Najstarsza wojskowa uczelnia rozpoczyna rok akademicki
01.10.2019
- Kupujemy nowoczesny sprzęt dla Wojska Polskiego. Negocjujemy kupienie F-35, ale także kupujemy to, co wytwarza polski przemysł zbrojeniowy - wczoraj karabinki GROT, wcześniej RAK-i, KRAB-y. Ale nawet najnowocześniejszy sprzęt nie będzie mógł być wykorzystany tak jak należy, jeżeli nie będziemy dbać o rozwój myśli wojskowej - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas inauguracji roku akademickiego w Akademii Sztuki Wojennej.
We wtorek w Akademii Sztuki Wojennej uroczyście rozpoczęto nowy rok akademicki 2019/2020. W uroczystości, podczas której reprezentanci studentów pierwszego roku odebrali z rąk ministra Mariusza Błaszczaka indeksy oraz złożyli ślubowanie, uczestniczył wiceminister Tomasz Zdzikot. Obecni byli także przedstawiciele kadry dowódczej Wojska Polskiego, profesorowie i wykładowcy oraz attaché akredytowani w Polsce.
Podczas wystąpienia szef MON zwrócił uwagę na podwójną rolę uczelni. Akademia jest miejscem, gdzie swoja wiedzę m.in. z zakresu obronności, bezpieczeństwa oraz cyberbezpieczeństwa zdobywa młode pokolenie. Równocześnie placówka kształci kadry Wojska Polskiego.
- Akademia Sztuki Wojennej to także uczelnia, na której poszerzają swoje umiejętności i zdobywają wiedzę dowódcy Wojska Polskiego, stąd też niezwykle istotna rola Akademii w całym procesie budowania kadr dowódczych – podkreślał minister. Jak zaznaczył minister celem funkcjonowania jest m. in. identyfikacja zagrożeń i szukanie na nie odpowiedzi.
Szef MON przypomniał o tradycji szkoły i jej historii. - Akademia Sztuki Wojennej jest mocno osadzona w polskiej tradycji sztuki wojennej. Nawiązuje do Szkoły Rycerskiej z czasów I Rzeczypospolitej, nawiązuje do Wyższej Szkoły Wojennej z czasów II Rzeczypospolitej. Jest kontynuacją tego całego dorobku, tego dziedzictwa, jakie związane jest z polską sztuką wojenną. Cieszę się i gratuluję – mówił minister Błaszczak.
Na zakończenie minister podziękował wszystkim, którzy zaangażowani są w proces dydaktyczny. - Bardzo dziękuję za zaangażowanie ze strony kadry pedagogicznej i ze strony dowódców Sił Zbrojnych, którzy właśnie z takim zaangażowaniem, właśnie z taką pewnością tego, że Akademia Sztuki Wojennej poszerzy ich umiejętności, angażują się w prace akademii na co dzień – powiedział szef MON.
GALERIA >>> Najstarsza wojskowa uczelnia rozpoczyna rok akademicki
***
Akademia Sztuki Wojennej kształci oficerów na potrzeby dowództw, sztabów, instytucji wojskowych i cywilnych związanych z bezpieczeństwem i obronnością państwa. Akademia realizuje także publiczne kształcenie cywilne na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz na studiach podyplomowych. Zajęcia prowadzone są na trzech wydziałach: Bezpieczeństwa Narodowego, Zarządzania i Dowodzenia oraz Wydziale Wojskowym, a także w Instytucie Historii Wojskowej. W strukturach uczelni znajduje się także, jedyne w Polsce, Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych, specjalistyczne Centrum Szkolenia Obrony przed Bronią Masowego Rażenia w Siłach Zbrojnych, a także Centrum Badań nad Bezpieczeństwem. Szczególną rolę pełni Centrum Doskonalenia Kursowego Oficerów, które zapewnia profesjonalne kształcenie i doskonalenie zawodowe kadr dowódczych i sztabowych oraz logistycznych Sił Zbrojnych RP.