W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Prawa jazdy

Wydział Konsularny nie pośredniczy w:

  • przyjmowaniu zgłoszeń o zagubieniu/kradzieży prawa jazdy (kompetencja policji norweskiej),
  • wydawaniu dokumentu polskiego prawa jazdy, jak również polskich dowodów rejestracyjnych (kompetencja polskich Wydziałów Komunikacji),
  • odzyskiwaniu od władz norweskich praw jazdy zatrzymanych w związku ze złamaniem norweskich przepisów ruchu drogowego.

Polskie prawa jazdy zatrzymane przez władze norweskie w związku ze złamaniem norweskich przepisów ruchu drogowego odsyłane są do wystawcy dokumentu w Polsce.

W sytuacji utraty/zagubienia/kradzieży prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego, należy skontaktować się z polskim organem, który wydał ten dokument (właściwy Wydział Komunikacji), w celu jego zastrzeżenia lub ubiegania się o dokument zastępczy.

Informacje zawarte poniżej mają jedynie charakter poglądowy i należy je traktować jako wyciąg z niektórych przepisów, a nie jako kompletne zestawienie przepisów dotyczących praw jazdy. Informacje te nie mogą stanowić podstawy roszczeń cywilno-prawnych.

Zgodnie z norweskim Rozporządzeniem Ministerstwa Komunikacji z dnia 19.01.2004r , poz. 298 z późn. zmianami (Forskrift om forekort), par. 1-2, prawa jazdy wydane w innych państwach EOS (EOG – Europejski Obszar Gospodarczy) są uznawane na terenie Norwegii, zgodnie z treścią prawa jazdy, zarówno w okresie czasowego, jak w przypadku pobytu stałego. Prawo jazdy wydane w innych państwach EOG w sprzeczności z Dyrektywą 2006/126/EF albo Dyrektywą 2014/209/EU (wynika to z informacji zawartych w prawie jazdy lub informacji z miejsca wydania prawa jazdy) - nie uprawnia do poruszania się w ruchu drogowym na terenie Norwegii.

DYREKTYWA 2006/126/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy, fragment dot. EOG przewiduje, że:

Artykuł 7 Wydawanie, ważność oraz przedłużanie terminu ważności:

1. Prawa jazdy są wydawane tylko tym kandydatom, którzy:

e) mają miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego wydającego prawo jazdy lub którzy mogą przedstawić dowód potwierdzający, że uczą się w tym kraju od co najmniej sześciu miesięcy.

Par. 10-3 ww. Rozporządzenia stanowi, iż prawo jazdy wydane w państwach UE/EOG można bezpośrednio wymienić na norweskie prawo jazdy w odpowiedniej klasie bez konieczności zdawania dodatkowych egzaminów, gdy posiadacz ma prawo stałego pobytu w Norwegii, z wyjątkiem sytuacji, gdy prawo jazdy zostało zagubione lub zatrzymane w zw. naruszeniem przepisów ruchu drogowego (Prawo o ruchu drogowym z dn. 18 czerwca 1965r nr 4, & 24, &33 oraz 34 w zw. z rozporządzeniem z dnia 19 grudnia 2003r nr 1660 o utracie prawa jazdy). 

Prawa jazdy kat. C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, wydane przed dniem 10 września 2008 r są uznawane w Norwegii zgodnie z  datą ważności, jednakże nie dłużej niż 10 lat od daty uzyskania prawa stałego pobytu w Norwegii. Jeżeli prawo stałego pobytu uzyskano po dniu 09.09.2008r lecz przed 10 września 2013 r. – data ważności dokumentu upływa z dniem 09.09.2013 r., zaś po 19.01.2013 r. – termin ważności wynosi 5 lat.

Istnieje nadto wymóg przedłożenia świadectwa zdrowia, ważnego 5 lat.

Par. 11-1 Rozporządzenia stanowi, iż utrata albo zatrzymanie prawa jazdy określonej kategorii uniemożliwia otrzymanie prawa jazdy w określonej lub innej kategorii w czasie, na jaki zakaz był orzeczony. Ponowne wydanie prawa jazdy może być związane z koniecznością przedstawienia orzeczenia lekarskiego lub złożenia określonych egzaminów.

Par. 11-3 stanowi, iż w sprawach związanych z zatrzymaniem prawa jazdy wobec osób posiadających zagraniczne prawo jazdy stosuje się  te same reguły, które dotyczą posiadaczy norweskiego prawa jazdy, w okresie, na jaki zakaz został orzeczony.

W stosunku do osób nie posiadających prawa stałego pobytu w Norwegii i posiadających prawo jazdy wystawione w państwach EOG, w przypadku prawomocnego orzeczenia w Norwegii o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych zatrzymane prawo jazdy przesyłane jest do odpowiednich instytucji państwa wystawienia wraz z informacją o przyczynie zatrzymania (utraty) prawa jazdy przez posiadacza. W praktyce Policja norweska zazwyczaj przesyła polskie prawa jazdy bezpośrednio do odpowiednich Wydziałów Komunikacji wraz z odpisem orzeczenia o zatrzymaniu (utracie) prawa jazdy lub z podaniem przyczyn zatrzymania (utraty) prawa jazdy, albo przesyła przedmiotowe dokumenty do Wydziałów Komunikacji za pośrednictwem Wydziału Konsularnego.

W powyższej sytuacji o możliwości wydania dokumentu jego posiadaczowi i ewent. dodatkowym egzaminie na prawo jazdy decyduje krajowy Urząd Komunikacji .

W stosunku do osób posiadających prawo pobytu w Norwegii prawo jazdy obywatela państwa EOG pozostaje na Policji przez cały okres orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

W takim przypadku utrata prawa jazdy, zgodnie z Par. 8-1, 8-3 powołanego powyżej Rozporządzenia o utracie prawa jazdy, skutkuje możliwością nakazania ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy, przy czym przy utracie prawa jazdy na okres 6-12 miesięcy ponowny egzamin może być częściowy, tj. obejmować jedynie część praktyczną (zgodnie z orzeczeniem w danej sprawie).

Przy zatrzymaniu prawa jazdy na okres powyżej 1 roku orzeka się obligatoryjnie obowiązek zdawania całego egzaminu, tj. części teoretycznej i praktycznej. Jeżeli prawo jazdy dotyczy tzw. wyższych  kategorii, obowiązek zdawania egzaminu także związany jest z wymogami dot. najwyższej kategorii, o którą ubiega się zainteresowany.

Należy nadmienić także, iż zgodnie z dyspozycją Par. 9-1, z uwagi na szczególne okoliczności Policja może skrócić okres na jaki orzeczono zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Z uwagi na szczególne, umotywowane okoliczności okres ten może zostać skrócony mimo, iż minimalny, ustawowy okres zatrzymania prawa jazdy jeszcze nie upłynął.

{"register":{"columns":[]}}