19 Lubelska Brygada Zmechanizowana otrzymała sztandar
04.10.2020
- Dziś żołnierze Żelaznej Dywizji, a szczególnie 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej są spadkobiercami tradycji żołnierzy gen. Kleeberga. Sztandar przed chwilą poświęcony i wręczony jest najwyższym znakiem męstwa, honoru i wierności ojczyzny. Tacy są dzisiejsi żołnierze Wojska Polskiego - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas święta 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga.
4 października br, podczas uroczystości związanych ze świętem 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga, szef MON wręczył dowódcy jednostki nowy sztandar wojskowy. Rodzicami chrzestnymi sztandaru byli m. in. wnukowie gen. Franciszka Kleeberga. Wśród gości był ppłk Mieczysław Żygłowicz, żołnierz generała Kleeberga, bohater września 1939 roku.
Święto 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej nawiązuje do ostatniej bitwy Wojny Obronnej 1939 r. pod Kockiem. Brygada dziedziczy tradycje Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Jej dowódcą jest gen. bryg. Michał Rohde – prawnuk generała Kleeberga.
- Bitwa pod Kockiem została wygrana. Generał Kleeberg podjął decyzję kapitulacji dlatego, że nie było szansy do prowadzenia dalej walki. Nie dlatego, że żołnierze nie chcieli walczyć. Nie dla tego, że nie byli przygotowani do stawienia czoła napaści niemieckiej, a później sowieckiej. Przecież żołnierze generała Kleeberga toczyli także batalię z armią czerwoną. Skapitulowali dlatego, że nie było nadziei na dalszą walkę w tej formie. Żołnierze generała przeszli do walki partyzanckiej. Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego jest dowodem niezłomności, jest dowodem hartu ducha, charakteru żołnierzy Wojska Polskiego.- powiedział w trakcie uroczystości minister Mariusz Błaszczak przypominając historię żołnierzy gen. Kleeberg
Szef MON podczas uroczystości w Kocku zwrócił uwagę na zadania, jakie dziś stoją m. in. przed spadkobiercami tradycji żołnierzy gen. Kleeberga.
- Żołnierze Wojska Polskiego wracają dziś na te ziemie. Wracają dlatego, że przed 2015 r. Polska była rozbrajana, likwidowano jednostki Wojska Polskiego. Po 2015 r. jednostki Wojska Polskiego są przywracane. Szczególnie tu na wschodzie Polski. (…) Zadaniem żołnierzy z 19 Brygady, ale także i innych jednostek 18 Dywizji jest obrona wschodniej Polski. To jest zadanie, które zostało postawione dowódcom, które zostało postawione żołnierzom. Dziś w czasie pokoju zadaniem żołnierzy jest podnoszenie ich umiejętności. Jest również współpraca z siłami sojuszniczymi, szczególnie z żołnierzami Stanów Zjednoczonych. Na podstawie podpisanej 15 sierpnia umowy ze Stanami Zjednoczonymi o wzmocnionej współpracy obronnej otwierają się nowe możliwości tej współpracy. A wszystko to, żeby odstraszać ewentualnego agresora. Żeby to wszystko, co dzieje się za naszymi wschodnimi granicami nie zagrażało naszej niepodległości, naszej wolności – powiedział szef MON.
Na zakończenie uroczystości minister podziękował wszystkim żołnierzom Żelaznej Dywizji za pielęgnowanie tradycji. Szczególne słowa szef MON skierował do żołnierzy 19 Brygady Zmechanizowanej.
- Życzę wam, żołnierzom 19 Brygady Zmechanizowanej, żebyście natchnieni tym znakiem, tym najważniejszym waszym znakiem – sztandarem, który dziś otrzymaliście, byli zawsze wierni przesłaniu jakie żołnierze generała Kleeberga złożyli tu na tej ziemi 81 lat temu – powiedział na zakończenie minister Mariusz Błaszczak.
Uroczystość wręczenia sztandaru poprzedziła msza święta odprawiona w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kocku w intencji Ojczyzny i żołnierzy 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.
***
19. Lubelska Brygada Zmechanizowana im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga, Brygada wchodzi w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej – 4 dywizji Wojska Polskiego. W strukturach brygady znajdują się: batalion dowodzenia, dywizjon przeciwlotniczy, batalion czołgów, 19. batalion zmechanizowany w Chełmie, 3. batalion zmechanizowany w Zamościu, oraz 19. dywizjon artylerii samobieżnej w Chełmie. Z czasem formowane będą kolejne pododdziały. Osiągnięcie zdolności operacyjnej planowane jest na rok 2022. Brygada dziedziczy tradycje Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”.
***
Minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o utworzeniu 18. Dywizji Zmechanizowanej. Jej formowanie jest jednym z kluczowych elementów procesu realnego wzmocnienia i odbudowy potencjału obronnego na tzw. ścianie wschodniej. Proces ten jest jednym z priorytetów rozwoju Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz ich przygotowania do obrony państwa na lata 2017–2026. Realizowany jest w dwóch etapach i zostanie zakończony w 2026 roku. W skład 18. Dywizji Zmechanizowanej wchodzą trzy brygady: 1. Warszawska Brygada Pancerna, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich i 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina oraz 18. Pułk logistyczny w Łomży i 18. batalion dowodzenia.
Galeria ->>> 19 Lubelska Brygada Zmechanizowana otrzymała sztandar