Oddajemy hołd Powstańcom Warszawskim
31.07.2019
W dniach 31 lipca – 1 sierpnia br., w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w stolicy odbywają się uroczystości upamiętniające Powstańców Warszawskich.
W środę weterani i ich Rodziny, przedstawiciele władz państwowych, żołnierze, mieszkańcy stolicy oraz goście uczestniczyli w polowej mszy świętej odprawionej na Placu Krasińskich. O godz. 19.00 przed pomnikiem Powstania Warszawskiego odczytany został Apel Pamięci. W uroczystościach udział wziął Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
1 sierpnia w miejscach pamięci o Powstaniu Warszawskim - m. in. przed pomnikiem „Mokotów walczący 1944”, pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota” oraz Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK - kwiaty w imieniu Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej złożył Łukasz Kudlicki, szef Gabinetu Politycznego MON.
W dniu 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej razem z Tomaszem Zdzikotem, sekretarzem stanu w MON oraz dowódcami złożył kwiaty na grobie gen. Antoniego Chruściela "MONTERA".
1 sierpnia minister obrony narodowej wziął udział w uroczystościach patriotycznych, które rozpoczęły się o godz. 17.00 przed pomnikiem „Gloria Victis” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
***
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 o godzinie 17.00. Bezpośrednie dowództwo nad oddziałami Okręgu Warszawskiego AK sprawował płk dypl. Antoni Chruściel „Monter”. Po 63 dniach walki wobec wyczerpania możliwości kontynuacji walki, dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski „Bór” decyduje się na kapitulację. Pod koniec września rozpoczynają się pertraktacje o poddanie miasta. 2 października w Ożarowie podpisany zostaje układ o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne. Ocalałych mieszkańców Warszawy wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.
>>> GALERIA - Uroczysta polowa msza św. oraz Apel Poległych
>>>GALERIA - Uroczystości przy Pomniku "Mokotów Walczący - 1944"
>>> GALERIA - Uroczystości pod Pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota"
>>> GALERIA - Uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej
>>> GALERIA - Kwiaty na grobie ge. A. Chruściela "Montera"