W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamiętajmy o naszej historii i bohaterach, dzięki którym dziś możemy cieszyć się wolnością

15.01.2019

- Mam nadzieję, że finał kolejnej edycji konkursu na szczeblu centralnym przyczyni się do tego, że będziemy już wkrótce chwalili się młodymi historykami, którzy nie tylko zgłębiają historię, ale również przybliżają ją swoim rówieśnikom - powiedział Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON podczas uroczystości podpisania listu intencyjnego w sprawie współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej przy organizacji kolejnej edycji Konkursu pn. "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego...”

Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie z listem intencyjnym.

We wtorek 15 stycznia br. Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON podpisał w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie porozumienie w sprawie współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej przy organizacji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego dla młodzieży szkolnej im. mjr. Marka Gajewskiego pn. "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego...” Dzięki zawartemu dziś porozumieniu Konkurs będzie realizowany w roku szkolnym 2018/2019 i w latach następnych.

- Ten konkurs adresowany jest do młodych ludzi, uczniów szkół podstawowych, ale również trzeciej klasy, a więc także dla gimnazjalistów. Jestem przekonany, że te tysiące młodych osób, młodych pasjonatów historii, młodych patriotów, które biorą każdego roku udział w tym konkursie, również w tym roku będą uczestniczyć w kwalifikacjach - dodał minister Skurkiewicz.

Celem Konkursu jest m. in.:

1) kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o historii oręża polskiego w różnych okresach historycznych oraz znaczeniu sił zbrojonych w życiu politycznym, ekonomicznym i kulturalnym państwa i narodu polskiego;
2) popularyzowanie wśród młodzieży tematyki historii wojskowości oraz wiedzy o losach żołnierza i dziejach oręża polskiego;
3) budzenie zainteresowań przeszłością i rozwijanie indywidualnych uzdolnień uczniów;
4) kształtowanie umiejętności kreatywno-krytycznego myślenia o dziejach minionych, a także rozwijanie umiejętności pracy ze źródłami historycznymi i pisanymi.

Konkurs będzie odbywać się w czterech etapach - szkolnym, rejonowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Uczestnikami Konkursu mogą być:
-           uczniowie szkół podstawowych klas IV-VIII, a także uczniowie klas III dotychczasowych gimnazjów;
-           uczniowie branżowych szkół I stopnia, a także klas III dotychczasowych zasadniczych szkół zawodowych.


Wszystkie etapy Konkursu będą przeprowadzone na podstawie testów oraz ćwiczeń praktycznych polegających na oprowadzaniu po obiektach zabytkowych, muzeach, rozpoznawaniu i interpretowaniu różnego rodzaju źródeł historycznych, pracy z mapą, analizowaniu filmów fabularnych i dokumentalnych, fotografii, literatury pięknej, itp.
Zeszłoroczne zmagania Konkursu Historycznego odbyły się pod hasłem "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1939–1948. W walce o wolną Polskę". Do Konkursu w całej Polsce przystąpili uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych, zawodowych i ponadpodstawowych. Przez długie miesiące brali oni udział w zmaganiach na poszczególnych etapach, które pozwoliły wyłonić zwycięzców.

***

Ogólnopolskim organizatorem i koordynatorem Konkursu jest Mazowiecki Kurator Oświaty. Współorganizatorami Konkursu są: Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Warszawie, Stowarzyszenie Inicjatyw Edukacyjnych „Delta” w Płocku oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Major Marek Gajewski, członek Zgrupowania "Kampinos", żołnierz podziemnego państwa polskiego, uczestnik walk w Powstaniu Warszawskim, a następnie w oddziale partyzanckim, patron Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego" urodził się 22 lutego 1926 r. w Modlinie. W 2012 roku został uhonorowany medalem „Zasłużony dla Płocka”. Zmarł 13 grudnia 2012 roku.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}