Lepsza koordynacja ćwiczeń pomiędzy państwami Grupy Północnej
05.06.2018
– Dzisiaj spotykamy się w ramach Grupy Północnej, ale rozmawiamy o współpracy w skali ogólnoeuropejskiej, na temat koordynacji naszych działań. Ustalenie dzisiejszego spotkania jest takie, że naszą wspólną odpowiedzią na to co dzieje się za polską wschodnią granicą będzie koordynacja ćwiczeń między państwami Grupy Północnej – powiedział minister Mariusz Błaszczak w Hadze.
Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej wziął udział w spotkaniu ministrów obrony państw Grupy Północnej 6 czerwca 2018 roku w Hadze. Głównymi tematami rozmów dwunastu ministrów obrony były sytuacja bezpieczeństwa w regionie Bałtyku i Północnego Atlantyku, ćwiczenia dwu- i wielostronne w regionie Grupy Północnej oraz relacje z Rosją.
- Dzisiejsze spotkanie dotyczy współpracy miedzy państwami Grupy Północnej. Łączy nas wspólna troska o nasze bezpieczeństwo i współpraca. Dlatego, że współpracujemy bardzo efektywnie, stwarzamy warunki do tego, aby nasze kraje mogły być bezpieczne i mieszkańcy naszych krajów czuli się bezpiecznie – zaznaczył szef MON.
Zdaniem ministra Mariusza Błaszczaka kraje Grupy Północnej łączy podobne postrzeganie zagrożeń:
- Jest wiadome, że głównym zagrożeniem jest ekspansja rosyjska. Po napaści na Gruzję i na Ukrainę wszyscy dokładnie wiemy czego możemy spodziewać się po Rosji i jesteśmy zgodni co do tych zagrożeń. Dzisiaj spotykamy się w ramach Grupy Północnej, ale rozmawiamy o współpracy w skali ogólnoeuropejskiej, na temat koordynacji naszych działań – powiedział minister Błaszczak.
Podczas spotkania podjęto decyzję odnośnie prowadzenia przez państwa Grupy Północnej skoordynowanych ćwiczeń wojskowych, jako jedną z odpowiedzi na wyzwania dla bezpieczeństwa regionu:
- Manifestowanie i podkreślanie naszej wspólnoty i gotowości do obrony jest niewątpliwie czynnikiem odstraszającym agresorów – podsumował minister Mariusz Błaszczak.
W Hadze odbyły się również bilateralne spotkania ministra Mariusza Błaszczaka z szefami resortów obrony Danii Clausem Frederiksenem oraz Litwy Raimundasem Karoblisem.
****
Grupa Północna stanowi istotne forum wymiany opinii na aktualne tematy związane ze stanem środowiska bezpieczeństwa w Europie oraz rozwojem inicjatyw polityczno-wojskowych w NATO i UE.
Grupę Północną (Northern Group) tworzy 12 państw Europy północnej, będących członkami NATO lub UE: Wielka Brytania, Holandia, Niemcy, Polska, Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia i Szwecja, Estonia, Litwa i Łotwa. Powstała z inicjatywy Wielkiej Brytanii, która w listopadzie 2010 r. zorganizowała pierwsze spotkanie ministrów obrony.
Do 2017 roku spotkania odbywały się nieregularnie. W ubiegłym roku ustanowiono sześciomiesięczną prezydencję: w drugiej połowie każdego roku pełnią ją rotacyjnie państwa NORDEFCO (Dania, Finlandia, Islandia, Norwegia, Szwecja) z uwagi na fakt, że jesienią odbywają się doroczne spotkania w tym formacie, a w pierwszej połowie pozostałe państwa (Polska, Państwa Bałtyckie, Wielka Brytania, Holandia, Niemcy).