Dowództwo w Elblagu gotowe do nowych zadań
06.12.2018
– Dziękuję wszystkim tym, którzy brali udział w ćwiczeniu Anakonda 18 – żołnierzom z Polski, ale również żołnierzom państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. Dziękuję za wspólną służbę. Nie tylko podczas ćwiczeń, ale na co dzień, zarówno w ramach eFP, jak i w ramach naszej wspólnej kooperacji. Dzięki waszej codziennej służbie narody naszych państw mogą czuć się bezpiecznie – powiedział Mariusz Błaszczak podczas spotkania z żołnierzami w Elblągu.
W czwartek szef MON wziął udział w ceremonii podpisania protokołu certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód oraz odprawie podsumowującej ćwiczenie Anakonda 18.
W uroczystościach udział wziął także prezydent Andrzej Duda. Obecni byli przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.
– Anakonda to skomplikowane ćwiczenia i duże wyzwanie polegające chociażby na tym, że po raz pierwszy odbywało się nie tylko w Polsce, ale także na Litwie, na Łotwie i w Estonii. To było duże wyzwanie, któremu żołnierze NATO sprostali. Żołnierze naszych wojsk, wojsk sojuszniczych NATO udowodnili, że są sprawni, że potrafią ze sobą współpracować. Udowodnili naszą solidarność i wzajemną troskę o wspólne bezpieczeństwo – tak o zakończonym ćwiczeniu mówił szef MON.
Uznanie dla żołnierzy polskich oraz z wojsk sojuszniczych wyraził także prezydent Andrzej Duda, który pogratulował wszystkim zaangażowanym w proces tworzenia i certyfikacji Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód. - Uzyskana doskonała ocena w certyfikacji stanowi potwierdzenie nie tylko Państwa ciężkiej pracy i zdolności organizacyjnych, ale pokazuje także ogromne zaangażowanie i jest z pewnością powodem do wielkiej satysfakcji – powiedział.
Podsumowując ćwiczenie Anakonda 18 oraz certyfikację Dowódca Operacyjny RSZ gen. dyw. Tomasz Piotrowski zwrócił z kolei uwagę na fakt, że ćwiczenie było największym sprawdzianem ostatnich lat nie tylko dla Wojska Polskiego, ale także dla struktur dowodzenia Sojuszu. – Zademonstrowaliśmy naszą gotowości do obrony i podkreśliliśmy naszą jedność i spójność. To była także okazja do certyfikacji Dywizji Północny – Wschód w Elblągu – mówił Dowódca Operacyjny.
- Możemy mieć wspólną satysfakcję z tego, że postanowienia szczytu NATO z Warszawy z 2016 roku są wdrażane w życie, że dziś rozpoczęła swoje funkcjonowanie certyfikowana Wielonarodowa Dywizja Północny - Wschód. Gratuluję Dowódcy Dywizji, szefowi Sztabu Dywizji, gratuluję wszystkim dowódcom, żołnierzom. Udowodnili swoją sprawność, swoją wiedzę wojskową, swoje zaangażowanie w to, żeby stanowić bardzo ważny filar bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO – mówił podczas uroczystości minister Błaszczak.
W trakcie uroczystości w Elblągu prezydent wręczył trzem oficerom Wojska Polskiego akty mianowań na pierwszy oraz kolejne stopnie generalskie, a minister Mariusz Błaszczak pamiątkowe buzdygany. Na wniosek ministra obrony narodowej mianowany przez prezydenta na stopień generała dywizji został gen. bryg. Krzysztof Motacki – dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód. Na stopień generała brygady nominacje otrzymali: płk Piotr Malinowski – szef Sztabu Wielonarodowej Dywizji Północy-Wschód oraz płk Dariusz Żuchowski – zastępca szefa Sztabu Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód ds. Zabezpieczenia.
Minister obrony narodowej i Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych wręczyli także dziś żołnierzom biorącym udział w ćwiczeniu Anakonda 18 pamiątkowe ryngrafy.
***
Jednym z najważniejszych elementów ćwiczenia Anakonda 18 było procedowanie certyfikacji zdolności Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód (MND-NE) do działania według sojuszniczych standardów oceny gotowości bojowej (CREVAL), prowadzona przez Międzynarodowy Zespół Certyfikujący.
26 listopada żołnierze Wielonarodowej Dywizji Północ – Wschód rozpoczęli swój udział w drugim etapie ćwiczenia Anakonda 18, podczas którego odbywała się certyfikacja. Pozytywna ocena łączy się z przekazaniem dywizji w podporządkowanie Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód w Szczecinie.
Anakonda 18 to ćwiczenie międzynarodowe, w które oprócz żołnierzy Wojska Polskiego zaangażowani byli m.in. żołnierze z USA, Litwy, Łotwy i Estonii oraz wojska stacjonujące w Polsce w ramach eFP. Na poligonach w Polsce oraz na akwenie Morza Bałtyckiego ćwiczyło około 12 500 żołnierzy, a blisko 5000 żołnierzy po raz pierwszy w edycji ćwiczenia, w Estonii, Litwie i na Łotwie. Ćwiczenie miało na celu integrację narodowych, sojuszniczych i koalicyjnych struktur dowodzenia i wojsk w ramach osiągania zdolności do prowadzenia strategicznej operacji obronnej.
- Ostatnia modyfikacja:
- 13.12.2018 13:53 Artur Wróbel
- Pierwsza publikacja:
- 13.12.2018 13:53 Artur Wróbel