Razem jesteśmy silniejsi! V4 – współpraca na rzecz budowy bezpieczeństwa naszej części Europy
21.06.2021
Rezultaty ostatniego szczytu NATO w Brukseli oraz bieżące inicjatywy europejskie w sferze obrony i bezpieczeństwa były tematami drugiego dnia spotkania ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej, które odbyło się pod przewodnictwem ministra Mariusza Błaszczaka w Elblągu.
W poniedziałek, 21 czerwca ministrowie obrony Grupy Wyszehradzkiej (V4) podczas spotkania w Dowództwie Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu podpisali list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze komunikacji strategicznej pomiędzy Polską, Czechami Słowacją i Węgrami. Inicjatorem zacieśnienia współpracy w obszarze StratCom oraz podpisania listu jest Akademickie Centrum Komunikacji Strategicznej działające przy Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
- Dziękuje, że w Grupie Wyszehradzkiej jesteśmy solidarni i podzielamy opinie w zakresie zagrożeń. Razem współpracujemy w ramach Grupy Wyszehradzkiej, Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dzięki temu budujemy i wzmacniamy nasze bezpieczeństwo oraz odstraszamy potencjalnego agresora - powiedział podczas drugiego dnia spotkania ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej minister Mariusz Błaszczak.
- Nasza dyskusja podzielona została na 3 bloki. Pierwszy blok dotyczył współpracy w ramach Grupy Wyszehradzkiej. Tu przygotowujemy się do pełnienia dyżuru w ramach Europejskiej Grupy Bojowej. W roku 2023 to będzie trzeci dyżur grupy bojowej złożonej z państw tworzących Grupę Wyszehradzką. W ramach współpracy w Sojuszu Północnoatlantyckim omówiliśmy ostatnie posiedzenie liderów państw, które odbyło się tydzień temu w Brukseli. Byliśmy zgodni, co do wagi podejmowanych spraw podczas szczytu NATO i oceny tego posiedzenia. Rozmawialiśmy także o współpracy w ramach UE. Jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy. Naszym wspólnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa – podkreślił szef polskiego resortu obrony.
Podpisany dziś dokument wychodzi naprzeciw wyzwaniom jakie stoją przed państwami V4 w obszarze komunikacji strategicznej – zaznaczył podczas spotkania minister Mariusz Błaszczak. Ministrowie widząc potrzebę dzielenia się informacjami dotyczącymi StratCom w kwestiach obronnych chcą tym samym zwiększać świadomość w obszarze krajowego, regionalnego i globalnego środowiska StratCom w swoich krajach.
- Bardzo dziękuje ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi, dzięki któremu Polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej pokazała siłę i jedność całego regionu. Będziemy kontynuować tę współpracę. Dziś podpisaliśmy także list intencyjny o współpracy w ramach komunikacji strategicznej, a więc rozpoczynamy współpracę także w tym obszarze – powiedział wiceminister Czech, Jan Havránek.
- Dziękuję za te obrady, za bardzo ciekawą, owocną rozmowę przeprowadzoną między przyjaciółmi, bo tak postrzegam nasze państwa, nasze narody. Te relacje są ścisłe dlatego, że chodzi nam o bezpieczeństwo w naszej części Europy. Współpracujemy szkoląc się, myślę tu o szkoleniach, ćwiczeniach naszych żołnierzy. W tym roku odbyły się ćwiczenia na Słowacji i na Węgrzech. Współpracujemy również w formacie Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej i w formacie ONZ. Współpracujemy wszędzie tam, gdzie możemy szkolić naszych żołnierzy i podnosić interoperacyjność naszych sił zbrojnych. Miejscem ważnym dla naszej współpracy jest Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód, tu w Elblągu. W dowództwie służą żołnierze reprezentujący siły zbrojne wszystkich naszych państw – podkreślił szef polskiego MON.
Przed rozpoczęciem obrad ministrowie zobaczyli inwestycję na Mierzei Wiślanej. - Ta inwestycja ma charakter gospodarczy, ale także dotyczący bezpieczeństwa. Połączenie Elbląga z morzem stwarza możliwości do wzmocnienia militarnego jeśli zaszłaby taka potrzeba – podkreślił podczas spotkania z szefami resortów obrony minister Mariusz Błaszczak.
Szef MON przypomniał, że intensyfikacja współpracy państw V4 zbiegła się z wyzwaniami, jakie dla państw kontynentu niesie ze sobą pandemia COVID19. - Chciałbym podziękować za współpracę w tym trudnym czasie. Ta trudność podstawowa to oczywiście epidemia. Okazywaliśmy sobie wzajemnie solidarność, byliśmy pomocni sobie wzajemnie w tych trudnych chwilach, co świadczy o bliskiej współpracy i przyjacielskich relacjach między naszymi państwami. Już od 1 lipca Węgry obejmują przewodnictwo. Umówiliśmy się, co do kolejnych spotkań oraz kontynuacji tych wszystkich zamierzeń, które stawiamy przed sobą – powiedział.
Grupa Wyszehradzka (V4) to jeden z głównych formatów współpracy państw Europy Środkowej, którego członkami są Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. Za datę powstania V4 przyjmuje się 15 lutego 1991 r. Pierwotnym celem Grupy było wzajemne wspieranie się na drodze do Unii Europejskiej i Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecnie współpraca przebiega na wielu płaszczyznach. Od 1 lipca 2020 r. Polska sprawuje roczne przewodnictwo V4. 30 czerwca br. przekaże je Węgrom.
***
W niedzielę, 20 czerwca w Gdyni rozpoczęło się dwudniowe forum szefów resortów obrony V4. Ministrowie obrony: Polski – Mariusz Błaszczak, Węgier - Tibor Benkő, Słowacji - Jaroslav Nad oraz wiceminister Czech Jan Havránek, podsumowali współpracę V4 podczas trwającego od 30 czerwca 2020 r. polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej. Podczas forum omówiono również postęp w realizowanych wspólnie projektach obronnych, w tym m.in. przygotowaniach Wyszehradzkiej Grupy Bojowej UE do dyżuru w 2023 r.
GALERIA-->> Spotkanie ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej
***
Podpisany list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze komunikacji strategicznej państw Grupy Wyszehradzkiej daje także możliwość współpracy pomiędzy instytucjami akademickimi m.in.: Akademickim Centrum Komunikacji Strategicznej, które działa przy Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, Akademią Sił Zbrojnych im. gen. Milana Rastislava Stefanika w Liptowskim Mikulaszu, Szkołą Doktorską Nauk Wojskowych, Uniwersytetem Służby Publicznej w Budapeszcie oraz Uniwersytetem Obrony w Brnie.