Generał broni Tadeusz Buk patronem 18 Dywizji Zmechanizowanej
10.04.2019
- Przed chwilą wysłuchałem meldunku złożonego przez generała dywizji Jarosława Gromadzińskiego, dotyczącego formowania 18. Dywizji. Jestem zadowolony z tego, co usłyszałem. Wszystko przebiega zgodnie z harmonogramem – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po zakończeniu odprawy z żołnierzami dowództwa 18. Dywizji Zmechanizowanej.
W środę, 10 kwietnia Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wziął udział w odprawie żołnierzy 18. Dywizji Zmechanizowanej, w trakcie której podpisał decyzję o nadaniu imienia patrona 18. Dywizji Zmechanizowanej. Patronem 18. Dywizji został generał broni Tadeusz Buk.
- Dziś w tym szczególnym dniu, w 9. rocznicę tragedii smoleńskiej podpisałem decyzję o nadaniu 18. Dywizji Zmechanizowanej imienia generała broni Tadeusza Buka. Żołnierza, który oddał swe życie na służbie. Dowódcy, który wyróżniał się swoim zapałem, zaangażowaniem, wiedzą, służbą. (...) Jestem zadowolony, że inicjatywa nadania imienia wyszła spośród żołnierzy 18. Dywizji. To świadczy o głębokim szacunku wobec dowódcy, który przecież był dowódcą 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej – mówił podczas spotkania szef MON.
Minister Błaszczak przypomniał, że priorytetem rządu PiS jest bezpieczeństwo. Stąd m.in. modernizacja Wojska Polskiego, silniejsze osadzanie w strukturach sojuszu, ale także zwiększanie liczebności armii. - Zależy nam na tym, żeby szczególnie na wschodniej flance NATO, a więc we wschodniej części Rzeczypospolitej Polskiej stacjonowało Wojsko Polskie. Musimy tu nadrabiać błędy, jakie popełnili nasi poprzednicy. Za czasów koalicji PO-PSL została zlikwidowana 1. Warszawska Dywizja Zmechanizowana operująca właśnie na wschód od Wisły. Dziś odtwarzamy te zdolności. Odtwarzamy także potencjał Wojska Polskiego – mówił szef MON.
Odnosząc się do zwiększania zdolności obronnych, a także potencjału Wojska Polskiego minister przypomniał o ostatnich ćwiczeniach na Podlasiu i Lubelszczyźnie. Były to ćwiczenia, które rozpoczęły się od szybkiego przerzutu sprzętu i żołnierzy z 12. Brygady Zmechanizowanej na ścianę wschodnią. W tym rejonie wspólnie z innymi jednostkami żołnierze ze Szczecina współpracowali w zakresie realizacji procedur kryzysowych, zabezpieczenia wojsk, do wspólnych działań angażowali także lokalne instytucje i służby mundurowe z regionu.
O procesie formowania 18. Dywizji Zmechanizowanej mówił także jej dowódca gen. dywizji Jarosław Gromadziński. - Pierwszy etap to lata 2018-2020. Założyliśmy, że do września sformujemy sztab dywizji i batalion dowodzenia, a od września rozpoczniemy formowanie 19. Brygady Zmechanizowanej w Lublinie oraz 18. Pułku Logistycznego w Łomży, a także mniejszych jednostek na potrzeby 18. Dywizji. Ten etap jest dobrze zaplanowany. (...) Drugi etap formowania Dywizji zaplanowany jest na lata 2021-2026. Głównym zadaniem tego etapu jest sformowanie pułku artylerii, pułku przeciwlotniczego, batalionu rozpoznawczego, pułku saperów oraz innych pomniejszych jednostek – podkreślał dowódca.
***
W 2018 roku, Minister Obrony Narodowej w rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości powołał Dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach. Wówczas także podjęto decyzję, że nowy związek taktyczny odwoływał się będzie do tradycji 18 Dywizji Piechoty (okresu II Rzeczpospolitej).
18. Dywizja Zmechanizowana stanowi bardzo ważny element w systemie obronnym naszego państwa. Docelowo nowa dywizja składać się będzie z trzech brygad: 1 Brygady Pancernej, 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oraz nowej brygady, która zostanie wkrótce utworzona.
>>> Galeria - Generał broni Tadeusz Buk patronem 18 Dywizji Zmechanizowanej