W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Byliśmy i jesteśmy silni naszą tożsamością narodową

10.11.2018

- Odzyskaliśmy wolność dlatego, że byliśmy silni naszą tożsamością narodową, byliśmy zdeterminowani, aby osiągnąć cel. Bądźmy tacy i dziś, bo dziś także wyzwania są olbrzymie. Jak będziemy czuli dumę z tego, że jesteśmy Polakami, to poradzimy sobie – powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej na pikniku „Służymy Niepodległej”.

101118_MMB_MWP_MON_01

W sobotę, 10 listopada Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej wziął udział w pikniku wojskowym „Służymy Niepodległej” w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości  10 listopada br. w 17-stu polskich miastach, we wszystkich województwach, odbyły się zorganizowane przez MON pikniki pod hasłem „Służymy Niepodległej”.

Szef MON wspólnie z uczestnikami pikniku w Warszawie, z akompaniamentem orkiestry wojskowej i chórów wojskowych i szkolnych, zaśpiewał „Marsz Pierwszej Brygady” - pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. O godzinie  16.00 w całej Polsce zaśpiewano tę pieśń dla uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Minister Błaszczak z uznaniem wyraził się o uczestniczącej w tym wydarzeniu młodzieży:

- Jest moc – była to energia i siła, jak wtedy gdy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość. (…) To naprawdę jest wartość, żeby stać w obronie innych. To jest duma z munduru Wojska Polskiego. Cieszę się z  widoku klas mundurowych, harcerzy. To właśnie wy już teraz w młodym wieku kształtujecie swoje postawy, to wy jesteście naszą przyszłością. Pamiętajcie o postawach, które zachowywali ojcowie naszej niepodległości. Przekazujcie je i bądźcie wierni polskiemu przekazowi kulturowemu – podkreślił minister.

 

 

Podczas pikniku 1500 osób oddało krew.

- W ten sposób my ratujemy innych – tych którzy potrzebują pomocy. To też jest postawa służby. Dziękując za obecność, zaangażowanie i życzę, aby ten czas były dla Państwa dobrym czasem – rodzinnym czasem dobrej zabawy – z uznaniem wyraził się o oddających krew osobach szef MON.

Podczas pikniku harcerze przekazali ministrowi obrony narodowej Ogień Niepodległości, który został zapalony pod Kostiuchnówką – miejscem jednej z najkrwawszych bitew polskich legionów z czasów, gdy Polska odzyskiwała swoją niepodległość.

Na piknik Służymy Niepodległej w Muzeum Wojska Polskiego, żołnierze przygotowali wyjątkowe atrakcje:

  • Żandarmeria Wojskowa, Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, Dowództwo Garnizonu Warszawa oraz jednostki wojskowe Dowództwa Generalnego RSZ w tym z Wojsk Specjalnych (GROM), zaprezentowały najnowocześniejsze wyposażenie żołnierza oraz ciężki sprzęt, m. in. czołgi Leopard,  samobieżny moździerz RAK, zestaw przeciwlotniczy Poprad, KTO Rosomak oraz inne pojazdy używane na polu walki;
  • wyjątkowe wystawy;
  • stanowiska promocyjne Akademii Sztuki Wojennej i Wojskowej Akademii Technicznej;
  • Polska Grupa Zbrojeniowa, Wojskowe Przedsiębiorstwo Handlowe i Agencja Mienia Wojskowego przygotowały unikatowe elementy umundurowania i uzbrojenia żołnierza;
  • kino polowe - na dziedzińcu muzeum, prezentowane były filmy historyczne i współczesne;
  • liczne występy artystyczne;
  • odwiedzający otrzymali unikatowe numery „Polski Zbrojnej” oraz repliki czapek wojskowych – „rogatywki” i „maciejówki”;
  • w mobilnych punktach krwiodawstwa, biorących udział w kampanii „Niepodległą mamy we krwi” mogli oddać krew, a także wziąć udział w konkursie;
  • chętni do wstąpienia do polskiej armii mogli poznać szczegóły wojskowej służby na stoisku promocyjnym ”Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” ;
  • tradycyjnie można było spróbować wojskowej grochówki oraz świeżo wypiekanego wojskowego chleba z piekarni polowej.

***

W sobotę pikniki „Służmy Niepodległej” odbyły się 17 miastach Polski - we Wrocławiu, w Toruniu, Lublinie, Gorzowie Wielkopolskim, Łowiczu, Krakowie, Ostrołęce, Warszawie, Brzegu, Przemyślu, Białystoku, Gdyni, Katowicach, Kielcach, Olsztynie, Poznaniu oraz Koszalinie.

W programie  były m.in. pokazy sprzętu wojskowego, występy artystyczne, w tym orkiestr wojskowych, żołnierska grochówka oraz wiele innych atrakcji przygotowanych również przez miasta. W wybranych lokalizacjach można było podzielić się darem życia, oddając krew w przygotowanych ambulansach.

O godz. 16.00, we wszystkich miastach razem pobiliśmy rekord w śpiewaniu „Marszu Pierwszej Brygady”, czyli Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Pikniki zakończy uroczysty Capstrzyk Niepodległości.

Podczas pikników w całej Polsce tysiące Polaków przyłączyło się do wspólnego świętowania 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i wspólnie uczciło pamięć naszych przodków, patriotów, dowódców i żołnierzy, którzy poświęcali życie, by Polska powróciła na mapę Europy.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}