W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odbudowujemy polską Marynarkę Wojenną

27.12.2017

W środę 27 grudnia w Ministerstwie Obrony Narodowej w obecności sekretarza stanu w MON Bartosza Kownackiego oraz z udziałem szefa Inspektoratu Uzbrojenia i przedstawicieli konsorcjum stoczniowego, Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisana została umowa na dostawę dwóch  nowoczesnych niszczycieli min wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego oraz jednego okrętu ratowniczego, z opcją zamówienia drugiego. 

20171227-podpisanie-umow-na-okrety-dla-mon-13-nowy.jpg

- Obiecywałem, że jeszcze w tym roku będą do podpisania ważne kontrakty i słowo uległo materializacji. Dzisiaj podpisaliśmy dwa duże kontrakty na kwotę blisko 2 miliardów zł. – mówił wiceminister Kownacki bezpośrednio po podpisaniu umów.
- Odbudowujemy polską Marynarkę Wojenną, która przez lata była zapominana, przez lata były tam duże problemy, ale odbudowujemy też polskie stocznie, polski przemysł stoczniowy o czym wielokrotnie mówiliśmy, bo zarówno w pierwszym, jak i w drugim kontrakcie te pieniądze trafiają do polskich stoczni, zarówno do stoczni prywatnych: Remontowa Shipbuilding S.A., ale przecież w każdej z nich jest konsorcjum złożone również ze spółek PGZ (…). W tym roku przejęliśmy stocznię Marynarki Wojennej, w tym roku podpisaliśmy również także pierwsze kontrakty (…).

- Wykonujemy po raz drugi z rzędu całość budżetu MON, (…) takiej sytuacji w przeciągu ostatnich kilkunastu lat nie było. Życzyłbym każdemu kierownictwu, aby tak wykonywało budżet MON jak zrobiło to obecne kierownictwo resortu pod przewodnictwem ministra Antoniego Macierewicza – zaznaczył wiceminister.

- Dzisiejsza uroczystość, dzisiejsza okazja podpisania tych dwóch umów to także podziękowania dla wspaniałego zespołu ludzi, który nad tym pracował. Dlatego, że ostatnie miesiące to była naprawdę wytężona praca: spółek związanych z PGZ i ogromnego zespołu ludzi z Inspektoratu Uzbrojenia. Zespół ludzi, który chciał współpracować, chciał pokazać, że to jest możliwe, wiedział, że są to umowy ważne dla Marynarki Wojennej. Bez tego, dzisiejszego sukcesu na pewno by nie było, za to bardzo serdecznie dziękuje i od razu zapowiadam, że to nie jest spoczęcie na laurach. Od stycznia rozpoczynamy kolejne kontrakty, które będą negocjowane i z równie wielkim zaangażowaniem Inspektoratu Uzbrojenia, jak i polskich spółek, które w procesie modernizacji polskiej armii, a także rozwoju polskiej gospodarki współuczestniczą. Mam nadzieję że takich okazji do świętowania, do podziękowań w następnym roku, a może już na początku następnego roku będzie więcej - oświadczył wiceszef MON.

Na pytanie dotyczące najbliższych zakupów planowanych przez ministerstwo w zakresie uzupełnienia floty bojowych okrętów nawodnych wiceminister odpowiedział, że;
- Słusznie pytanie, kiedy będą następne okręty, ale warto podsumować te kwoty, zobaczyć jak dużo już zostało zrobione i zastanawiać się jakie będą następne wydatki. Ja bym chciał jak najwięcej, tylko budżet MON w 2018 to ok. 40 mld i będzie rósł m.in. dzięki staraniom ministra Antoniego Macierewicza (..). W przyszłym roku będzie oddany do użytku także okręt Ślązak - dodał minister.

Wiceprezes Zarządu Remontowa Shipbuilding S.A Bartłomiej Pomierski określił niedawno oddanego do użytku niszczyciela min Kormoran, jako okręt bezprecedensowy, jeden z największych niszczycieli min w NATO, który obecnie jest jedną z najbardziej technologicznie skomplikowanych jednostek, oraz wizytówką polskiego przemysłu okrętowego.
***
Nowoczesny Niszczyciel Min KORMORAN (na wyposażeniu Marynarki Wojennej od 28.11.2017 r.)
Niszczyciel min przeznaczony jest do prowadzenia działań bojowych na Morzu Bałtyckim, Morzu Północnym, a w przypadku działań sojuszniczych, we wskazanym akwenie odpowiedzialności operacyjnej Połączonych Sił Morskich NATO. Współdziałanie z Siłami NATO będzie realizowane zgodnie ze standardami Sojuszu.
Niszczyciel min pk. KORMORAN II w oparciu o zastosowane systemy i podsystemy przeznaczony jest do zapewnienia dogodnego reżimu pływania w rejonie Morza Bałtyckiego i Morza Północnego pod względem bezpieczeństwa minowego, samodzielnie lub w składzie grup okrętów (narodowych i sojuszniczych NATO) w czasie pokoju, kryzysu i wojny.
Zasadniczym przeznaczeniem systemów i podsystemów zastosowanych na jednostce jest zapewnienie możliwości:

