W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Impuls rozwojowy dla polskiego przemysłu zbrojeniowego

25.07.2019

- To są bardzo dobre perspektywy dla firmy oraz dla Wojska Polskiego. W ten sposób wykorzystujemy potencjał, jaki ma polski przemysł zbrojeniowy. Co do zasady zawsze wtedy, kiedy jest to możliwe korzystamy z polskiej zbrojeniówki i rozwijamy polski przemysł zbrojeniowy - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM.

CHL_8772_zajawka

W czwartek, 25 lipca szef resortu obrony złożył wizytę w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce, gdzie wziął udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM. Wartość inwestycji wynosi ok. 30 mln zł, a jej zakończenie zaplanowano w I kwartale 2020 r.  


- Dziś wmurowaliśmy kapsułę czasu pod inwestycję, której zwieńczeniem będzie Centrum Produkcyjno-Serwisowego. Centrum będzie przeznaczone do produkcji i serwisu rakiet, zarówno rakiet, które są wykorzystywane przez Morską Jednostkę Rakietową, jak i rakiet, które będą wykorzystywane w systemie Patriot. A więc tu, na terenie powiatu wołomińskiego już do istniejących miejsc pracy, z biegiem czasu dojdą kolejne. To jest niewątpliwie impuls rozwojowy dla powiatu wołomińskiego, to jest impuls rozwojowy dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, to jest impuls rozwojowy także dla Wojska Polskiego. Bardzo się cieszę się z tego, że pociski nie będą już certyfikowane i serwisowane za granicą tylko właśnie tu, w Wojskowych Zakładach Elektronicznych- mówił szef MON.

GALERIA --> Nowe centrum rakiet

***
Centrum to nowa inwestycja PGZ S.A. powiązana z projektem offsetowym realizowanym w WZE S.A. w Zielonce przez producenta systemów NSM. Naval Strike Missile  (NSM) to przeciwokrętowe, precyzyjne pociski manewrujące dalekiego zasięgu piątej generacji. Projekt offsetowy zakłada uzyskanie zdolności przeprowadzenia procesu certyfikacji i recertyfikacji rakiet po czerwcu 2020 r. WZE S.A. jest beneficjentem dwóch umów offsetowych z norweską firmą Kongsberg. W ramach wykonania pierwszej umowy wybudowano i uruchomiono Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM. Druga umowa offsetowa zakładała powstanie infrastruktury służącej do tzw. mid-life upgrade (MLU) i ponownej certyfikacji pocisków rakietowych typu NSM, będących na wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej.

***
26 marca br. w Wojskowych Zakładach Elektronicznych S.A. w Zielonce, szef MON uczestniczył w uroczystym podpisaniu umów offsetowych dotyczących realizacji zobowiązań offsetowych w ramach realizacji I fazy programu „Wisła”. Wspomniane umowy podpisane zostały między spółkami Polskiej Grupy Zbrojeniowej a Lockheed Martin, a ich wartość wynosi 724 764 000 zł. 
 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}