W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamięć o „Błękitnej Armii”

04.10.2017

- Nie było takiego punktu w Polsce i na frontach polskich, w których armia Hallera nie odgrywałaby decydującej roli pozwalającej nam dzisiaj, tutaj, na tym Zamku Królewskim wspominać tamte dzieje, tamten czas – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystego otwarcia międzynarodowej konferencji naukowej na Zamku Królewskim  pt. „Błękitna Armia” i jej dowódca gen. Józef Haller”.

konferencja_zamek_a_macierewicz.jpg

Minister dodał również, iż Czas pełen chwały, ale też czas przede wszystkim niezwykłego, wysiłku polskiego patriotyzmu, niezwykłego zrozumienia ówczesnych mocarstw zachodnich, że bez niepodległej wielkiej Polski nie będzie pokoju w Europie.

W środę 4 października 2017 r. na Zamku Królewskim  w  Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa z udziałem m.in. przedstawicieli polskich i francuskich środowisk naukowych.

- Armia Hallera, chociaż powstała pod patronatem Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego, Komitetu Narodowego Polskiego, była armią łączącą tradycję, wysiłek i dokonania wszystkich stronnictw polskich, wszystkich orientacji polskich walczących o niepodległość – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. - Symbolem tego najlepszym był dowódca - Józef Haller, jeden z twórców legionów, jeden z bliskich współpracowników Józefa Piłsudskiego. Człowiek, którego droga życiowa sama w sobie jest drogą Polaków odzyskujących niepodległość - dodał Szef MON.


Minister Antoni Macierewicz szczególną uwagę zwrócił na aspekt roli generała Józefa Hallera jaką odegrał w tworzeniu struktur młodzieżowych, paramiltarnych i harcerskich. Podkreślił, że wychowanie w duchu tych struktur, dla polskiej młodzieży po dzień dzisiejszy jest istotnym punktem odniesienia w kształtowaniu patriotyzmu, w tym także działań na rzecz kształtowania niepodległości Polski i działań na rzecz budowania silnej polskiej armii.


***

Celem konferencji, która odbyła się w Warszawie,  było przedstawienie międzynarodowej sytuacji politycznej w ostatnich latach I wojny światowej w kontekście utworzenia we Francji Armii Polskiej zwanej „Błękitną Armią”, przedstawienie wsparcia Francji dla polskich dążeń niepodległościowych w czasie Wielkiej Wojny. Ponadto zostały poruszone kwestie organizacji, struktury i działań bojowych „Błękitnej Armii” na polach bitew I wojny światowej we Francji i w wojnie polsko – bolszewickiej 1919 – 1920. Niezwykle istotne było również pokazanie wpływu przybycia wiosną 1919 roku do Polski wpływu Armii Hallera na walki o granice odrodzonego państwa polskiego.

Podczas konferencji, w salach Zamku Królewskiego można było obejrzeć wystawę okolicznościową przygotowaną przez Centralną Bibliotekę Wojskową.

Organizatorem konferencji naukowej było Ministerstwo Obrony Narodowej, we współpracy z Muzeum – Zamkiem Królewskim w Warszawie, Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej, Centralną Biblioteką Wojskową, Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego oraz TVP Historia.


***

Armia Polska we Francji nazywana też Błękitną Armią lub Armią Hallera to polska ochotnicza formacja wojskowa, która powstała w 1917 r. Powołana została dekretem prezydenta Francji Raymonda Poincarégo 4 czerwca 1917 r. z inicjatywy Romana Dmowskiego oraz kierowanego przez niego Komitetu Narodowego Polskiego. Służyli w niej Polacy, którzy wyemigrowali do Francji, Stanów Zjednoczonych, Brazylii oraz jeńcy polscy z armii austriackiej i niemieckiej. Podlegała dowództwu francuskiemu, choć walczyła pod polskim sztandarem. Za wyposażenie i uzbrojenie armii odpowiadał rząd francuski. Pierwszym dowódcą Błękitnej Armii był gen. Louis Archinard. Generał Józef Haller zaczął nią dowodzić dopiero w październiku 1918 r. 70 tysięczna Armia Hallera składała się z dwóch korpusów, a każdy z nich z dwóch dywizji. W skład armii wchodziły ponadto: dywizja instrukcyjna, pułk czołgów (liczący 120 czołgów Renault M-117), siedem eskadr lotniczych (98 samolotów) i oddziały tyłowe. Rozkazom gen. Hallera podlegały także dwie dywizje z Rosji: 4. Dywizja gen. Lucjana Żeligowskiego i 5. Dywizja Syberyjska mjr. Waleriana Czumy. Główną bronią Hallerczyków był francuski karabin ręczny Lebel (wz. 1885/93 kaliber 8 mm). W połowie 1919 r. oddziały Armii Hallera przybyły do kraju, gdzie odegrały znaczącą rolę na frontach wojny polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. Rozformowanie Błękitnej Armii nastąpiło 1 września1919 r. Tego dnia Hallerczyków wcielono do struktur Wojska Polskiego.

Zdjęcia (1)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
04.10.2017 12:46 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
04.10.2017 12:46 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}