  • zarządzania informacją bojową w sieciach i systemach narodowych i sojuszniczych NATO; poszukiwania, 
  • klasyfikowania i niszczenia obiektów podwodnych w oparciu o organiczne i autonomiczne siły i środki; 
  • przeciwdziałania skutkom wybuchu podwodnego, środków napadu powietrznego i nawodnego, użycia broni masowego rażenia oraz udzielenia kwalifikowanej pomocy medycznej.

Uzbrojenie niszczyciela min ORP „Kormoran” to dziobowa, dwulufowa armata Wróbel II ZU-23-2MR kalibru 23 mm. Dodatkowym zabezpieczeniem okrętu (szczególnie przed zagrożeniami asymetrycznymi) są trzy 12,7 mm wielkokalibrowe karabiny maszynowe kalibru WKM-Bm rozmieszczone na obu burtach na wysokości mostka oraz na pawęży rufowej. Ochronę przed zagrożeniem z powietrza zapewniają przenośne, przeciwlotnicze zestawy rakietowe typu Grom.
Integracja wielu systemów na okręcie pozwoliła zwiększyć jego możliwości 3 krotnie ( użycie jednocześnie trzech technik). Dzięki wyposażeniu w samobieżny sonar SHL 300 zintegrowany z pojazdem DE MK-3 okręt jest w stanie przeszukiwać dwa razy większy obszar niż obecne niszczyciele. A co ważniejsze posiada dodatkowo system szybkiego rozpoznania torów wodnych HUGIN, który samodzielnie przez 24 godziny jest w stanie prowadzić rozpoznanie niezależnie od okrętu dowolnego wskazanego rejonu.
Przedmiot umowy obejmuje dostawę dwóch okrętów nowoczesnych niszczycieli min oraz trzech pakietów SLS–wraz ze szkoleniem załóg.
***
Okręt ratowniczy RATOWNIK
Zadania główne:
Zabezpieczenie ratownicze działalności szkoleniowej i operacyjnej sił własnych oraz sprzymierzonych (nawodnych, podwodnych i lotniczych), w tym udzielanie pomocy załodze uszkodzonego okrętu podwodnego (SUBSAR) oraz prowadzenie podwodnych prac awaryjno - ratowniczych.
Zadania dodatkowe:

  • poszukiwanie, lokalizacja, identyfikacja i wydobywanie zatopionej techniki wojskowej;
  • udział w operacjach poszukiwania i ratowania życia w ramach narodowych systemów morskiej i lotniczej służby SAR;
  • zgodnie z „Katalogiem Zdolności SZ RP” okręt ratowniczy RATOWNIK wpisuje się w zdolność: Poszukiwanie i Ratownictwo (SAR, SUBSAR, DSAR).

Okręt będzie zdolny do minimalizowania lub ograniczenia strat personalnych w działaniach morskich poprzez odpowiednią organizację działań poszukiwawczo – ratowniczych odpowiedniego wykorzystania SpW oraz innych jednostek, a także ratowniczego zabezpieczenia działań okrętów podwodnych MW i NATO w tym okrętów podwodnych (SUBSAR) podczas ich działań na morzu Bałtyckim, oraz wsparcia działań międzynarodowych. Zdolny do prowadzenia prac podwodnych w celu zminimalizowania lub ograniczenia strat personalnych i w technice morskiej wykorzystywanej w działaniach morskich (SAR), a także prowadzenia prac podwodnych mających na celu odzyskanie elementów techniki morskiej, lotniczej lub innej o krytycznym znaczeniu dla prowadzonych działań na obszarze morskim, we współpracy z siłami własnymi, NATO, UE na obszarze morskim.
Będzie posiadał zdolność do:

  • przyjęcia systemu ratowania załóg okrętów podwodnych NSRS;
  • udzielania pomocy załodze OP w tym: podania wysokiego ciśnienia, wentylacji, zasobników ELSS (POD), nawiązania i utrzymywania łączności podwodnej (Underwater Telephone (UWT)), ROV (inspekcyjny i Light Working Class (LWC)), rekompresji leczniczej;
  • prowadzenia prac podwodnych na różnych głębokościach, w tym możliwość prowadzenia nurkowań saturowanych

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
27.12.2017 17:11 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
27.12.2017 17:11 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}