Narodowe Święto Niepodległości - „Dzień szacunku dla munduru”
W 2021 roku Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada Ministerstwo Obrony Narodowej organizowało pod hasłem „Dzień szacunku dla munduru”.
Akcja miała zasięg ogólnopolski, dlatego też MON zaprosiło wszystkich chętnych do 103 jednostek wojskowych w całym kraju - 103 jednostki, bo właśnie w 2021 roku obchodziliśmy 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Odwiedzając 11 listopada sale tradycji mogliśmy porozmawiać z żołnierzami o ich służbie czy historii Wojska Polskiego. Jednostki przygotowały także prezentacje sprzętu wojskowego. Wojskowe Komendy Uzupełnień wystawiły swoje punkty rekrutacyjne, gdzie wszyscy zainteresowani służbą w wojsku mogli dowiedzieć się co trzeba zrobić, aby służyć Ojczyźnie w mundurze. Sala tradycji to wyjątkowe miejsce, bo to właśnie tam eksponowany jest sztandar wojskowy. To najważniejszy i najcenniejszy znak jednostki wojskowej, świadczący o męstwie jej żołnierzy i bojowej zdolności jednostki. To jej tożsamość, duma i historia.
Podczas „Dnia szacunku dla munduru” mogliśmy dowiedzieć się czym jest mundur dla żołnierzy Wojska Polskiego, jak ważnym jest elementem dla naszego narodu i państwa. Opowiadano o zasadach noszenia umundurowania, co oznaczają jego kolory, kroje oraz czym jest np. gapa, baretka i co oznacza m. in. żółty otok na wojskowej rogatywce. Można było dowiedzieć się kto może nosić mundur wojskowy, dlaczego nie każdy ubiór przypominający mundur jest prawdziwym mundurem, i w jakich sytuacjach zobaczymy żołnierza umundurowanego na galowo, a w jakich na służbowo oraz dlaczego żołnierz ma zawsze nakrycie głowy.
11 listopada podczas „Dnia szacunku dla munduru” w jednostkach mogliśmy porozmawiać z żołnierzami, odbyły się tam również pokazy mundurów i prezentacje sprzętu wojskowego. Każdy zainteresowany tradycjami i historią Wojska Polskiego mógł odwiedzić salę tradycji jednostki. To wyjątkowe miejsce, bo to właśnie tam eksponowany jest sztandar wojskowy. To najważniejszy i najcenniejszy znak jednostki wojskowej, świadczący o męstwie jej żołnierzy i bojowej zdolności jednostki. To jej tożsamość, duma i historia.
Oficjalne uroczystości Święta Niepodległości
Centralne obchody odbyły się tradycyjnie o godz. 12.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. To tam żołnierze pełnią „wieczną wartę” przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Uroczystości z udziałem żołnierzy miały miejsce również w wielu polskich miejscowościach. Kilkadziesiąt stacji radiowych zorganizowało konkursy dotyczące Wojska Polskiego.
W przededniu święta, 10 listopada, w Sejmie RP otwarto specjalną wystawę „Mundury polskich żołnierzy – szacunek dla munduru”. O godz. 17.30 miał miejsce capstrzyk niepodległości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego nieopodal gmachu Dowództwa Garnizonu Warszawa.
Materiały
MUNDURY POLSKICH ŻOŁNIERZY - SZACUNEK DLA MUNDURUMUNDURY_POLSKICH_ZOŁNIERZY.pdf 24.93MB