W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Integracja potencjału przemysłu na rzecz obronności

18.11.2024

- Dzisiejsze podpisanie listu intencyjnego w Tarnowie to ważny krok. List ten integruje działania spółek z różnych branż na rzecz przemysłu zbrojeniowego. Grupa Azoty, znana głównie z produkcji nawozów, ma potencjał do udziału w tym projekcie. (...) Dzisiejszy plan restrukturyzacji Grupy Azoty daje nadzieję na poprawę jej sytuacji finansowej oraz zwiększenie jej zdolności uczestnictwa w produkcji dla przemysłu zbrojeniowego. W Tarnowie podjęliśmy decyzję o rozwijaniu zdolności do produkcji nitrocelulozy i prochu wielobazowego. To kluczowe dla przyszłej produkcji amunicji w Polsce - zaznaczył wicepremier Władysław Kosiniak – Kamysz w Tarnowie.

18 listopada br. w siedzibie Grupy Azoty (Tarnów), z udziałem szefa MON podpisano list intencyjny w sprawie współpracy przy produkcji materiałów wybuchowych w Grupie Azoty.

18 listopada br. w siedzibie Grupy Azoty (Tarnów), z udziałem szefa MON podpisano list intencyjny w sprawie współpracy przy produkcji materiałów wybuchowych w Grupie Azoty.

Wydarzenie odbyło się z udziałem ministra aktywów państwowych oraz prezesów: Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Grupy Azoty, Agencji Rozwoju Przemysłu i MESKO. Spółki te będą współpracować w zakresie rozbudowy na terenie Polski kompetencji produkcyjnych materiałów wybuchowych (nitrocelulozy oraz prochów wielobazowych) wraz z bazą surowcową.

Podczas konferencji szef MON poinformował o planach budowy w Polsce fabryki amunicji.

Jutro na posiedzeniu Rady Ministrów przyjmiemy ustawę, a nie tylko uchwałę, o budowie fabryki amunicji w Polsce. Zdecydowaliśmy się na procedowanie tego projektu w trybie ustawy, gdyż uznajemy to za kluczowe dla naszego bezpieczeństwa. To przełomowy krok w naszych działaniach na rzecz bezpieczeństwa państwa. Polska jest dużym krajem i powinna być w stanie samodzielnie produkować amunicję kalibru 155 mm. Naszym celem jest nie tylko jedna fabryka, ale więcej, a także współpraca z partnerami z NATO i UE, aby połączyć siły. Pracujemy nad tym, aby Polska Grupa Zbrojeniowa oraz MESKO mogły korzystać z tych surowców i rozwijać przemysł zbrojeniowy. Rząd zapewni finansowanie tego projektu – jutro przedstawimy ustawę, która przewiduje około 3 miliardy złotych na budowę fabryki amunicji

- zaznaczył wicepremier.

Podpisany dziś list intencyjny oraz procedowana ustawa o budowie fabryki amunicji wpisują się w działania resortu obrony narodowej ukierunkowane na wzmocnienie potencjału obronnego oraz wsparcie krajowego przemysłu zbrojeniowego.

Galeria ->>> Integracja potencjału przemysłu na rzecz obronności

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}