W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Na pomoc Wojska Polskiego będziemy mogli liczyć do ostatniego dnia epidemii

17.03.2021

- Wojsko Polskie jest zaangażowane w realizację Narodowego Programu Szczepień od momentu jego ogłoszenia. Jesteśmy także w pełnej gotowości do większego zaangażowania się w jego realizację. Obecnie, każdego dnia ok. 7 tys. żołnierzy walczy z pandemią, a 10 tys. jest w stałej gotowości do podjęcia działań - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas wystąpienia w Sejmie RP.

WK5_6656_Slider_1280

W środę, 17 marca br., podczas posiedzenia Sejmu RP szef MON przedstawił informacje na temat zaangażowania Wojska Polskiego w walkę z koronawirusem oraz wsparcia Narodowego Programu Szczepień.  

Podczas wystąpienia minister Mariusz Błaszczak zwrócił uwagę na ogromny wysiłek jaki każdego dnia wkładają żołnierze, aby usprawnić system szczepień - Każdego dnia, ponad 1000 żołnierzy wspomaga proces szczepień zarówno w wojskowych, jak i cywilnych placówkach medycznych. Pomagają personelowi m. in. w pracach administracyjnych i logistycznych. Są obecni w ponad 600 szpitalach i innych placówkach – zaznaczył minister.

Walka z epidemią koronawirusa wymusiła podejmowanie wielu działań, których nie obejmuje na co dzień służba wojskowa. Z inicjatywy Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowano akcję „Łączymy na Szczepienia”, w której żołnierze pomagają osobom starszym w procesie szczepień - od rejestracji, do momentu otrzymania drugiej dawki. Od 18 stycznia działa specjalnie, w tym celu uruchomiona bezpłatna infolinia wsparcia dla seniorów – 800 100 115. - Jeśli jest taka potrzeba żołnierze pomagają w rejestracji elektronicznej lub telefonicznej i dowożą do punktów szczepień. Jeśli stan zdrowia seniora tego wymaga, wojskowy zespół medyczny szczepi taką osobę w domu. Już ponad 1000 seniorów i kombatantów skorzystało z tej formy pomocy - dodał szef MON.

Wojska Obrony Terytorialnej w każdym województwie wystawiają mobilne zespoły szczepień, które w razie potrzeby mogą dotrzeć do pacjentów. Ponadto spośród 824 DPS-ów, aż 743 zostały objęte wsparciem żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

- Pomimo epidemii, Wojsko Polskie regularnie uczestniczy w ćwiczeniach i stale podnosi swoje kompetencje. Musimy jednak pamiętać, że jedynie zaszczepienie jak największej liczby żołnierzy spowoduje powrót do normalnego funkcjonowania Sił Zbrojnych RP. Z tego względu Ministerstwo Obrony Narodowej od kilkunastu tygodni prowadzi kampanię zachęcającą żołnierzy Wojska Polskiego do udziału w programie szczepień – mówił minister Mariusz Błaszczak. 

Podsumowując wystąpienie, szef MON zaznaczył, że Wojsko Polskie będzie pomagać tak długo, jak będzie wymagała tego sytuacja: - Chciałbym dziś podziękować wszystkim żołnierzom Wojska Polskiego i pracownikom wojska, którzy wykonują ogromną pracę na rzecz bezpieczeństwa epidemiologicznego. Na pomoc Wojska Polskiego będziemy mogli liczyć do ostatniego dnia epidemii – podkreślił szef MON.

***
Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło do tej pory 36 wojskowych podmiotów leczniczych, gdzie odbywają się szczepienia przeciwko Covid-19. Są to m.in. szpitale w Szczecinie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Krakowie i Lublinie oraz szpital Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, przy ul. Szaserów.

Wojsko Polskie pobiera wymazy w punktach przyszpitalnych w całej Polsce, działa także ponad 300 mobilnych zespołów. Średnio żołnierze pobierają kilkadziesiąt tysięcy wymazów tygodniowo. Funkcjonuje także kilkadziesiąt punktów „drivethru”, które obsługiwane są w całości przez Wojsko Polskie.

{"register":{"columns":[]}}