Legia Akademicka szkoli najlepszych
12.08.2019
- Szkolenie studentów w Zegrzu jest realizowane przez oficerów, przez ekspertów z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. To jest jedna z realizowanych zapowiedzi z lutego tego roku. Mówiliśmy wówczas o tym, iż dokonamy konsolidacji służb odpowiedzialnych za IT, teleinformatykę, cyberbezpieczeństwo, kryptologię. I to się dokonało – powiedział Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON podczas spotkania ze studentami Legii Akademickiej.
W poniedziałek 12 sierpnia w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbyło się spotkanie studentów Legii Akademickiej z wiceministrem Tomaszem Zdzikotem. Prawie 30 najlepszych studentów z całego kraju, studiujących na kierunkach takich jak m.in. cyberbezpieczeństwo, kryptologia, informatyka, matematyka rozpoczęło szkolenie pod okiem wojskowych specjalistów z obszaru cyber.
Wiceminister Zdzikot poinformował, że projekt szkolenia studentów w ramach Legii Akademickiej będzie ewaluował, tak aby odpowiadał na konkretne potrzeby z jednej strony armii, a z drugiej studentów. Obecny podczas spotkania gen. bryg. Karol Molenda, pełnomocnik MON ds. Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni podkreślił, że wprowadzane zmiany w dotychczasowym programie, to m.in. efekt rozmów specjalistów z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni ze studentami.
- Kolejna tura szkolenia praktycznego rozpocznie się 18 sierpnia i potrwa do końca września. Już dziś pracujemy nad rozbudową i rozwojem projektu Legia Akademicka w kolejnej edycji. Mamy pomysły dotyczące ściślejszego związku z poszczególnymi jednostkami wojskowymi. Myślimy o formule jednostek wojskowych patronackich, które będą uczestniczyły w tych specjalistycznych modułach szkolenia teoretycznego – mówił Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w MON.
Obecny podczas spotkania gen. bryg. Karol Molenda wyraził nadzieję, że dla studentów szkolenie w Zegrzu będzie inspiracją i zachętą do rozwijania dalszego swoich umiejętności w obszarze cyber. - Ufam, że część studentów nie tylko uzna Legię Akademicką jako niesamowite życiowe doświadczenie, ale również będzie chciało związać się z armią. Ufam, że docelowo zdecydują się na pracę, służbę w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni – powiedział dyrektor NCBC.
***
Legia Akademicka to program dotyczący szkolenia wojskowego, który skierowany jest do studentów. Część teoretyczna programu obejmuje ok. 30 godzin lekcyjnych. Zajęcia odbywają się w formie wykładów. Po zaliczeniu części teoretycznej i złożeniu wniosku student ochotnik otrzymuje kartę powołania na ćwiczenia wojskowe. Część praktyczna programu, realizowana jest w wytypowanych jednostkach wojskowych, jednostkach szkolnictwa wojskowego oraz ośrodkach szkoleniowych sił zbrojnych. Szkolenie praktyczne odbywa się podczas wakacji w dwóch turach po 6 tygodni. Po ukończeniu szkolenia studenci składają przysięgę wojskową.