Kolejni żołnierze w szeregach WOT
19.03.2018
18 marca br. w Lubartowie 174 żołnierzy złożyło przysięgę wojskową i zasiliło szeregi 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.
To już siódma przysięga w lubelskiej brygadzie. Proces formowania brygady przebiega sprawnie i zgodnie z planem.
To już siódma przysięga w lubelskiej brygadzie. Wcześniej takie uroczystości odbywały się w Lublinie, Zamościu, Chełmie i Włodawie. Planowane przysięgi w tym roku odbędą się w miastach powiatowych województwa lubelskiego, szczególnie
w tych miejscowościach, gdzie na co dzień wojsko nie stacjonuje. Tym samym Wojska Obrony Terytorialnej są bliżej lokalnej społeczności, której zgodnie ze swoją dyslokacją będą pomagać.
Miłym wydarzeniem podczas uroczystości, były oświadczyny jednego z Terytorialsów. Szer. Wojciech Ostrysz z 22 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dęblinie, tuż po mszy świętej, poprosił o rękę wybrankę swego serca.
Żołnierze, którzy właśnie zakończyli szkolenie podstawowe, po przysiędze rozpoczną służbę w 21 Batalionie Lekkiej Piechoty w Lublinie i 22 Batalionie Lekkiej Piechoty w Dęblinie. Proces formowania lubelskiej brygady przebiega sprawnie i zgodnie
z założonym planem. Aktualnie w strukturach 2 LBOT służy już blisko 1700 żółnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej i ponad 300 żołnierzy zawodowych. Wojska Obrony Terytorialnej cieszą się w województwie lubelskim dużym zainteresowaniem
i wciąż zgłaszają się chętni do tej służby. Do końca 2018 roku zaplanowane jest zakoczenie procesu formowania brygady.
Przypomnijmy, że w skład 2 LBOT wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty w: Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie oraz Zamościu.
Plany szkoleniowe w 2018
Bieżący rok jest wyjątkowo intensywny dla żołnierzy WOT. Główne zadania dla 2 LBOT to: zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. Planowanych jest jeszcze 7 szkoleń podstawowych (dla tych, którzy nigdy nie byli w wojsku) oraz 3 szkolenia wyrównawcze dla żołnierzy, którzy wcześniej odbywali jedną z form czynnej służby wojskowej. W sierpniu odbędą się również szkolenia zintegrowane dla wszystkich poddziałów wchodzących w skład brygady na poligonie w Nowej Dębie. Ponadto Terytorialsi szkolić się będą w swoich specjalnościach wojskowych w ramach ćwiczeń rotacyjnych.
Misja WOT
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzaj Sił Zbrojnych RP. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani
z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych nie zastępuje służb ratowniczych, ale będzie wspierać i uzupełniać ich działania.
Najważniejszą wartością w Wojskach Obrony Terytorialnej są żołnierze - ochotnicy, dla których bliskie są kwestie związane z patriotyzmem i umiłowaniem ojczyzny. Obrona Terytorialna pozwala tym osobom pogodzić służbę dla kraju, z życiem zawodowym i rodzinnym.
kpt. Damian STANULA
OFICER PRASOWY 2. LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