W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Awans oficerski Juliusza Kuleszy

18.05.2018

Marek Łapiński, wiceminister obrony narodowej wręczył awans oficerski dla Juliusza Kuleszy na stopień kapitana Wojska Polskiego podczas uroczystego jubileuszu 90-tych urodzin żołnierza Armii Krajowej i uczestnika Powstania Warszawskiego, który odbył się 18 maja 2018 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

logo_monns

Podczas uroczystości odczytano list gratulacyjny do jubilata od Jana Kasprzyka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. 

- Zapisał pan profesor piękną kartę w naszej historii. W najtrudniejszej chwili, gdy losy naszej ojczyzny były śmiertelnie zagrożone nie wahał się pan podjąć decyzji o wstąpieniu w szeregi AK i walce w Powstaniu Warszawskim stając w obronie gmachu PWPW. Wiedział pan, że Rzeczpospolita jest wartością, za którą należy oddać swoje zdrowie, życie. To jest wartość, która nie ma ceny, o czym przypomniał nam pan w swoich publikacjach poświęconych Powstaniu Warszawskiemu, kontynuując w ten sposób swoją służbę powstańczą - napisał w liście Jan Kasprzyk.

Laudacje na cześć zasłużonego żołnierza wygłosili prof. Jan Żaryn, Senator RP, Piotr Woyciechowski z Fundacji Reduta PWPW oraz Krzysztof Zygmunt Jagodziński przyjaciel Jubilata.

Jubilat zwrócił się do zebranych:

- Usłyszałem bardzo wiele dobrego o sobie (...), ale ja nie jestem człowiekiem z pierwszych stron gazet. Również moje zasługi nie są większe niż zasługi bardzo bardzo wielu ludzi. I fakt, że moje 90. urodziny są obchodzone tutaj w Zamku Królewskim powoduje we mnie nie tylko ogromną satysfakcję, ale też stan oszołomienia - powiedział Juliusz Kulesza.

***

Juliusz Kulesza

Żołnierz Armii Krajowej, uczestnik Powstania Warszawskiego, grafik, autor książek o tematyce powstańczej i okupacyjnej. 

Urodził się 19 maja 1928 r. w Warszawie. Wychował się na Starym Mieście i Żoliborzu. Jego rodzice w okresie międzywojennym pracowali w gmachu Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Okupację spędził w Warszawie. Uczęszczał na tajne komplety gimnazjalne i był uczniem wieczorowej szkoły poligraficznej. W latach 1942–1944 był praktykantem-rysownikiem w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Działał również w konspiracji. Był żołnierzem Armii Krajowej pod pseudonimem „Julek”. W Powstaniu Warszawskim walczył jako żołnierz oddziału PWB/17/S (Podziemna Wytwórnia Banknotów). Należał do drużyny „Roma”, która broniła bloku mieszkalnego przy ulicy Rybaki 35. Został odznaczony Krzyżem Walecznych.

Po Powstaniu uciekł z obozu przejściowego w Pruszkowie. W latach 1945–1948 mieszkał w Łodzi, gdzie zdał maturę w liceum ogólnokształcącym im. Gabriela Narutowicza. Latem 1948 roku wrócił do Warszawy. Był studentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, a od 1950 – Akademii Sztuk Pięknych. W 1954 uzyskał dyplom ASP na wydziale grafiki (pracownia prof. Tadeusza Kulisiewicza).

Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, autor krajowych i zagranicznych wystaw, w tym kilku indywidualnych.

W latach 1956–1958 był członkiem grupy artystycznej „Korekta”. Przez ponad 30 lat projektował grafikę użytkową dla wydawnictw (około 800 projektów zrealizowanych drukiem).

W latach 1966–1972 był grafikiem telewizyjnego magazynu „Refleksje”. Prowadził zajęcia „Grafika współczesnej prasy” dla studentów wydziału dziennikarskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

Z początkiem lat 80. zajął się historią okupacji i Powstania Warszawskiego. Jest autorem kilkunastu książek: Z Tasiemką na czołgi (1979), Reduta PWPW (1989), Sierpień przez całe życie (1994), Batalion DZIK w Powstaniu Warszawskim (1994), Przeciw konfidentom i czołgom, wspólnie z Robertem Bieleckim, wyróżniona nagrodą „Nike” (1996), Starówka. Warszawskie Termopile 1944 (1999), W murach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (2003), Garłuch. 7 pułk piechoty AK (2004), Bohaterowie dwóch miast (2006), Powstańcza Starówka. Ludzie i ulice (2007), Bankowe szańce, wspólnie z Edmundem Baranowskim (2009), Między Baranem a Narutowiczem. Zapiski warszawskiego łodzianina (2010), Żyrafa przeciw panterom. IV Zgrupowanie żoliborskiego Obwodu AK w Powstaniu Warszawskim (2010), Warszawskie gry wojenne. Wspomnienia z lat wojny, okupacji i Powstania Warszawskiego, wspólnie z Edmundem Baranowskim (2011), Podziemny futbol 1939–1944 (2012), Zakazane gole. Futbol w okupowanej Warszawie (2014).

{"register":{"columns":[]}}