W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Formowanie brygad WOT

15.01.2018

Znani są już wszyscy dowódcy brygad trzeciego etapu formowania Wojsk Obrony Terytorialnej.

wot_zolnierze1

Podobnie jak podczas wyznaczeń sprzed kilku dni, tak i teraz dowódcami brygad obrony terytorialnej zostali oficerowie z bogatym dorobkiem w służbie na stanowiskach w kraju i poza granicami.

Pomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, świętokrzyskie, małopolskie, wielkopolskie oraz śląskie to województwa na terenie których 15 stycznia br. rozpocznie się formowanie brygad obrony terytorialnej. Formalnie ruszy kolejny – trzeci etap budowy WOT, który obejmuje utworzenie siedmiu jednostek w Polsce centralnej.

Nowo wyznaczeni dowódcy posiadają kwalifikacje i doświadczenie zdobyte podczas wieloletniej służby na stanowiskach dowódczych i sztabowych w jednostkach sił specjalnych czy wojsk lądowych. To najlepsza gwarancja, że profesjonalnie przygotują oni brygady obrony terytorialnej do współdziałania z wojskami operacyjnymi i wpiszą je w misję sił zbrojnych.

Pierwsze zadania nowo wyznaczonych oficerów to sformowanie dowództw brygad oraz pierwszych batalionów lekkiej piechoty tak, aby przełomie 2018 i 2019 roku przystąpić do szkolenia ochotników.

Budowa piątego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęła się na początku 2017 roku. W pierwszym etapie sformowano Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej oraz trzy brygady na terenie Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W tych jednostkach przeszkolono już około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

W maju 2017 roku po wyznaczeniu dowódców trzech brygad, w tym dwóch na Mazowszu oraz jednej na Warmii i Mazurach, rozpoczął się drugi etap formowania WOT. Brygady w tych województwach w pierwszym i drugim kwartale br. rozpoczną szkolenie pierwszych ochotników.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej pełni służbę niemal 8 tys. żołnierzy, w tym około 6,5 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Docelowo Wojska Obrony Terytorialnej będą liczyły 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach. W 2018 roku uruchomione zostanie Centrum Szkolenia WOT w Siedlcach.

Dowódca 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Grzegorz KALICIAK

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. T. Kościuszki, uczestnik czterech misji w Iraku i Afganistanie, szef sztabu 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu. 

Dowódca walk o City Hall w Karbali w 2004 roku. Momentem, który był jego największym zawodowym wyzwaniem było dowodzenie kompanią rozpoznawczą podczas II zmiany PKW i największego w tym czasie starcia z rebeliantami. Obrona City Hall pokazała jak wiele znaczy dobre wyszkolenie i zgranie pododdziału, a przede wszystkim jak ważne jest wzajemne żołnierskie zaufanie, kiedy swoje życie trzeba złożyć w rękach kolegów,  kiedy jest zadanie do zrealizowania, kiedy w domu czeka rodzina. Dowódca, który swoją postawą pokazał żołnierzom, że zwycięstwo jest możliwe.

Przed nim nowe wyzwanie, kontynuacja formowania brygady obrony terytorialnej w województwie mazowieckim. Ochotnicy mogą spodziewać się dobrego wyszkolenia, a w najtrudniejszych momentach wsparcia. Takie podmiotowe podejście do podwładnych wpisuje się w pełni w zasady panujące w Wojskach Obrony Terytorialnej. „Zawsze gotowi, zawsze blisko” - dobrze wyszkolony i zgrany bojowo zespół, to będzie chciał zagwarantować swoim żołnierzom.

Dowódca 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Krzysztof  STAŃCZYK

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu, uczestnik  pięciu misji poza granicami kraju. Urodzony i zamieszkały w województwie kujawsko – pomorskim, gdzie obejmuje dowództwo.

Podczas XVIII zmiany PKW, dowodził plutonem odwodu sił dowódcy UNDOF, generała Franciszka Gągora i szkolił żołnierzy. 

Realizował szkolenia oraz codzienną działalność patrolową w strefie odpowiedzialności sił obserwująco – rozjemczych. W ramach trzech misji PKW ISAF budował system szkoleń żołnierzy oraz sztabu 3 brygady Afgańskiej w prowincji Ghazni.

Wywodzi się z dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie zajmuje stanowisko szefa oddziału rodzaju wojsk w zarządzie operacyjnym.

Dowódca 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Krzysztof GONCERZ

Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki, swoją karierę wojskową zaczynał w 6. brygadzie desantowo-szturmowej, uczestniczył w tworzeniu wojsk specjalnych. Na misji w Afganistanie koordynował działanie sił specjalnych w działaniach bojowych. 

Umiejętności nawiązywania współpracy nabyte w czasie służby z podmiotami zewnętrznymi na styku wojsk specjalnych, lądowych, a także władz lokalnych, rządowych, będą niezwykle pomocne w tworzeniu nowego rodzaju sił zbrojnych - Wojsk Obrony Terytorialnej na terenie Małopolski.

Umie dostrzec rozwiązania, gdzie inni ich nie widzą, wielokrotnie udowadniał, że rozwiązanie problemu jest możliwe kiedy inni mówili, że się nie da.

Wywodzi się z dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, gdzie zajmuje stanowisko szefa zarządu operacyjnego.

Dowódca 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Rafał MIERNIK

Absolwent  Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. Szef szkolenia 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w Międzyrzeczu, dowódca kompanii bojowej   podczas misji polskich żołnierzy w Iraku, dowódca batalionu   w Afganistanie. 

