Informacja o możliwości zwiększenia kwoty dofinansowania oraz rozszerzenia zakresu projektów realizowanych w ramach naboru Poprawa efektywności energetycznej w budynkach szkolnych finansowanego z Funduszy EOG 2014-2021
13.11.2023
Minister Klimatu i Środowiska jako Operator Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” dofinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 (Funduszy EOG 2014-2021) informuje Beneficjentów o możliwości ubiegania się o zwiększenie kwoty dofinansowania realizowanych projektów w związku ze znaczącym wzrostem cen oraz o zwiększenie realizowanego zakresu rzeczowego.
Zasady przyznawania dodatkowych środków zostały określone przez Komitet Współpracy po uzgodnieniu z Biurem Mechanizmów Finansowych.
Kto może ubiegać się o zwiększenie dofinansowania?
Wyłącznie Beneficjenci Programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, realizujący projekt na podstawie umowy zawartej z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej[1], wybrani do dofinansowania w naborze na Poprawę efektywności energetycznej w budynkach szkolnych.
Jaka kwota jest dostępna?
Dostępna kwota dofinansowania wynosi obecnie 40 763 435 zł (9 444 944 EUR)[2].
Wysokość dostępnej kwoty może ulegać zmianom. Aktualne informacje na temat kwoty będą publikowane na stronach internetowych MKiŚ oraz NFOŚiGW.
Jakie warunki należy spełnić, aby móc uzyskać zwiększenie dofinansowania?
Zwiększone dofinansowanie może zostać przyznane wyłącznie Beneficjentom, którzy wykażą że (spełniają następujące warunki):
- Wzrost cen jest poza kontrolą Beneficjenta i był niemożliwy do przewidzenia w momencie składania projektu w naborze.
- Zwiększone dofinansowanie przyczynia się do realizacji celu projektu otrzymującego dodatkowe środki.
- Zwiększone dofinansowanie nie powoduje niezgodności projektu z kryteriami wyboru projektów obowiązującymi w naborze, w którym projekt został wybrany do dofinansowania.
- Zwiększone dofinansowanie powoduje wzrost zakładanej/ych wartości wskaźników lub przyczynia się do utrzymania jej/ich na zakładanym w umowie w sprawie projektu poziomie.
- Przyznanie dodatkowych środków finansowych jest jedynym rozwiązaniem, które zapewni osiągnięcie zaplanowanych rezultatów w dostępnym terminie.
- Zwiększone dofinansowanie nie spowoduje zagrożenia dla efektywnej realizacji projektu w ramach MF EOG 2014-2021. Projekt po zmianach musi być wykonalny w okresie kwalifikowania wydatków tj. do 30 kwietnia 2024[3].
- Przyznanie zwiększonego dofinansowania jest zgodne z przepisami dotyczącymi udzielania pomocy publicznej (w szczególności nie powoduje naruszenia efektu zachęty) oraz zamówień publicznych.
- Po zwiększeniu dofinansowania nie nastąpi przekroczenie wyrażonego w % poziomu maksymalnego dofinansowania projektu wskazanego w ogłoszeniu o naborze, w ramach którego projekt został wybrany do dofinansowania.
Zwiększenie zakresu projektu o działania adaptacyjne i mitygacyjne dotyczące zmian klimatu
Decyzją z dnia 3 listopada 2023r. Operator Programu dopuścił możliwość przyznania zwiększonego dofinansowania również na dodatkowy, rozszerzony zakres projektu o działania adaptacyjne i mitygacyjne dotyczące zmian klimatu, które kwalifikowalne są w naborze z obszaru Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków (nabór: Prowadzenie przez szkoły działań podnoszących świadomość na temat łagodzenia zmian klimatu i przystosowania się do ich skutków) polegające na:
- wprowadzeniu małej retencji wodnej i zagospodarowaniu wód opadowych;
- renaturalizacji cieków i zbiorników wodnych, z uwzględnieniem tworzenia obszarów bioretencji;
- zakładaniu zielonych ścian, dachów;
- tworzeniu terenów zielonych, wprowadzaniu elementów zazieleniających obszary zabudowane, w tym rewitalizacja terenów zdegradowanych;
- ograniczeniu produkcji odpadów i ich ponownym wykorzystaniu, wprowadzenie recyklingu;
- budowaniu powierzchni ekoedukacyjnych;
- instalacji małej architektury bezpośrednio związanej z typem działania adaptacyjnego/ mitygacyjnego;
- oszczędzaniu energii (m.in. energooszczędne oświetlenie)*;
- oszczędzaniu wody pitnej;
- wspieraniu bioróżnorodności.
