W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczyt NATO - odpowiedź na współczesne wyzwania i zagrożenia

14.06.2021

Dalsza rola NATO w zmieniającym się środowisku międzynarodowym to główny temat szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego. Podczas spotkania podkreślono znaczenie więzi transatlantyckich – między Sojusznikami z Europy i Ameryki Północnej dla bezpieczeństwa całego obszaru Euroatlantyckiego.

szczyt nato
W poniedziałek 14 czerwca br. Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, w składzie delegacji Andrzeja Dudy, Prezydenta RP uczestniczył w szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli, który odbył się z udziałem przywódców państw NATO. 
 
- Szczyt był bardzo dobry, w mojej ocenie, przede wszystkim patrząc na to z naszego, polskiego punktu widzenia. Dużo się mówiło o tych sprawach, które nas bezpośrednio dotyczą, a więc o bezpieczeństwie na wschodniej flance, o wadze i powadze art. 5 jako, de facto, naczelnego artykułu Traktatu Północnoatlantyckiego - czyli kolektywnej obrony - mówił podczas konferencji prasowej prezydent RP Andrzej Duda.
 
Prezydent zaznaczył, że dyskusja dotyczyła m.in. bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu oraz zagrożeń, w tym tych ze strony Rosji, które prezydent uznał za jedno z największych obecnie wyzwań. Prezydent RP odbył również rozmowę z Prezydentem USA Joe Bidenem na temat zaangażowania Stanów Zjednoczonych w kształtowanie bezpieczeństwa w Europie. - W rozmowie, którą prowadziłem z Joe Bidenem, prezydent USA bardzo wyraźnie podkreślił, że bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwo Polski, jest bardzo ważne - podkreślił prezydent.
 
Odpowiedzią na wyzwania przyszłości ma być agenda „NATO 2030”, która była głównym punktem dyskusji. Inicjatywa NATO 2030 zainicjowana przez Sekretarza Generalnego ma na celu jeszcze lepsze dostosowanie Sojuszu do zmian sytuacji strategicznej. Chodzi o wzmocnienie politycznego i wojskowego wymiaru NATO, w tym w obszarze kolektywnej obrony. „NATO 2030” to dokument, w którym zawarto najważniejsze wytyczne dla polityki i aktywności Sojuszu Północnoatlantyckiego w przyszłości. 
 
Liderzy NATO odnieśli się także do innych wyzwań i zagrożeń bezpieczeństwa, związanych m.in. z terroryzmem, atakami cybernetycznymi, nowymi i przełomowymi technologiami, rosnącym znaczeniem Chin, kontestowaniem porządku światowego opartego na prawie międzynarodowym, czy wpływem zmian klimatycznych na bezpieczeństwo międzynarodowe.
 
Podczas szczytu prezydent RP i minister obrony narodowej odbyli także rozmowy dwustronne z przebywającymi na szczycie: prezydentem Francji oraz premierem Macedonii Północnej.
 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}