80 lat przemysłu lotniczego w Mielcu
27.07.2018
- Dzięki ciężkiej pracy pokoleń inżynierów i entuzjastów lotnictwa w Mielcu wyrósł i umocnił się przemysł lotniczy, którego przemianę ilustruje pokonana na przestrzeni lat droga od legendarnego Łosia do technologicznie zaawansowanego Black Hawk – napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w liście do uczestników uroczystości organizowanych z okazji 80 lat istnienia przemysłu lotniczego w Mielcu.
Podczas uroczystej Gali Jubileuszowej, która odbyła się piątek w Baranowie Sandomierskim szefa MON reprezentował Sebastian Chwałek, sekretarz stanu w MON.
- Dziś Podkarpacie szczyci się znaczącym potencjałem produkcyjnym i naukowo-badawczym, a także profesjonalną kadrą inżynieryjno-techniczną, gotową na przyjęcie nowych wyzwań. Z okazji 80-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu oraz jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wszystkim osobom związanym z biało-czerwoną szachownicą życzę zawodowych sukcesów oraz satysfakcji z pracy na rzecz gospodarki i obronności naszej Ojczyzny – napisał szef MON.
***
Decyzja o budowie zakładu lotniczego w Mielcu w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego była przełomową dla losu trzech kolejnych pokoleń mieszkańców. Dała ona impuls do rozwoju miasta, które dziś jest postrzegane jako lotnicza stolica Polski. Kontynuatorem wizjonerskich planów pierwszych budowniczych COP są dziś Polskie Zakłady Lotnicze – firma, w której tradycje łączą się z nowoczesnością i szeroko pojętymi innowacjami.
***
PZL Mielec są producentem statków powietrznych, jako największy zakład produkcyjny koncernu Lockheed Martin poza granicami USA. Od ponad 80 lat mieleckie zakłady projektują, produkują oraz serwisują samoloty i śmigłowce.