Nowy szef Sztabu Generalnego WP
02.07.2018
- Swoją misję na stanowisku szefa Sztabu Generalnego WP rozpoczyna gen. broni Rajmund Andrzejczak. Mam nadzieję, że przeprowadzimy razem proces zmian w Wojsku Polskim zmierzający do tego, by było ono liczniejsze, wyposażone w dobry sprzęt i zacieśniło relacje w ramach sojuszu NATO. To trzy główne wyzwania – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas uroczystości przekazania obowiązków na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
W poniedziałek na dziedzińcu Sztabu Generalnego WP w Warszawie, z udziałem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej odbyła się ceremonia przekazania obowiązków na stanowisku Szefa Sztabu Generalnego WP.
Na wniosek szefa MON, Prezydent RP mianował gen. dyw. Rajmunda Andrzejczaka na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego WP. Jednocześnie Prezydent RP, na wniosek ministra mianował gen. dyw. R. Andrzejczaka na stopień generała broni.
Minister Błaszczak w swoim wystąpieniu podkreślił, że stanowisko Szefa Sztabu Generalnego WP obejmuje oficer, który jest absolwentem wielu zagranicznych uczelni, a także dowódcą o dużym doświadczeniu. Szef MON przypomniał, że gen. broni Rajmund Andrzejczak pełnił służbę na stanowisku dowódcy dywizji, a także dwukrotnie był dowódcą Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie.
– Generał Andrzejczak jest człowiekiem odważnym i nie boi się wyzwań, to oficer wyróżniający się w Wojsku Polskim i dowódca z bardzo dużym doświadczeniem - mówił minister.
Mówiąc o zadaniach, jakie stoją przed nowym Szefem SG WP minister Błaszczak zaznaczył, że jednym z nich będzie wdrożenie zmian dotyczących systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP. - Oczekuję od generała Andrzejczaka zaangażowania i tego, że będzie wprowadzał w życie nasze wspólne cele. Aby Wojsko Polskie, które jest dobrze oceniane, było oceniane jeszcze lepiej niż dotychczas. Oczekuję ciężkiej i efektywnej pracy .(…) Przed nami wyzwania, ale jestem spokojny o ich realizację. Niech Ojczyzna zawsze będzie dla was najważniejsza.
Szef MON przekazał podziękowania za zaangażowanie, poświęcenie, pracę i służbę ustępującemu ze stanowiska generałowi Leszkowi Surawskiemu, podkreślając że generał kończy służbę wojskową na najwyższym stanowisku, jakie może osiągnąć oficer Wojska Polskiego. Minister przypomniał, że generał Surawski pełnił wiele odpowiedzialnych stanowisk zanim został Pierwszym Żołnierzem Rzeczypospolitej.
- Dziękuję za wsparcie i zaufanie. Otwartość i szczerość. Relacje jakie mieliśmy służyły dobru Wojska Polskiego. Dobro Polski oraz Wojska Polskiego pozostaje moją największą wartością – powiedział zwracając się do przełożonych oraz podwładnych generał Leszek Surawski.
Nowy Szef Sztabu Generalnego WP generał broni Rajmund Andrzejczak w swoim pierwszym wystąpieniu zaznaczył, że Sztab Generalny WP to miejsce z którego widać najwięcej, a Siły Zbrojne RP są widoczne z równych perspektyw. - Stąd widać strategiczne jutro. Widać potrzebę oraz ogrom prac związanych ze zmianą system kierowania i dowodzenia, modernizacją i wielu innych zmian niezbędnych do sprawnego funkcjonowania Sił Zbrojnych RP – powiedział nowy Szef Sztabu Generalnego WP.
***
W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim, z udziałem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej oraz kierowniczej kardy Wojska Polskiego, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP wręczył akt mianowania na stanowisko Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz akt mianowania na stopień generała broni, gen. dyw. Rajmundowi Andrzejczakowi.
***
Generał broni Rajmund Andrzejczak urodził się 29 grudnia 1967 r. w Świdnicy Śląskiej. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie.
Służbę wojskową rozpoczął w 2 pułku piechoty w Giżycku, gdzie objął pierwsze stanowisko służbowe dowódcy plutonu. W latach 1993-1996 dowodził kompanią czołgów w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W latach 1996-1998 pełnił służbę w sekcjach rozpoznania i operacyjnej w 4 Suwalskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej.
W latach 1998-1999 służył na stanowisku szefa sztabu, a 2001-2003 zastępcy dowódcy Polsko-Litewskiego Batalionu Sił Pokojowych (LITPOLBAT). W latach 2003-2005 dowodził 1 batalionem pancernym Ułanów Krechowieckich w 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej. W latach 2003-2006 służył jako zastępca szefa Oddziału Operacyjnego G-3 Dowództwa Wojsk Lądowych. Przez kolejne 4 lata był: szefem Oddziału Operacyjnego w Iraku i Dowódcą Polskich Sił Zadaniowych/PKW IV i V zmiany w Afganistanie.
Między misjami w latach 2008-2010 służył jako zastępca dowódcy 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu. Lata 2010-2012 to służba w 2 Korpusie Zmechanizowanym w Krakowie na stanowisku asystenta szefa sztabu korpusu.
W 2011 roku odebrał nominację na stopień generała brygady, a w 2012 roku objął dowodzenie 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu. Od 8 grudnia 2014 roku pełnił obowiązki zastępcy dowódcy – szefa sztabu 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, a od 2 maja 2016 roku został wyznaczony na Dowódcę 12 Dywizji.
15 sierpnia 2016 roku otrzymał nominację na generała dywizji. Za służbę w Polskich Kontyngentach Wojskowych odznaczony został Orderem Krzyża Wojskowego II klasy – Krzyż Komandorski, „Gwiazdą Iraku” i „Gwiazdą Afganistanu”, a za długoletnią służbę w wojsku i bardzo dobre wyniki w realizacji zadań obronnych odznaczony został także srebrnymi medalami „Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny” oraz „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.