W przypadku wnioskowania o zwiększenie zakresu projektu zgodnie z ww. działaniami należy spełnić następujące warunki:
- Zwiększone dofinansowanie przyczynia się do realizacji celu projektu otrzymującego dodatkowe środki lub/i do celów Programu „Energia, Środowisko i Zmiany Klimatu” MF EOG 2014-2021.
- Zwiększone dofinansowanie powoduje wzrost zakładanej/ych wartości wskaźników lub przyczynia się do utrzymania jej/ich na zakładanym w umowie w sprawie projektu poziomie, bądź wpływa na zwiększenie innych wartości wskaźników realizowanych na poziomie Programu (Dodatkowy wskaźnik projektu: Liczba zrealizowanych inwestycji z zakresu zielonej i niebieskiej infrastruktury).
- Zwiększone dofinansowanie nie spowoduje zagrożenia dla efektywnej realizacji projektu w ramach MF EOG 2014-2021. Projekt po zmianach musi być wykonalny w okresie kwalifikowania wydatków tj. do 30 kwietnia 2024.
- Przyznanie zwiększonego dofinansowania jest zgodne z przepisami dotyczącymi udzielania pomocy publicznej (w szczególności nie powoduje naruszenia efektu zachęty) oraz zamówień publicznych.
- Po zwiększeniu dofinansowania nie nastąpi przekroczenie wyrażonego w % poziomu maksymalnego dofinansowania projektu wskazanego w ogłoszeniu o naborze, w ramach którego projekt został wybrany do dofinansowania.
Które projekty otrzymają zwiększone dofinansowanie?
Otrzymanie zwiększonego dofinansowania jest zależne od daty wpływu wniosku oraz spełnienia warunków wymienionych powyżej. Dofinansowanie zostanie przyznane projektom wg kolejności wpływu wniosków do NFOŚiGW, do wyczerpania limitu środków. W przypadku, gdy suma wnioskowanego zwiększonego dofinansowania przekroczy dostępną kwotę dla projektów złożonych w tym samym czasie, zostanie ono przyznane w pierwszej kolejności projektom, które uzyskały wyższą punktację w wyniku oceny przeprowadzonej w ramach naboru, w którym projekt otrzymał dofinansowanie. Ostateczną decyzję o przyznaniu zwiększonego dofinansowania podejmuje MKiŚ, po zasięgnięciu opinii Komitetu Współpracy.
Jak ubiegać się o zwiększone dofinansowanie?
Poprawnie podpisany wniosek o zwiększenie dofinansowania, powinien zostać złożony we wskazanym poniżej terminie do NFOŚiGW
- poprzez ePUAP na adres: /rm5eox834i/SkrytkaESP (dokumenty podpisane podpisem elektronicznym kwalifikowanym), lub
- na adres siedziby NFOŚiGW: ul. Konstruktorska 3a, 02-673 Warszawa (dokumenty podpisane w formie papierowej).
Preferowaną formą złożenia wniosku jest forma elektroniczna za pośrednictwem platformy ePUAP.
NFOŚiGW dokona weryfikacji zgodności wniosku z warunkami wskazanymi powyżej. Wynik przeprowadzonej weryfikacji nanosi się na kartę oceny, której wzór stanowi załącznik do niniejszego ogłoszenia.
Od wyników przeprowadzonej oceny nie przysługuje odwołanie.
