W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Musimy być gotowi na wszystkie możliwe scenariusze. Szef MON na konferencji zorganizowanej przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego

18.03.2024

- Musimy pobudzać ten temat, naszego członkostwa w NATO, tak aby całe społeczeństwo budowało swoją odporność. Bo państwa nie bronią się tylko wyłącznie swoją armią. Musimy cały czas pobudzać społeczeństwa do budowania świadomości zagrożeń i gotowości na otwarcie  tych zagrożeń. To jest podstawowa rzecz. Moim zdaniem, w tej sferze mieliśmy wiele zaniedbań. Cała struktura państwa broni swojej Ojczyzny. Siły Zbrojne RP, instytucje państwowe, obywatele, organizacje pozarządowe. Każdy powinien mieć określone miejsce, dlatego tak dużo wysiłków wkładamy, aby zbudować najlepszą ustawę o obronie cywilnej. To jest bardzo ważne, abyśmy byli przeszkoleni i  przygotowani - powiedział wiceprezes Rady Ministrów W. Kosiniak – Kamysz podczas konferencji o NATO.

Szef_MON_na_konferencji_Fundacji_Pułaskiego

W poniedziałek, 18 marca br. w Warszawie wicepremier, minister obrony narodowej, wziął udział w konferencji zorganizowanej przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego pt. „Zapewniając bezpieczeństwo, odpowiadając na zagrożenia - 25-lecie członkostwa Polski w NATO”.

- Bardzo dziękuję, że wpisujecie się jako Fundacja, jako wspaniała inicjatywa, w dyskusję o bezpieczeństwie. Jubileusz, który obchodzimy, ma na celu kilka spraw do zrealizowania. Bardzo ważne jest uhonorowanie tych, którzy są z nami, którzy nas wprowadzili do NATO. Od momentu wejścia do NATO, przez te 25 lat zmieniała się nasza rzeczywistość. Kolejna sprawa to to, co tu i teraz. Czyli myślenie o najbliższych, kolejnych latach, a tak na prawdę o kolejnych 25 miesiącach, bo moim zdaniem, one będą kluczowe dla bezpieczeństwa Polski, dla tego co się zadzieje na Ukrainie. Nie można oswoić się z wojną. Nie można zaakceptować wojny. Trzeba być gotowym na każdy scenariusz. I to są takie lekcje dotyczące bezpieczeństwa

- mówił w trakcie panelu dyskusyjnego pt. Perspektyw historyczna. „Polityczny konsensus jako podstawa polityki bezpieczeństwa RP” szef MON.

25 lat temu, 12 marca 1999 roku otworzyliśmy nowy rozdział w historii polskiego bezpieczeństwa. Status członka w Sojuszu Północnoatlantyckim pozostaje jednym z głównych filarów polskiej polityki bezpieczeństwa jak i Europy. Artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, a także fundamentem siły odstraszania Sojuszu.  

- Polska jest jednym z największych donatorów pomocy humanitarnej i militarnej dla Ukrainy. Daliśmy z siebie wszystko. Jest taka jedność środowisk politycznych. Nasi poprzednicy to robili i my także to robimy. Dziś Ukrainie potrzeba więcej amunicji. Tu i teraz. To jest kluczowa sprawa dla Ukrainy. Polska wyciąga wnioski z wojny na Ukrainie. W Polsce, w tym roku będziemy budować komponent wojsk dronowych, kosmicznych czy wojska medyczne. Wszystko stanowi pewne doświadczenie z Ukrainy, które musimy wdrażać do armii, żebyśmy byli jak najlepiej przygotowani. Te cele mamy jasno określone

- zaznaczył wicepremier W. Kosiniak – Kamysz odnosząc się do kwestii związanych z wojną na Ukrainie.

Polska nie tylko korzysta ze wspólnego bezpieczeństwa, ale też wnosi ważny wkład w jego umacnianie. 25 lat obecności Polski w NATO to dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP czas wytężonej służby, dynamicznego rozwoju i budowania silnej pozycji w NATO. Od momentu wstąpienia do NATO, Polska sumiennie realizuje wszystkie zobowiązania jakie członkostwo w Sojuszu nakłada na państwa go tworzące.

Podczas spotkania z Łazienkach Królewskich szef MON odpowiadał także na pytani dotyczące wzmacniania wschodniej flanki NATO. 

- Ćwiczenia Dragon 24 – to były największe ćwiczenia, które zakończyły się w ubiegły piątek, a były częścią największych ćwiczeń sojuszniczych od zakończenia zimnej wojny ph. Steadfast Defender. Była to właśnie prezentacja zdolności operacyjnych Sojuszu. Polska wspiera państwa sojusznicze. Nie tylko amerykańskie wojska są w Polsce. Wojsko Polskie jest na Łotwie, w Rumunii, patrolujemy kraje nadbałtyckie. Nastąpiło też rozmieszczenie nowych jednostek. Budowa składów amunicji i sprzętu. To jest bardzo ważne. Im więcej sprzętu zlokalizujemy na terytorium Polski, tym lepiej. I wspólne ćwiczenia, szkolenia - to jest to, co może wzmacniać wschodnią flankę

- zaznaczył wicepremier.

Organizatorem konferencji była Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego, organizator Warsaw Security Forum, oraz Delegacja Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, we współpracy z NATO. W konferencji uczestniczyli także Prezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO – Michał Szczerba, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Prezydenta Polski – minister Jacek Siewiera, zastępca Sekretarza Generalnego ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Boris Ruge oraz premierzy Polski w latach 1996-1997 i 1997-2001 – Włodzimierz Cimoszewicz i Jerzy Buzek.

 

Fot. Fundacja im. Kazimierza Pułaskiego

{"register":{"columns":[]}}