Niszczono akta wojskowe dotyczące okresu PRL
22.06.2018
– Mamy do czynienia z bezprawnym niszczeniem bezcennych materiałów dotyczących PRL – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Wojskowe Biuro Historyczne ujawniło przypadki bezprawnego niszczenia dokumentacji archiwalnej w archiwach wojskowych w Gdyni, Nowym Dworze Mazowieckim i Rembertowie w latach dwutysięcznych.
Według przekazanych informacji, skala dokonanych zniszczeń jest olbrzymia. Zniszczono setki tysięcy stron, wśród których znajdowały się bezcenne – z punktu widzenia badań naukowych i archiwalnych – materiały dotyczące PRL.
- Jestem przekonany, że sprawa zostanie pieczołowicie zbadana, gdyż wszystko wskazuje na to, że doszło do przestępstwa – zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.
Zniszczono, między innymi, akta Szefostwa Wojsk Ochrony Pogranicza z lat 1975-85, materiały archiwalne Wojskowej Służby Wewnętrznej z lat 1976-70 oraz dokumenty Zarządu II Sztabu Generalnego z roku 1973.
Zgodnie z Ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej, Wojska Ochrony Pogranicza, Zarząd II Sztabu generalnego oraz Wojskowa Służba Wewnętrzna uznano za „organy bezpieczeństwa państwa” i wszelkie dokumenty wytworzone przez wspomniane struktury powinny być przekazane do IPN.
Niszczono materiały o bezcennym znaczeniu dla badania komunistycznej przeszłości Polski. Wśród nich były, m.in., meldunki o nastrojach w Ludowym Wojsku Polskim w latach 60-tych, 70-tych i 80-tych, akta Głównego Zarządu Politycznego, akta partyjne, dokumenty dotyczące słuchaczy i kursantów akademii sowieckich, akta Sztabu Generalnego, akta Naczelnej Prokuratury Wojskowej i Wojskowej Akademii Politycznej, materiały personalne, akta dotyczące broni atomowej, a nawet dokumentacja i korespondencja wiceministra Obrony narodowej z końca lat dziewięćdziesiątych.
Dyrektor WBH złożył zawiadomienie do dyrektora Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu o możliwości popełnienia przestępstwa przez kierownictwo i pracowników Centralnego Archiwum Wojskowego.