Nowa kadencja Rady ds. Kobiet
03.11.2021
Kapitan Nina Kaczmarek została nową przewodniczącą Rady do spraw Kobiet w resorcie obrony narodowej. Do zadań Rady należy m. in. przedstawianie Ministrowi Obrony Narodowej opinii i analiz w sprawach dotyczących wojskowej służby kobiet, udzielanie pomocy w sprawach służbowych czy promowanie zawodowej służby wojskowej żołnierzy - kobiet. Rada jest wybierana demokratycznie przez kobiety służące w Siłach Zbrojnych RP. Dziś swoją działalność rozpoczęła kolejna kadencja Rady.
"Dziękuję za udział wszystkich pań. Doceniam zaangażowanie i codzienną służbę. Życzę, żeby ta reprezentacja pań w Wojsku Polskim była aktywna, żebyście panie osiągały zamierzone cele, a ja ze swojej strony deklaruję pełne wsparcie przy tych inicjatywach, które będziecie podejmować"
- powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas spotkania z Rady ds. Kobiet.
Kapitan Nina Kaczmarek służbę w Wojsku Polskim pełni od 2012 roku. W 2013 ukończyła Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Następnie w latach 2013-2014 była dowódcą plutonu szturmowego w 7. batalionie kawalerii powietrznej 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. W latach 2014-2017 była szefem sekcji w 7. dywizjonie lotniczym w Nowym Glinniku, a w kolejnych latach służyła jako oficer sekcji wychowawczej w dowództwie 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Od lipca 2019 r. służyła w Centrum Operacyjnym MON. Kapitan Nina Kaczmarek ukończyła studia magisterskie na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim.
Pierwszą wiceprzewodniczącą Rady ds. Kobiet została podporucznik Ewa Rogalska z Żandarmerii Wojskowej, a drugą wiceprzewodniczącą starszy sierżant Marta Balik z 21 Centralnego Poligonu Lotniczego. Rada ds. Kobiet podporządkowana jest bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej w celu umożliwienia szybszego, bezpośredniego reagowania na wszystkie sytuacje wymagające pilnej interwencji w zakresie służby żołnierzy – kobiet.
Dzięki wprowadzonym w marcu 2018 r. zmianom, w jednostkach wojskowych żołnierze - kobiety w porozumieniu z dowódcą wskazują pełnomocnika ds. kobiet, który ułatwia żołnierzom z jednostki kontakt z Radą ds. Kobiet. W przypadku naruszenia stosunków interpersonalnych, gdzie stroną jest żołnierz-kobieta, pełnomocnik ma obowiązek bezzwłocznego poinformowania Radę ds. Kobiet.
***
W Wojsku Polskim służy 8833 żołnierzy – kobiet oraz 3700 kobiet-żołnierzy Obrony Terytorialnej pełniących Terytorialną Służbę Wojskową (wg stanu na dzień 30.10.2020 r.). Żołnierze – kobiety służą we wszystkich rodzajach Sił Zbrojnych RP. W Polskich Kontyngentach Wojskowych obecnie służbę pełni 77 żołnierzy – kobiet na misjach ONZ, UE i NATO oraz 17 w strukturach międzynarodowych i ataszatach.