Nowe technologie dla rozwoju sił zbrojnych
29.08.2019
Implementacja nowych technologii na potrzeby Sił Zbrojnych oraz zagrożenia hybrydowe były głównymi tematami nieformalnego spotkania ministrów obrony państw Unii Europejskiej, które odbyło się 28 i 29 sierpnia w Helsinkach. W rozmowach wziął udział Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Spotkaniu przewodniczyła Federica Mogherini, wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa oraz Antti Kaikkonen, minister obrony Finlandii. W rozmowach oprócz ministrów udział wzięli przedstawiciele kręgów naukowych i gospodarczych oraz przedstawiciele NATO i Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Spotkanie rozpoczęło się 28 sierpnia od nieformalnej kolacji, na której przedstawiono prezentacje na temat rozwoju sztucznej inteligencji i nowych technologii.
Podczas panelu na temat zagrożeń hybrydowych wiceminister Zdzikot zwracał uwagę na ich złożoność. Podkreślał, że składają się na nie zarówno zagrożenia związane z cyberprzestrzenią, dezinformacja, jak i rożnego rodzaju oddziaływanie kinetyczne. Wiceminister podkreślał konieczność zacieśniania współpracy w tym obszarze zarówno na poziomie międzynarodowym, jak i międzysektorowym oraz pomiędzy instytucjami Unii Europejskiej i NATO. Zwrócił także uwagę na konieczność prowadzenia dalszych prac w takich strefach jak: odporność, odstraszanie, atrybucja ataków i adekwatna odpowiedź na działania ofensywne.
Odnosząc się do dotychczasowej współpracy państw UE w obszarze cyber jako przykład skutecznej i efektywnej współpracy podał unijne centrum w Helsinkach - Hybrid CoE (European Centre of Excellence for Countering Hybrid Threats).
Sesja „Klimat i obrona” była okazją dla ministrów obrony państw unijnych do omówienia wyzwań dla bezpieczeństwa państw członkowskich, u których genezy leżą zmiany klimatyczne. Podczas dyskusji porównywano oceny i analizy unijne, NATO oraz ONZ.
Uczestnicy omawiali również unijną inicjatywę Skoordynowanej Obecności Morskiej (Coordinated Maritime Presences). Nowa inicjatywa ma na celu przede wszystkim ochronę żeglugi i przeciwdziałanie aktom piractwa morskiego bez uruchamiania kosztownych morskich operacji wojskowych.
Na koniec, podczas wspólnej sesji ministrów obrony i spraw zagranicznych państw UE omówiono wnioski z przeprowadzonych w lipcu br. warsztatów na temat zagrożeń hybrydowych, w tym w cyberprzestrzeni.