Jesteśmy solidarni z sojusznikami
12.02.2018
- Ważne, by polskie wojsko uczestniczyło w unijnej misji Sophia na Morzu Śródziemnym, to pokazuje solidarność i pomaga zażegnać konflikt – mówił szef MON Mariusz Błaszczak podczas pożegnania Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA.
Minister obrony narodowej zaznaczył, że podstawowym zadaniem Wojska Polskiego jest obrona naszej ojczyzny, ale Polska ma również zobowiązania sojusznicze wynikające z naszego członkostwa w NATO i Unii Europejskiej.
Szef MON pożegnał żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU SOPHIA – udających się na Sycylię. Uroczystość odbyła się 12 lutego 2018 roku na lotnisku 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach.
- To bardzo ważne, aby Wojsko Polskie uczestniczyło w tej misji, abyśmy wspólnie zażegnali ten konflikt, bo nie ulega wątpliwości, że kryzys migracyjny to podłoże konfliktu, który przynosi krwawe żniwo w Europie – mówił.
Szef MON przypomniał, że dotychczas w podobne działania włączała się polska Straż Graniczna, nadal obecna na granicy macedońsko-serbskiej. - To misja, która pokazuje naszą solidarność z partnerami z UE i która przyniesie nam pozytywne rezultaty, bo zwiększa bezpieczeństwo – mówił.
Minister Mariusz Błaszczak zaznaczył, że PKW rozpoczyna misję w roku stulecia polskiej niepodległości. - Bądźcie dumni z naszej historii i bardzo wyraźnie, i jednoznacznie, korygujcie te wszystkie nieprawdziwe informacje, które dotyczą Polski, które wynikają przede wszystkim z niewiedzy, w mniejszym stopniu ze złej woli – zaapelował szef MON.
***
Główne zadania PKW EU SOPHIA to działania zmierzające do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspieranie morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji. Zadania mandatowe operacji EU SOPHIA, kontyngent wykonywał będzie z bazy NATO Sigonella, położonej na Sycylii, 15 km na zachód od Katanii.
Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej RP realizuje zadanie sformowania Polskiego Kontyngentu Wojskowego, w ramach operacji wojskowej Unii Europejskiej EUNAVFOR MED.
PKW EU SOPHIA, wystawiony w większości przez BLMW, liczy 100 żołnierzy. W skład PKW wchodzą także żołnierze z: Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych, 3. Flotylli Okrętów, 6. Ośrodka Radioelektronicznego, Inspektoratu Wsparcia SZ, 10. Brygady Logistycznej, 9. Brygady Wsparcia Dowodzenia, Żandarmerii Wojskowej.
Podstawowym środkiem kontyngentu będzie samolot patrolowo – rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Do zadania wytypowano, w pierwszej kolejności, samolot o numerze 1017 zwany nieoficjalnie „Białą Damą”. W 2003 roku, z okazji 60 rocznicy Bitwy o Atlantyk i udziału załogi z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w międzynarodowych pokazach „Royal Air Tatoo” samolot zyskał okolicznościowe malowanie, nawiązujące do historycznych barw Wellingtona z 304. Dywizjonu Bombowego „Ziemi Śląskiej”. Tradycje tej właśnie jednostki kultywuje 44. BLotM. Samolot 1017 w 2015 roku poddany został modernizacji, w wyniku której zyskał odbiornik systemu TACAN, centralny punkt tankowania i pięciołopatowe śmigła Hertzel. Zmodernizowano także elementy radaru ARS-400.
Przygotowanie PKW EU SOPHIA
W październiku 2017 r. i styczniu 2018 r. przeprowadzono rekonesanse bazy Sigonella w celu sprawdzenia możliwości i specyfiki prowadzenia operacji lotniczych oraz logistycznego zabezpieczenia i bytowania PKW. Jednocześnie, sformowany kontyngent przygotowywał się do ćwiczenia certyfikującego, przeprowadzonego przez Dowództwo Operacyjne RSZ w końcu stycznia. 6 lutego, do bazy Sigonella dotarła, transportem lotniczym, grupa przygotowawcza PKW. Część sił, wraz z niezbędnym sprzętem, przemieszcza się do rejonu działań drogą kołową. Przerzut sił głównych PKW EU Sophia do rejonu działań planowany jest na połowę lutego. 31 stycznia 2018 roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wydał postanowienie o użyciu Polskiego kontyngentu Wojskowego w operacji wojskowej Unii Europejskiej w południowym rejonie środkowej części Morza Śródziemnego.
Operacja EUNAVFOR MED (EU Naval Force Mediterranean)
Misja Unii Europejskiej została ustanowiona w maju 2015 roku, w celu rozbijania przemytu migrantów i handlu ludźmi w centralnej części Morza Śródziemnego. We wrześniu 2015 roku, dwa miesiące po oficjalnym rozpoczęciu, otrzymała nazwę „Sophia”. W lipcu 2017 roku Rada UE przedłużyła mandat operacji EUNAVFOR MED SOPHIA do 31 grudnia 2018 roku. W rejonie Morza Śródziemnego prowadzona jest także operacja NATO SEA GUARDIAN, w ramach której Sojusz Północnoatlantycki ściśle współpracuje z siłami prowadzącymi operację EU SOPHIA.