w obszarze B+R+I.

 

{"register":{"columns":[]}}