Informację o wyniku oceny NFOŚiGW przekazuje do MKiŚ.
Decyzja o przyznaniu zwiększonego dofinansowania
Decyzję o przyznaniu dodatkowych środków podejmuje MKiŚ, po zasięgnięciu opinii Komitetu Współpracy.
Informacja o przyznaniu dodatkowych środków jest publikowana na stronach internetowych MKiŚ oraz NFOŚiGW oraz przekazywana przez NFOŚiGW Beneficjentowi.
Jakie dokumenty trzeba złożyć?
Wniosek o zwiększenie dofinansowania projektu, którego wzór stanowi załącznik do niniejszego ogłoszenia wraz z informacjami finansowymi przygotowanymi zgodnie z “Wykazem informacji finansowych niezbędnych do przeprowadzenia oceny wniosku o zwiększenie dofinansowania”.
W jakich terminach należy złożyć dokumentację?
Nabór wniosków odbywa się w trybie ciągłym.
Rozpoczęcie przyjmowania wniosków: od 1.09.2023 r.
Zakończenie przyjmowania wniosków: do 21.03.2024 r. lub do wyczerpania limitu środków.
(Należy wziąć pod uwagę czas niezbędny na procedowanie wniosku oraz akceptację a także konieczność zawarcia aneksu do umowy oraz koniec okresu kwalifikowania wydatków ustalony na 30.04.2024).
Termin na złożenie wniosku uważa się za zachowany, jeżeli data jego wpływu na skrzynkę podawczą NFOŚiGW znajdującą się na elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) nie jest późniejsza niż dzień upływu terminu składania wniosków.
W przypadku wniosków składanych w formie papierowej termin na złożenie uważa się za zachowany, jeśli data wpływu do NFOŚiGW nie jest późniejsza niż dzień upływu terminu składania wniosków.
Gdzie uzyskać dodatkowe informacje?
Na stronach internetowych
Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Szczegółowe informacje można również uzyskać u koordynatora projektu w NFOŚiGW.
Wszystkie dokumenty dotyczące naboru znajdują się poniżej w sekcji "Materiały".
[1] O zwiększenie dofinansowania nie mogą ubiegać się Beneficjenci, którzy zawarli umowę z NFOŚiGW, a następnie złożyli wniosek o jej rozwiązanie.
[2] Wg kursu z naboru na „Poprawę efektywności energetycznej w budynkach szkolnych” tj. 4,3159
[3] Dodatkowe informacje oraz wyjątki dot. okresu kwalifikowania wydatków dostępne są pod adresem: https://www.gov.pl/web/nfosigw/informacja-operatora-programu-nt-zamykania-projektow-mf-eog-i-nmf-2014-2021
* w tym modernizacji oświetlenia zewnętrznego na terenie szkoły
Materiały
Informacja o możliwości zwiększenia kwoty dof_termomodernizacja_rozszerzenie corrInformacja_o_możliwości_zwiększenia_kwoty_dof_termomodernizacja_rozszerzenie_corr.docx 0.04MB JST_tabela WPF
JST_tabela_WPF.xlsx 0.02MB Karta oceny_przyznanie dodatkowych środków_rozszerzenie
Karta_oceny_przyznanie_dodatkowych_środków_rozszerzenie.docx 0.04MB kościół_kościelne_przychody i rozchody
kościół_kościelne_przychody_i_rozchody.xlsx 0.02MB Tabele_finansowe_z wniosku_spółki_fundacje_stowarzyszenia
Tabele_finansowe_z_wniosku_spółki_fundacje_stowarzyszenia.xls 0.09MB Wniosek o zwiększenie dofinansowania_rozszerzenie
Wniosek_o_zwiększenie_dofinansowania_rozszerzenie.docx 0.05MB Wykaz informacji finansowych_zwiększenie dofinansowania_termomodernizacja
Wykaz_informacji_finansowych_zwiększenie_dofinansowania_termomodernizacja.docx 0.04MB