Nowy szef Inspektoratu Wsparcia
01.07.2019
- Obaj panowie generałowie – gen. Łukowski i gen. Ryczkowski są doświadczonymi żołnierzami, odznaczają się profesjonalizmem w swojej służbie. (…) Liczę na to, że w nowych rolach będziecie nadal działać na rzecz rozwoju Sił Zbrojnych RP - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w Bydgoszczy.
W poniedziałek, 1 lipca Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej wziął udział w uroczystości przekazania obowiązków na stanowisku szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. Nowym szefem Inspektoratu został gen. bryg. Dariusz Ryczkowski, który przejął obowiązki od gen. dyw. Dariusza Łukowskiego. Dotychczasowy szef Inspektoratu został z dniem 8 lipca wyznaczony na stanowisko zastępcy szefa Sztabu Generalnego WP.
- Zadaniem jakie postawiłem przed gen. Ryczkowskim to kontynuacja tego, co jest dziełem generała Łukowskiego, ale to także położenie nacisku na kwestie nieruchomości, które służą Wojsku Polskiemu. Jest to ważne, szczególnie w kontekście umowy ze Stanami Zjednoczonymi. Żeby ten proces mógł nastąpić, potrzebne jest przygotowanie infrastruktury. Ta infrastruktura potrzebna będzie nie tylko żołnierzom amerykańskim, ale także żołnierzom Wojska Polskiego – mówił podczas uroczystości szef MON.
Minister Błaszczak przypominał, że dziś rozpoczął się kolejny etap kampanii Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej, który wpisuje się w proces zwiększania liczebności Wojska Polskiego. Jak zaznaczył, aby tak się stało, musi być przygotowane odpowiednie zaplecze logistyczne.
***
Inspektorat Wsparcia SZ odpowiada za organizowanie i wspieranie systemu logistycznego Sił Zbrojnych, także dla jednostek przebywających poza granicami państwa. Do zadań jednostki należy też kierowanie procesem planowania i realizacji zadań wynikających z pełnienia funkcji państwa-gospodarza (HNS) i państwa wysyłającego. Inspektorat zarządza obroną terytorialną, wydzielonymi siłami inżynierii wojskowej i obrony przed bronią masowego rażenia. Odpowiada za wykonywanie zadań związanych ze zwalczaniem klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, ochroną mienia, akcjami poszukiwawczymi oraz ratowaniem lub ochroną zdrowia i życia ludzkiego i realizacją zadań z zakresu zarządzania kryzysowego.