W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narodowa strategia przygotowania Sił Zbrojnych na zmianę klimatu

24.05.2024

Obecnie obserwowane, jak również te nadchodzące w bliższej i dalszej przyszłości zmiany klimatu, są niewątpliwie dotkliwym i brzemiennym w skutkach zjawiskiem. Wzrastająca temperatura powietrza, coraz częstsze gwałtowne ulewy, huragany, czy przedłużające się susze, niosą ze sobą poważne zagrożenie i oddziałują w zasadzie na każdą sferę funkcjonowania tj. społeczną, gospodarczą, a w konsekwencji także polityczną. Zmiana klimatu oraz degradacja środowiska są nie tylko zagrożeniami, stanowią również czynniki zwiększające ryzyko utraty stabilności i bezpieczeństwa.

gov-logo

W związku z tym mają bezpośredni wpływ na obronność państwa. Zgodnie z postanowieniami Strategii Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej (SBN RP) postępujące zmiany klimatu stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa w obszarze ochrony środowiska naturalnego. Mogą one powodować groźne i wcześniej niewystępujące na terenie Polski anomalie pogodowe (np. długotrwałe susze), obejmujące duże obszary kraju, a także zanieczyszczenia oraz emisje szkodliwych substancji, w tym powodujących smog. Przekłada się to na pogorszenie stanu zdrowia mieszkańców Polski, może negatywnie wpływać na bezpieczeństwo żywnościowe kraju i dostępność zasobów wodnych dobrej jakości.

Narodowa Strategia Przygotowania Sił Zbrojnych na Zmianę Klimatu (Strategia) ma na celu określić jakie zagrożenia będą występować w przyszłości dla armii, jaki wpływ będą one miały na funkcjonowanie wojska, a także w jaki sposób możemy przeciwdziałać tym zjawiskom, aby zachować ciągłość działania i gotowość operacyjną.

Opracowanie Strategii zostało ujęte w Kompasie Strategicznym na rzecz bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej (Kompas Strategiczny), opublikowanym przez Radę na posiedzeniu w dniu 21 marca 2022 r. Kompas przedstawia zagrożenia jakie Unia Europejska (UE) dostrzega obecnie oraz na przyszłość, dla całej Europy, a także wyznacza szereg celów oraz działań, które mają przygotować sektor obronny na niepokojące scenariusze. Przyczynkiem publikacji Kompasu Strategicznego była nieuzasadniona i niesprowokowana agresja Rosji na Ukrainę, która jest pierwszym od ponad 70 lat konfliktem zbrojnym na terenie Europy, oddziałującym w znacznym stopniu na kraje UE i destabilizującym ich funkcjonowanie. Oprócz właściwych w kontekście sytuacji w Ukrainie obszarów działań militarnych Kompas Strategiczny odnosi się również do współistniejących i współrozwijających się zagrożeń w innych kategoriach i obszarach. Jednym z celów wynikającym z zagrożeń związanych ze środowiskiem jest „Zwiększenie odporności na zmianę klimatu, klęski żywiołowe i sytuacje nadzwyczajne”.

Niniejsza Strategia została opracowana na podstawie przekrojowej analizy zagrożeń oraz prognozy zmian w przyszłości dokonanych we właściwych komórkach i jednostkach organizacyjnych MON, w wyniku których określono kluczowe obszary wymagające podjęcia działań przez Siły Zbrojne RP.

Materiały

Narodowa​_Strategia​_Przygotowania​_Sił​_Zbrojnych​_RP​_na​_zmiany​_klimatu
Narodowa​_Strategia​_Przygotowania​_Sił​_Zbrojnych​_RP​_na​_zmiany​_klimatu.PDF 10.43MB
National​_Strategy​_to​_Prepare​_Armed​_Forces​_for​_Climate​_Change
National​_Strategy​_to​_Prepare​_Armed​_Forces​_for​_Climate​_Change.tif 1.78MB
{"register":{"columns":[]}}