W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Będzie więcej wojsk USA w Polsce

12.06.2019

„Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego. Ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania”. Ten zapis znalazł się w deklaracji podpisanej dzisiaj przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę oraz prezydenta USA Donalda Trumpa.

Podpisanie deklaracji USA - PL

12 czerwca br. w Białym Domu odbyło się spotkanie prezydentów Polski i USA, w którym uczestniczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Podpisane dziś porozumienie to efekt wielomiesięcznych negocjacji pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a amerykańską administracją.

Od początku kadencji Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej zabiega o zwiększenie obecności wojsk USA na terenie Polski, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa na wschodniej flanki NATO. Minister wielokrotnie prowadził w tej sprawie rozmowy m. in.  z ambasadorem Johnem Boltonem,  Patrickiem Shanahanem, pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA, a także J. Inhofem, przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Sił Zbrojnych oraz z senatorem Richardem Shelbym, przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Przydziałów Budżetowych.

- Podpisane dziś przez prezydentów porozumienie jest przełomowe. Na mocy tego dokumentu wzmacniamy zdolności obronne polskich sił zbrojnych. Dojdzie do zwiększenia liczebnej obecności wojsk USA w naszym kraju. W dokumencie zawarte jest sformułowanie o trwałej obecności. To zmienia charakter dotychczasowej obecności wojsk USA w Polsce – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po podpisaniu deklaracji o współpracy polsko – amerykańskiej.

Szef MON zaznaczył, że podpisane dziś porozumienie jest dobre dla Polski, dla państw wschodniej flanki NATO oraz dla samego sojuszu Północnoatlantyckiego.  

– Zależy mi na tym, aby Wojsko Polskie było liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt – F35 jest tego przykładem. Muszą być  silne relacje w sojuszu oraz te bilateralne.  To są realne gwarancje bezpieczeństwa Polski – powiedział szef MON.

Minister Błaszczak zaznaczył, że Polska jest wiarygodnym sojusznikiem. – Jesteśmy obecni w Afganistanie, Iraku, Kosowie, w Rumunii i na Łotwie. Wydajemy 2 % PKB na Wojsko Polskie. Kupujemy nowy sprzęt. Wysłaliśmy zapytanie ofertowe dotyczące samolotów F-35. Poważnie traktujemy to wszystko, co dotyczy obronności – zapewnił minister. Mówiąc o modernizacji i zakupie nowych samolotów V generacji szef MON zaznaczył, że samolot F-35 będzie współpracował z F-16 oraz z zakupionym niedawno systemem Himars. Podniesie równocześnie zdolności obronne Wojska Polskiego o kilka poziomów.

– Zmierzamy ku temu, by pozycja Polski była jak najsilniejsza. Podpisanie porozumienia to przełom. Wzrost żołnierzy USA o minimum 1000. Wzmacniamy infrastrukturę, która będzie służyła nie tylko wojsku amerykańskiemu, ale także wojsku polskiemu – poinformował minister M. Błaszczak. Zaznaczył również, że jednym z jego priorytetów  jest wycofanie z użytkowania przez polskich żołnierzy postsowieckiego sprzętu wojskowego.

Podpisana dziś Deklaracja o Współpracy Obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych Ameryki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mówi także o utworzeniu w Polsce m. in.: Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA, Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim, zdolności sił specjalnych USA, eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA, bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej oraz grupy wsparcia w celu zabezpieczenia obecnych i przyszłych Sił Zbrojnych USA w Polsce. Zostanie także utworzona infrastruktura wspierająca obecność w naszym kraju pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.

Polska na wielu obszarach czyni starania w celu wzmocnienia zdolności obronnych. Minister obrony narodowej podejmuje decyzje mające na celu zwiększenie aktywności Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim, a także zwiększania liczebności Wojska Polskiego. Decyzją szefa MON  do 2026 roku na modernizację techniczną Wojska Polskiego przeznaczone zostanie  185 mld złotych. Jedną z ostatnich decyzji szefa MON jest decyzja o zakupie na wyposażenie sił powietrznych samolotów F-35. W tej sprawie m. in. szef MON rozmawiał w poniedziałek, 10 czerwca o programie rozwojowym F-35 z dowództwem bazy Eglin. Pod koniec maja Polska wysłała zapytanie ofertowe w sprawie zakupu 32 samolotów F-35. Tym samym kończy się czas użytkowania postsowieckiego sprzętu przez polskich pilotów.  Planowany zakup myśliwców F-35 wpisuje się w tworzenie całego systemu, który odstrasza potencjalnego przeciwnika. Wcześniej podpisałem umowy na zakup systemów Patriot i Himars.

We wtorek Mariusz Błaszczak, szef MON  rozmawiał w Waszyngtonie z pełniącym obowiązki sekretarza obrony USA Patrickiem Shanahanem na temat wzmocnienia dwustronnych relacji wojskowych pomiędzy krajami, a także współpracy w ramach sojuszu NATO. Spotkanie rozpoczęło się od wyjątkowej ceremonii powitania ministra Mariusza Błaszczaka w Pentagonie - 19 salwami armatnimi. Szef MON rozmawiał także z ambasadorem Johnem Boltonem oraz J. Inhofem, przewodniczącym Senackiej Komisji ds. Sił Zbrojnych i z senatorem Richardem Shelbym, kończąc tym samym pierwszy etap negocjacji ws. wzmocnienia obecności wojsk USA w Polsce.

***

W ostatnim dniu wizyty, 13 czerwca, w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, szef polskiego resortu obrony spotka się z polskimi i amerykańskimi weteranami.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}