W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

23 lata Polski w NATO – silna pozycja i efektywna współpraca

12.03.2022

- Dziś przypada 23. rocznica przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Ta rocznica przypada w czasie wyjątkowym dlatego, że u granic Polski toczy się wojna. Rosja zaatakowała Ukrainę. Polska jest bezpieczna. Polska jest bezpieczna również dlatego, że jest w Sojuszu Północnoatlantyckim - powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas pobytu w Bemowie Piskim.

23PLwNATO

W sobotę, szef MON spotkał się z żołnierzami wielonarodowej grupy bojowej eFP NATO z okazji 23. rocznicy wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

- Żołnierze Wojska Polskiego ramię w ramię z żołnierzami Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, tu na polskiej ziemi, dbają o nasze bezpieczeństwo. Poprzez ćwiczenia budują interoperacyjność. (…) Są w stanie trudnej sytuacji, groźnej sytuacji zapewnić bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie. Żołnierze państw Sojuszu Północnoatlantyckiego wspólnie ćwiczą, byli na nie jednej misji. To jest niezwykle ważne dla naszej przyszłości, to jest niezwykle ważne dla tego, żeby kolejne pokolenia mogły żyć w wolnym kraju, żeby mogły ze sobą współpracować, żeby mogły się rozwijać

- mówił minister.

- Dziękuję żołnierzom za ich codzienną służbę, zarówno tu, w Bemowie Piskim, jak i w południowo-wschodniej części naszego kraju. Dzięki właśnie tej służbie Polska jest bezpieczna, państwa wschodniej flanki NATO są bezpieczne

– podkreślił szef MON.

Polska została członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego 12 marca 1999 r. Przez 23 lata nasza pozycja w NATO stale rosła a Polska jest postrzegana jako wiarygodny i solidny sojusznik. Polscy żołnierze aktywnie uczestniczą w misjach i operacjach wojskowych NATO, służą także  w strukturach wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance - na Łotwie i w Rumunii.

- Jesteśmy wdzięczni za obecność wojsk sojuszniczych w Polsce, ale też chcę podkreślić, że Polska nie tylko jest biorcą tego bezpieczeństwa, które daje Sojusz Północnoatlantycki, ale także jesteśmy aktywni jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa naszym sojusznikom. Dlatego żołnierze Wojska Polskiego służą na Łotwie, w Rumunii, na misjach Sojuszu Północnoatlantyckiego – wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba

- podkreślił szef resortu obrony.

Na terytorium Polski znajdują się elementy struktury NATO - w Szczecinie, Elblągu, Bydgoszczy i Krakowie. Dzięki regularnym ćwiczeniom z sojuszniczymi państwami, Siły Zbrojne RP są w pełni interoperacyjne i spełniają standardy NATO, a nasz kraj jako jeden z niewielu członków Sojuszu inwestuje we własne zdolności poprzez wydatki na obronność na poziomie ponad 2,3% PKB.

- Zadaniem polskich władz jest stworzenie warunków do tego, żeby Wojsko Polskie było silne, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w nowoczesny sprzęt, tak się dzieje. Szczególnie przełomowym był rok 2015. Od tego czasu zwiększała się liczba jednostek Wojska Polskiego, szczególnie właśnie na wschodzie naszego kraju.

- zaznaczył minister Błaszczak. 

W Bemowie Piskim stacjonuje wielonarodowa batalionowa grupa bojowa w ramach inicjatywy eFP (enhanced forward presence) z  USA jako państwem ramowym. Ponadto służą tam sojusznicy z Rumunii, Wielkiej Brytanii i Chorwacji.  Na co dzień grupa współdziała z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. Podobnie jak w przypadku pozostałych batalionowych grup bojowych eFP w Europie, jej działania są koordynowane przez Wielonarodową Dywizję Północny Wschód w Elblągu.

Podczas spotkania z żołnierzami minister Mariusz Błaszczak podkreślił także kwestie związane z budową silnego i nowoczesnego wojska. 

- Wczoraj Sejm Rzeczypospolitej uchwalił ustawę o obronie Ojczyzny. To bardzo ważny dokument, to ustawa, która daje fundament do dalszego rozwoju Sił Zbrojnych RP. Jeśli słyszycie Państwo, że ktoś mówi, że Wojsko Polskie powinno być nieliczne, ale dobrze uzbrojone, to pamiętajcie o tym, że to jest tylko część prawdy. Powinno być dobrze uzbrojone, ale powinno być liczne. Żadna armia, która jest nieliczna, nie może być silna, a my chcemy i dążymy do tego, żeby Wojsko Polskie było silne, a więc Wojsko Polskie będzie także rozwijało się liczebnie

– podkreślił minister.

GALERIA-->>23 lata Polski w NATO.

***

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego (Sojusz Północnoatlantycki - NATO) powstała w 1949 r. na mocy podpisanego w Waszyngtonie Traktatu Północnoatlantyckiego. Szczególną rolę w funkcjonowaniu NATO pełni, zapisana w art. 5 Traktatu, klauzula wzajemnej obrony. Przewiduje ona, że atak na jednego lub więcej sojuszników będzie oznaczał atak na wszystkich członków Sojuszu. Statutowym celem NATO jest gwarantowanie wolności oraz bezpieczeństwa państw członkowskich Sojuszu przy użyciu środków politycznych i wojskowych. Obecnie w skład Sojuszu wchodzi 30 państw.

Punktem zwrotnym w najnowszej historii NATO była agresja Rosji na Ukrainę w 2014 roku. Od tego czasu, kluczowym elementem jego działań stały się odstraszanie i obrona kolektywna przed ewentualną agresją. Na Szczycie NATO w Warszawie w 2016 r. podjęto decyzję o rozmieszczeniu w Polsce i państwach bałtyckich, a także w Rumunii batalionowych grup bojowych.

Obecnie w sytuacji rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Sojusz wzmacnia swoich sojuszników na wschodniej flance NATO  oraz monitoruje potencjalne zagrożenia. W ramach wzmocnienia polityki odstraszania, do Polski zostały przerzucone w lutym br. dodatkowe pododdziały amerykańskiej 82. dywizji powietrznodesantowej, które intensywnie realizują plan ćwiczeń wraz z Wojskiem Polskim.

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}