Największe wyzwanie zawodowe podjął dowodząc zgrupowaniem bojowym Alfa i bazą Ghazni podczas IX zmiany PKW Afganistan. Dowodził blisko tysięcznym batalionem manewrowym w dyżurze Grupy Bojowej Unii Europejskiej. W kraju miał przywilej przez 5 lat dowodzić  elitarnym 7. batalionem Strzelców Konnych Wielkopolskich.  W formowaniu wielkopolskiej brygady na pewno wykorzysta olbrzymie doświadczenie wyniesione  z dotychczasowej służby wojskowej.

Widzi olbrzymi potencjał w kandydatach do Wojsk Obrony Terytorialnej, zamierza czerpać z ich przywiązania do regionu, umiejętności zawodowych i doświadczenia. To na nich zamierza budować tożsamość wielkopolskiej brygady, którą będzie mocno opierał na fundamentach tradycji, chwalebnych czynach z przeszłości i współczesnych wyjątkowych przymiotów społeczności Wielkopolan.

Dowódca 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Tomasz BIAŁAS 

Wywodzi się z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, urodzony w Będzinie w rodzinie z górniczymi tradycjami, swoje życie rodzinne i zawodowe związał z rejonem Śląska, gdzie wraca z doświadczeniem wyniesionym z formowania mazowieckiej brygady.

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, był uczestnikiem trzech misji poza granicami kraju oraz szefem pionu szkolenia Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu.

To człowiek wyznaczający standardy, a nie biernie wpisujący się w już istniejące. Teraz będzie dowodził Śląską Brygadą Obrony Terytorialnej – doświadczony żołnierz z pustyń Iraku i Afganistanu, żołnierz Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, instruktor spadochronowy.

Budował niemal od zera policję antyterrorystyczną w Ghazni, do walki z terrorystami szkolił Irakijczyków i Afgańczyków, osiągnął sukces. Zastanawiał się, czy kiedykolwiek w kraju będzie mógł wykorzystywać te cenne doświadczenia. Teraz nadarzyła się taka okazja, jest  w Wojskach Obrony Terytorialnej i to jest ten czas. Ślązakom da to co najlepsze.

Dowódca 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej - kmdr Tomasz LASKOWSKI

Absolwent Wojskowej Akademii Technicznej na Wydziale Uzbrojenia i Lotnictwa, uczestnik misji  poza granicami kraju, ukończył kurs planowania operacyjnego Joint Special Operations University w USA oraz cykl kursów zarządzania kryzysowego w NATO School  Oberammergau, dotychczasowy zastępca dowódcy Jednostki Wojskowej FORMOZA.

Morski komandos, życie zawodowe i prywatne nierozerwalnie złączył z Pomorzem. Pełnił funkcje kierownicze w bardzo wymagającej służbie jaką jest Jednostka Wojskowa FORMOZA w Gdyni. Formacja ta zweryfikowała go bardzo rzetelnie pod wieloma względami, w tym psycho-fizycznymi, szczególnie podczas niezwykle intensywnej i wymagającej selekcji. Służba morskiego komandosa, skonfrontowała dotychczas zdobytą wiedzę, doświadczenie i kwalifikacje w specyficznych warunkach, w których działają morscy specjalsi, pozwoliła na jeszcze większe poszerzenie wiedzy i doświadczenia na stanowiskach szefa logistyki, szefa sztabu i ostatecznie zastępcy dowódcy Jednostki.

Jego kierunkiem działania jest motywowanie przeciętnych ludzi do osiągania nieprzeciętnych celów.

Dowództwo 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie rozmieszczone w Gdańsku. Bataliony lekkiej piechoty zostaną rozwinięte w: Malborku, Słupsku oraz Kościerzynie.

Dowódca 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Paweł WIKTOROWICZ

Urodził się i mieszka w województwie łódzkim, którego obszar obejmie dowodzona przez niego brygada.

Komandos, absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu,  żołnierz jednostek specjalnych. Zaczynał w 1. Pułku Specjalnym w Lublińcu, absolwent kursów w USA (Fort Bagg) oraz w Niemczech. Instruktor sportów strzeleckich. Obecnie jest szefem Oddziału Szkolenia Specjalistycznego w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej.

Jest absolwentem prestiżowego kursu „Zielonych Beretów” dla komandosów w Fort Bragg w USA. Oprócz wyczerpujących zajęć taktycznych, poznawał tajniki wiedzy operacyjnej z zakresu planowania operacji specjalnych. Poznał metody działań niekonwencjonalnych, terytorialnych, co w kontekście służby w WOT jest bardzo pożyteczne. Jako były żołnierz Wojsk Specjalnych wie jak bardzo ważne jest wsparcie lokalnej społeczności w prowadzeniu operacji. Umie pracować z młodzieżą, przez 4 lata był  wychowawcą klasy mundurowej.

Dowództwo 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie rozmieszczone w Łodzi. Bataliony lekkiej piechoty zostaną rozwinięte w: Piotrkowie Trybunalskim, Łasku, Zgierzu oraz Skierniewicach (tymczasowo w Kutnie).

Dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej - płk Artur BARAŃSKI

Urodzony i wychowany w województwie świętokrzyskim i to właśnie za ten rejon będzie odpowiadała dowodzona przez niego brygada.

Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, szef Sekcji operacyjnej w 17 Brygadzie Zmechanizowanej, szef Sztabu 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, bliski współpracownik dowódcy brygady płk. Arkadiusza Mikołajczyka, od początku uczestniczył w szkoleniu i powoływaniu do służby ponad 3 tys. żołnierzy podkarpackiej brygady, utworzonej w pierwszym etapie formowania WOT.

Dowództwo 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej będzie rozmieszczone w Kielcach. Bataliony lekkiej piechoty zostaną rozwinięte w: Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim.

{"register":{"columns":[]}}