Nowe fregaty wzmocnią Marynarkę Wojenną RP
16.08.2023
- Byliśmy świadkami bardzo ważnego wydarzenia, które stanowi kolejny etap naszych działań, których celem jest wzmocnienie polskiej Marynarki Wojennej. Dwa lata temu podpisywaliśmy umowę dotyczącą właśnie zamówienia w polskiej stoczni nowych fregat. Dzięki współpracy z Wielką Brytanią, z firmą Babcock i innymi firmami wchodzącymi w konsorcjum teraz uczyniliśmy kolejny krok na przód - mówił w Gdyni Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
W środę 16 sierpnia br. w PGZ Stoczni Wojennej sp. z.o.o. w Gdyni, szef MON uczestniczył w uroczystości palenia blach na pierwszą z trzech fregat Miecznik dla Marynarki Wojennej RP.
- Rzeczywiście silna biało - czerwona jest siłą Wojska Polskiego. Wczoraj na defiladzie w Warszawie, obserwowaliśmy siłę Wojska Polskiego. Przede wszystkim siłę wojsk lądowych, ale i siłę sił powietrznych. Trudno w Warszawie zaprezentować siłę Marynarki Wojennej. W związku z tym dziś jesteśmy w Gdyni i jesteśmy świadkami kolejnego etapu wzmacniania polskiej Marynarki Wojennej. Fregaty, 3 fregaty w programie Miecznik będą stanowiły nową jakość w polskiej Marynarce Wojennej. Będą silnie uzbrojone, zarówno jeżeli chodzi o broń ofensywną, jak i jeśli chodzi o broń przeciwlotniczą. Wielokrotnie rozmawialiśmy na temat Marynarki Wojennej z panem ministrem Siewierą, z prezydentem RP i właśnie w konsekwencji tych dokumentów strategicznych, w konsekwencji naszych ustaleń mamy dziś kolejny etap jeśli chodzi o wzmacnianie Marynarki Wojennej RP
- mówił minister Mariusz Błaszczak.
Trzy nowoczesne fregaty Miecznik dla Marynarki Wojennej RP powstaną w PGZ Stoczni Wojennej we współpracy z liderami przemysłu zbrojeniowego (Babcock, MBDA, Thales, Remontowa Shipbuilding), w ramach największego w historii kontraktu udzielonego polskiemu przemysłowi stoczniowemu. Pierwsza fregata zostanie wybudowana do 2026 r. Projekt realizowany jest zgodnie z harmonogramem.
- Mógłby ktoś powiedzieć, że po wejściu Szwecji do NATO, być może siła polskiej Marynarki Wojennej nie jest tak niezbędna. Nie proszę państwa, jest niezbędna. Jest niezbędna do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej Ojczyźnie. My wychodzimy z założenia takiego, że jesteśmy solidarni z naszymi sojusznikami, a Marynarka Wojenna odgrywa ważną rolę jeżeli chodzi o bezpieczeństwo całego Sojuszu Północnoatlantyckiego. Także te nowe fregaty posłużą polskim marynarzom do wypełniania misji nie tylko na Bałtyku, ale także na oceanach, aby zapewnić bezpieczeństwo całemu Sojuszowi Północnoatlantyckiemu
- zaznaczył szef MON.
Wielozadaniowe jednostki tej klasy znacząco zwiększą zdolności Marynarki Wojennej RP i pozwolą na realizację szerokiego spektrum zadań na morzu, w tym m.in. zabezpieczenia szlaków żeglugowych i infrastruktury krytycznej. Okręty zwiększą potencjał bojowy Sił Zbrojnych RP, ale także będą stanowić istotny wkład Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, np. realizując zadania w ramach Stałych Zespołów Okrętów NATO.
Wielozadaniowe okręty będą wyposażone w nowoczesne systemy radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe. Dzięki nim Marynarka Wojenne RP uzyska nowe możliwości realizacji szerokiego zakresu zadań na polskich obszarach morskich oraz uczestnictwa w misjach i ćwiczeniach organizowanych z sojusznikami z państw NATO.
- Bardzo się cieszę z tego, że te okręty powstają w polskiej stoczni. Bardzo dziękuję naszym partnerom brytyjskim za współpracę, modelową współpracę. Przed polską stocznią Marynarki Wojennej świetne perspektywy. To jest dobra informacja dla załogi, dla państwa, którzy tu pracują. Perspektywy są świetne. Bardzo się z tego cieszę, że polskie stocznie realizują te kontrakty. Z jednej strony zapewniają w ten sposób dobrą broń dla Marynarki Wojennej, z drugiej strony to są kolejne miejsca pracy właśnie tu w naszym kraju
- podkreślił minister.
Realizacja projektu w Polsce pozwala na wytworzenie około 2000 miejsc pracy w stoczniach, przedsiębiorstwach zbrojeniowych oraz innych sektorach przemysłu bezpośrednio zaangażowanych w projekt. Pozyskane kompetencje pozwolą rozwinąć nowe możliwości i pomogą w pracach przy innych projektach na rzecz Marynarki Wojennej RP.
***
Umowa z Inspektoratem Uzbrojenia została podpisana 27.07.2021 r. Za realizację projektu odpowiada Konsorcjum PGZ-MIECZNIK w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami strategicznymi w projekcie są firmy: Remontowa Shipbuilding S.A., Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.