Pobyt i poszukiwanie pracy
Do Norwegii można podróżować z ważnym polskim paszportem lub dowodem osobistym.
Paszport lub dowód osobisty musi być ważny przez czas pobytu w Norwegii.
Uwaga: Jeśli planujesz dłuższy pobyt i pracę w Norwegii, warto mieć przy sobie ważny paszport. Jest on potrzebny do wielu czynności administracyjnych w tym kraju. Dowód osobisty może okazać się niewystarczający.
W świetle prawa polskiego, ustawy Prawo konsularne, konsul RP nie jest uprawniony do podejmowania działań w zakresie rejestracji pobytu w Norwegii, jak również w charakterze pośrednika pracy.
Poniżej przedstawiamy podstawowy wykaz poradników i informacji urzędów Norwegii dla osób zainteresowanych uzyskaniem pobytu oraz poszukujących zatrudnienia na norweskim rynku pracy. Dzięki poniższemu opracowaniu będziecie Państwo mogli znaleźć m.in. informacje o: przygotowaniach do wyjazdu, ubezpieczeniu, stronach zawierających oferty pracy, świadczeniach socjalnych, pozwoleniu na pracę, prawach i obowiązkach pracownika i pracodawcy, a także specyfice norweskiego modelu opieki nad małoletnimi. Wydział Konsularny służy dodatkową pomocą udzielając informacji telefonicznych i pocztą elektroniczną, które mogą pomóc w uniknięciu ewentualnych problemów na terenie Norwegii. Urząd na Państwa prośbę może udostępnić listę polskojęzycznych adwokatów działających na terenie Norwegii.
Uprzejmie informujemy, iż w celu zarejestrowania pobytu w Norwegii wskazane jest podjęcie kontaktu z Urzędem ds. Cudzoziemców (UDI) – informacje anglojęzyczne na stronie: http://www.udi.no/en/
Przewodnik po rynku pracy w Norwegii: https://www.workinnorway.no/
Uprzejmie informujemy, iż w celu poszukiwania pracy w Norwegii wskazane jest podjęcie kontaktu z następującymi podmiotami oferującymi oferty pracy:
- Stroną Norweskiego Urzędu Pracy
- Wyszukiwarek ofert pracy: Jobbnorge.no, Visma.no, Jobbdirekte.no, Tempteam.no, Mojanorwegia.pl
Rozszerzone zasady wydalania cudzoziemców z Norwegii
Norweskie Ministerstwo Sprawiedliwości i Bezpieczeństwa poinformowało o wejściu w życie z dn. 1 czerwca 2020 r. nowych zasad w zakresie wydalania obcokrajowców.
Wprowadzone zmiany dają norweskim władzom większe możliwości wydalania cudzoziemców ze stałym/czasowym zezwoleniem na pobyt, którzy popełnili czyn zabroniony na terytorium Norwegii.
Możliwe będzie wydalenie cudzoziemców, którzy m.in. dopuszczą się poważnych naruszeń ustawy o ruchu drogowym. Warunkiem jest popełnienie czynu zabronionego, zagrożonego karą pozbawienia wolności bez warunkowego jej zawieszenia, czynu stanowiącego poważne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego lub społeczeństwa, albo - gdy obcokrajowiec dopuścił się kilku wykroczeń, mogących prowadzić do utraty prawa jazdy.
W praktyce może to dotyczyć np.:
- cudzoziemców ukaranych za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu (wykrycie wysokiego stężenia alkoholu we krwi),
- dopuszczających się poważnych naruszeń prędkości, czy też poruszania się pojazdem ciężkim w rażąco złym stanie technicznym itp.
Nowe obostrzenia skutkować mogą na możliwością wydalania obywateli państw EOG i kierowców zawodowych z UE/EOG, którzy dopuszczą się powtarzających poważnych naruszeń przepisów o ruchu drogowym.
Ponadto istnieje obecnie możliwość wydalenia cudzoziemców z tymczasowym lub stałym prawem pobytu za m.in. niektóre przestępstwa seksualne, które obecnie nie mogły stanowić podstawy do wydalenia, a także za nielegalne posiadanie broni/uzbrojenia w miejscach publicznych.
Przydatne strony i poradniki:
- Nowicjusz w Norwegii – praktyczny serwis informacyjny dla pracowników zagranicznych – prawa, obowiązki, porady i wskazówki oraz informacje o społeczeństwie norweskim
- Informacje Norweskiej Inspekcji Pracy Arbeidstilsynet o warunkach pracy i płacy w Norwegii (strona w języku polskim)
- Strona norweskiego urzędu pracy NAV – m.in. informacje nt. metod poszukiwania pracy w Norwegii, zasiłków i innych świadczeń socjalnych, praw i obowiązków pracowników zagranicznych (strona w języku polskim)
- Strona EIENDOMSRETT - informacje dotyczące norweskiego prawa lokalowego oraz przydatne wzory umów, wynajmu, kupna i sprzedaży mieszkań i inne umowy z zakresu norweskiego prawa lokalowego także w języku polskim https://www.eiendomsrett.no/kontrakter/
- http://www.drangedal.kommune.no/teknisk-og-eiendom/husleiekotrakt-pa-flere-sprak/ https://www.dovre.kommune.no/tjenester/plan-byggesak-og-tekniske-tjenester/eiendom/kjop-og-salg/ressursside-om-eiendom-og-boligrelaterte-emner.43006.aspx
- https://www.kafjord.kommune.no/ekstern-informasjon-om-eiendomsrett.538434.no.html
- https://hammerfest.kommune.no/tjenester/byggesak-arealplanlegging-og-eiendom/
- https://www.boe.kommune.no/ny-ressursside-om-eiendomsrett-for-innbyggerne-i-hele-landet.6326831-287661.htmlhttps://www.lodingen.kommune.no/fokusnyhet/aktuelt-fra-lodingen/ny-ressursside-om-eiendomsrett-for-innbyggerne.5766.aspx
- NAV EURES – centrum wsparcia dla osób poszukujących pracy w Norwegii, należące do ogólnoeuropejskiej sieci EURES. Poradnictwo dla przyszłych pracowników zagranicznych i pracodawców norweskich zainteresowanych zatrudnieniem obywateli UE. Link do broszury NAV EURES – jak ubiegać się o pracę, lista wymogów i zaleceń dla osób planujących przeprowadzkę do Norwegii (rejestracja, podatki, pobyt, karta ubezpieczenia zdrowotnego, rachunek bankowy, zasiłki dla bezrobotnych, zasiłki rodzinne, emerytury). Zasady i warunki zatrudnienia – umowa o pracę, państwowa inspekcja pracy, norweski urząd podatkowy. Wynajem mieszkania, szkoła dla dzieci.
- Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych – centra zostały utworzone przez Inspekcję Pracy, Policję, Urząd Podatkowy oraz Urząd Imigracyjny Norwegii. Ich zadaniem jest udzielenie informacji i pomocy pracownikom i pracodawcom (strona w języku polskim)
- Strona Urzędu ds. Cudzoziemców UDI – informacje anglojęzyczne na stronie
- Informacje nt. uznawalności zagranicznego wykształcenia
- Link do poradnika Polak za granicą Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP – praktyczne informacje nt. przygotowań do wyjazdu, zakresu wsparcia ze strony konsula:
- Ogólne informacje o powrocie do Polski, pomoc w poszukiwaniu pracy, przepisy, porady Zielonej Linii
- Informacje ZUS nt. emerytur i rent przyznawanych i wypłacanych przez ZUS z zastosowaniem przepisów prawnych Unii Europejskiej – praktyczny przewodnik
W przypadku niewywiązywania się pracodawcy ze swoich zobowiązań wobec pracownika oraz innych problemów z pracodawcą wskazane jest:
- zwrócić się do związków zawodowych, które reprezentują pracowników i występują w ich obronie,
- zgłosić sprawę do Arbeidstilsynet - strona w języku polskim,
- zwrócić się o pomoc do Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych - strona m.in. w języku polskim.
- skontaktować się z adwokatem - Lista adwokatów i kancelarii prawniczych.
SOLVIT
SOLVIT to bezpłatny i nieformalny system, który pomaga obywatelom i przedsiębiorcom w rozwiązywaniu konkretnie zaistniałych problemów – sporów z administracją publiczną innego państwa członkowskiego UE (oraz Norwegii, Lichtensteinu i Islandii), wynikających z naruszenia prawa UE.
Jeśli chcesz zgłosić problem do SOLVIT:
- zapoznaj się ze stroną Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/solvit i/lub Komisji Europejskiej https://ec-europa.eu/solvit/what-is-solvit/index_pl.htm zawierającą informacje o nieformalnej i bezpłatnej sieci SOLVIT i przykłady spraw rozwiązanych przez Centrum SOLVIT Polska.
- Pozostaw w Centrum SOLVIT swoje dokładne dane kontaktowe (mejl, telefon), które umożliwią pracownikom SOLVIT szybki kontakt.
- Jeśli jesteś przedsiębiorcą, wyraźnie określ rodzaj prowadzonej działalności, np. stała działalność gospodarcza lub transgraniczne świadczenie usług.
- Przekaż pracownikom SOLVIT oraz ekspertom informacje, które są niezbędne do wstępnej analizy sprawy:
-
- dokładny, chronologiczny opis zdarzeń,
- konkretny i rzeczywisty problem, z którym się zmagasz,
- dane kontaktowe organu administracji publicznej państwa członkowskiego UE, którego działania lub zaniechania przyczyniły się według Ciebie do naruszenia przepisów wspólnotowych,
- kopię dokumentacji w danej sprawie, np. decyzji administracyjnych, korespondencji urzędowej.
Ponieważ pracownicy Centrum SOLVIT pracują w języku polskim i angielskim, treść dokumentów w innych językach należy dodatkowo przekazać w formie roboczego tłumaczenia lub opisu – w języku polskim lub w języku angielskim.
- Zapoznaj się z Polityką prywatności, najlepiej poprzez formularz zgłoszenia Komisji Europejskiej https://ec.europa.eu/eu-rights/enquiry-complaint-form/home?languageCode=pl&origin=solvit-web lub formularz na stronie Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/solvit
- Pamiętaj, że aby SOLVIT zajęło się Twoją sprawą, musi ona dotyczyć faktycznego problemu z administracją innego państwa UE, który wynika z naruszenia prawa unijnego. Termin na rozpatrzenie konkretnej sprawy to 4 tygodnie wstępnej analizy po której następuje etap współpracy z Centrum SOLVIT w innym państwie członkowskim.
- Jeśli Twój problem spełnia powyższe wymogi (a nie jest prośbą o informację) – możesz zgłosić go SOLVIT, poprzez:
-
- formularz kontaktowy Komisji Europejskiej https://ec.europa.eu/eu-rights/enquiry-complaint-form/home?languageCode=pl&origin=solvit-web
- kontakt mailowy z Centrum SOLVIT Polska: solvit@mrpit.gov.pl
- pismo skierowane na adres korespondencyjny Centrum SOLVIT Polska: https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/solvit
Materiały
Psychiatria - prawa pacjentaPsychiatria_-_prawa_pacjenta.pdf 0.51MB SOLVIT - problemy i sprawy
SOLVIT_problemy_i_sprawy.pdf 0.56MB