W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs pn. HISTORYCZNY MURAL – 1920 POLSKIE ZWYCIĘSTWO DLA WOLNOŚCI EUROPY rozstrzygnięty

Ministerstwo Obrony Narodowej rozstrzygnęło konkurs, który umożliwi lokalnym społecznościom godne uczczenie pamięci bohaterów 1920 r. Do 30 listopada 2020 roku ma powstać 15 murali w różnych miejscowościach w Polsce. Muralom towarzyszyć będą lokalne uroczystości w przestrzeni otwartej np. wystawy, „żywe lekcje historii”, koncerty na żywo i online. Dofinansowanie, w sumie ponad 500 tys. zł, otrzyma 12 podmiotów.

Grafika - Plakat do konkursu - Historyczny Mural - 1920 polskie zwycięstwo dla wolności Europy. Mural z napisem 1920 polskie zwycięstwo dla wolności Europy na budynku mieszkalnym.

- Dzięki konkursowi społeczności lokalne będą mogły świętować stulecie Bitwy Warszawskiej w wybranym przez siebie miejscu i terminie. To wyjątkowa lekcja historii dla mieszkańców miejscowości, w których powstaną murale - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podsumowując konkurs HISTORYCZNY MURAL – 1920 POLSKIE ZWYCIĘSTWO DLA WOLNOŚCI EUROPY. Jak zaznaczył szef MON zainteresowanie konkursem to także dowód na to, że młodzi ludzie i organizacje pozarządowe interesują się historią Polski i losami bohaterów wojny- polsko bolszewickiej. Chcą pielęgnować pamięć swoich przodków i tradycje obrońców Ojczyzny.

Komisja MON rozpatrzyła wszystkie wnioski, które spełniły warunki formalne. Poziom większości projektów artystycznych był wysoki. Na muralach pojawią się symbole patriotyczne, sceny bitwy, najważniejsi dowódcy. Murale przedstawią także lokalnych bohaterów i ich związki z Bitwą Warszawską oraz wojną polsko-bolszewicką.

W Łodzi ma powstać wyjątkowy mural Jana Kowalewskiego, żołnierza i  kryptologa, który złamał sowieckie szyfry w czasie wojny z bolszewikami. Portret o wymiarach 10 na 7 metrów ma zostać namalowany na ścianie kamienicy obok której mieszkał.

Twórcy muralu na ścianie bloku w centrum Kozienic, chcą uczcić pamięć ochotników ze swojego miasta, w tym wszystkich starszych uczniów miejskiego gimnazjum, którzy bronili Ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej.

Mural w Bytomiu o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych połączy wątki historyczne i współczesne.
Sceny z Bitwy Warszawskiej będzie można obejrzeć na budynku Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie.

Mural na fasadzie Publicznej Szkoły Podstawowej w Hostynnem Kolonii, woj.  lubelskie,  z hasłem: „Pamiętamy – dziękujemy” oraz z postaciami żołnierza i ucznia,  będzie upamiętniał polskich żołnierzy z 30. Pułku Strzelców Kaniowskich walczących w tej okolicy w sierpniu 1920 roku.  Malowidło ma mieć 8 na 5 metrów.

Murale powstaną na budynkach szkolnych i w ważnych dla mieszkańców miejscach. Będą wykonane techniką zapewniającą 5-letnią trwałość.  Celem konkursu jest m.in. upowszechnienie wiedzy o przebiegu Bitwy Warszawskiej 1920 roku, jej znaczeniu dla Polski, Europy i Świata, a także upamiętnienie bohaterów, żołnierzy i ochotników zaangażowanych w obronę Ojczyzny w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Informacje o konkursie i wykaz ofert, które otrzymały dofinansownie.

{"register":{"columns":[]}}