NATO się zmienia i wzmacnia
14.02.2018
– Najważniejsze jest to, że NATO się zmienia i wzmacnia. Staje się siłą, która jest w stanie przeciwstawić się zagrożeniu – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej po pierwszym dniu obrad ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.
Zmiana struktury dowódczej i powołanie nowych dowództw, zwiększanie wydatków obronnych państw członkowskich oraz współpraca NATO z UE były głównymi tematami sesji. Spotkanie służyło także przygotowaniom do lipcowego szczytu Sojuszu.
Na warszawskim szczycie NATO w lipcu 2016 r. sojusznicy zdecydowali o konieczności przeglądu struktury dowódczej w reakcji na nowe zagrożenia i wyzwania, w tym na agresywne działania Rosji.
- Zmiany zaproponowane w dowodzeniu NATO to bardzo dobry kierunek, wzmocnią po latach Sojusz Północnoatlantycki. Polska nadal jest zainteresowana przyjęciem dowództwa armijnego, które ma powstać w ramach reformy struktury dowodzenia NATO - mówił szef MON Mariusz Błaszczak. Jak podkreślił - Najważniejsze jest to, że NATO się zmienia i wzmacnia. Staje się siłą, która jest w stanie przeciwstawić się zagrożeniu. To jest proces, którego oczekiwaliśmy. To wzmacnia także nasze bezpieczeństwo. Tylko poprzez wzmocnienie NATO możemy czuć się bezpieczni.
Ważnym tematem podejmowanym w Brukseli był także przegląd funkcjonowania Batalionowych Grup Bojowych w ramach wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej (enhanced Forward Presence – eFP). Te kwestie szef polskiego resortu obrony poruszył w rozmowach bilateralnych. Minister Mariusz Błaszczak o dalszym, dwustronnym wzmacnianiu współpracy w dziedzinie obronności, w tym projektach modernizacyjnych realizowanych w Siłach Zbrojnych, rozmawiał z Sekretarzem Obrony USA, Sekretarzem Obrony Wielkiej Brytanii oraz z ministrami obrony: Francji, Niemiec, Rumunii, Chorwacji.
W obradach uczestniczył także podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski oraz szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszek Surawski.
W drugim dniu obrad, 15 lutego 2018 roku, z upoważnienia ministra obrony narodowej, Tomasz Szatkowski podsekretarz stanu w MON podpisał List Intencyjny do porozumienia w sprawie współpracy w ramach NATO między państwami planującymi pozyskanie samolotu rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych M3A (Mulitnational Maritime Multimission Aircraft).
Uroczystoś odbyła się podczas posiedzenia NAC w formule ministrów obrony krajów uczestniczących w tym porozumieniu (Francji, Niemiec, Grecji, Włoch, Hiszpanii, Turcji) oraz państw przystępujących (Polska i Kanada).
Inicjatywa M3A zakłada połączenie wysiłków poszczególnych krajów członkowskich w kwestii rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych, w tym wymianę doświadczeń na temat operacyjnego wykorzystania oraz pozyskiwania samolotów do realizacji tego typu misji.
Podpisanie Listu Intencyjnego nie wpływa na narodowe projekty i nie zobowiązuje strony polskiej ani pozostałych sygnatariuszy do uczestnictwa w ewentualnych, kolejnych etapach projektu. Natomiast daje Polsce możliwość dostępu do wiedzy oraz doświadczeń innych krajów dotyczących misji rozpoznania morskiego i zwalczania okrętów podwodnych, co może być szczególnie przydatne w procesie modernizacji technicznej Sił Zbrojnych, definiowana narodowych wymagań operacyjnych oraz ich harmonizacji i kompatybilności ze zdolnościami Sojuszu Północnoatlantyckiego.