W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bądźmy razem w 100. rocznicę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej!

28.07.2020

- Chciałbym wszystkich serdecznie zaprosić na obchody organizowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej. Wiktoria sprzed stu lat jest ważnym elementem naszego dziedzictwa narodowego. Bitwa Warszawska 1920 roku – polskie zwycięstwo dla wolności Europy – to hasło, pod którym będzie przeprowadzonych szereg działań związanych właśnie z uczczeniem tej zwycięskiej bitwy. Tej bitwy, która zaważyła na losach świata - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej odnosząc się do wydarzeń organizowanych w ramach obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. AKTUALIZACJA: Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, wojskowa defilada planowana na 15 sierpnia br. w Warszawie została odwołana.

konferencja bitwa warszawska

We wtorek, 28 lipca w Łazienkach Królewskich w Warszawie szef MON wspólnie z wiceprezesem Rady Ministrów, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego przedstawił plan najważniejszych wydarzeń organizowanych w ramach 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

- 15 sierpnia z udziałem Episkopatu Polski odbędzie się msza św. w Ossowie, a 16 sierpnia w Radzyminie odsłonięta i poświęcona zostanie figura Matki Boskiej Zwycięskiej. To też jest element obchodów stulecia Bitwy Warszawskiej, który został włączony w ogólnopolski program obchodów – mówił podczas konferencji szef MON.

AKTUALIZACJA: Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, wojskowa defilada planowana na 15 sierpnia br. w Warszawie została odwołana.

Minister poinformował, że podczas obchodów rocznicy Bitwy Warszawskiej zostaną zaprezentowane repliki sztandarów, które zostały zdobyte podczas Bitwy Warszawskiej. - Będzie to ekspozycja stała, która trafi później, po wybudowaniu, do filii Muzeum Wojska Polskiego w Ossowie. Na początku lipca uzyskaliśmy pozwolenie na budowę, która już wkrótce się rozpocznie – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

- Serdecznie zapraszam. 15 sierpnia dla Wojska Polskiego to niezwykle istotna data, bo to dzień Wojska Polskiego. Jest to także istotna data w sensie budowania morale żołnierzy, obecnych żołnierzy Wojska Polskiego. Pamięć o tej zwycięskiej bitwie, pamięć o ochotnikach, którzy stawili się kiedy Rzeczpospolita była w potrzebie kształtuje dzisiejsze postawy żołnierzy Wojska Polskiego – zaznaczył minister.

***

W ramach obchodów resort obrony narodowej planuje także:

- wydanie szeregu publikacji, reprintów, monografii poświęconych wydarzeniom i bohaterom sprzed 100 lat. Między innymi angielski i polski reprint  pt. „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata pod Warszawą 1920 r.”, autorstwa Edgara Vincenta Abernona; a także oryginalnie ilustrowany reprint pt. „Jak to było pod Warszawą” oraz wydanie reprintu pt. „Bój pod Ossowem i Leśniakowizną w dniu 14.VIII.1920”,  Bolesława Waligóry;

- wydanie bezpłatnej, okolicznościowej prasy – jednodniówka  w 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej;

- w Muzeum Wojska Polskiego otwarta zostanie  wystawa zatytułowana „Czas chwały”. Z kolei wystawę  pod hasłem "Do broni. Rok 1920 na plakatach, afiszach i drukach ulotnych” można już obejrzeć w Internecie, pobrać pliki i samodzielnie wydrukować ze strony Centralnej Biblioteki Wojskowej;

- przebiegająca trasa S-8 od Warszawy w kierunku Białegostoku otrzyma nazwę „Aleja Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920”.

Ponadto Ministerstwo Obrony Narodowej inicjuje i wspiera także lokalne działania z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. W ramach konkursu Wdzięczni Bohaterom 1920 roku przyznano prawie półtora miliona złotych dotacji dla organizacji pozarządowych na działania patriotyczne i edukacyjne. W całej Polsce powstaną historyczne murale, które będą upamiętniać bohaterów Bitwy Warszawskiej. 

>>> GALERIA - Konferencja prasowa Ministerstwa Kultury

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}