W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamiętamy o heroizmie walczących z sowieckim najeźdźcą

17.09.2019

–  17 września 1939 roku to jedna z najtragiczniejszych dat w  najnowszej historii Polski. Tego dnia Armia Czerwona zamknęła przygotowaną wraz z Niemcami pułapkę. Za czerwonoarmistami podążały oddziały specjalne NKWD, które dokonywały masowych aresztowań i mordów, zwłaszcza lokalnych elit. Dla kilkudziesięciu tysięcy polskich oficerów agresja sowiecka była początkiem tragedii, jaką była Zbrodnia Katyńska – napisał Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w liście do Rodzin Katyńskich.

Wiceminister Łapiński składa wieniec w Epitafium Katyńskim

W Dniu Pamięci Ofiar Agresji Sowieckiej, 17 września br. wiceminister Marek Łapiński odczytał kierowany do rodzin i potomków ofiar mordów na Wschodzie, reprezentowanych przez Rodziny Katyńskie, list ministra Mariusza Błaszczaka oraz złożył wieniec w Epitafium Katyńskim na Cytadeli Warszawskiej w Muzeum Katyńskim upamiętniając ofiary sowieckiego ludobójstwa.

– Ci, którzy trafili do niewoli w obozach Kozielsk, Starobielsk, czy Ostaszków za wierną służbę Rzeczypospolitej zapłacili najwyższą cenę. Mimo, że przez lata prawda o agresji sowieckiej i o Katyniu była oficjalnie przemilczana, kolejne pokolenia Polaków nie dały o niej zapomnieć – napisał szef MON podkreślając znaczenie zarówno samych obchodów, jak i działań rodzin, stowarzyszeń i MON utrzymujących pamięć o historycznej prawdzie.

Wiceminister Łapiński wziął również udział w otwarciu tymczasowej wystawy Muzeum Katyńskiego, dokumentującej losy zesłańców syberyjskich i ich potomków. 

- Dziś, w rocznicę napaści, która w konsekwencji przyczyniła się do śmierci elity oficerskiej Wojska Polskiego, składamy hołd i oddajemy cześć tym wszystkim, którzy przez lata byli pomijani i zapomniani. Wspominamy Ich, przywracając pamięć o nich samych i Ich heroizmie – zakończył list minister Mariusz Błaszczak.


***
80 lat temu, 17 września 1939 r., łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej. Była to realizacja ustaleń zawartych w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu dwóch zbrodniczych totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

Sowiecka napaść na Polskę była realizacją układu podpisanego w Moskwie 23 sierpnia 1939 r. przez ministra spraw zagranicznych III Rzeszy Joachima von Ribbentropa oraz ludowego komisarza spraw zagranicznych ZSRS Wiaczesława Mołotowa, pełniącego jednocześnie funkcję przewodniczącego Rady Komisarzy Ludowych (premiera).

Integralną częścią zawartego wówczas sowiecko-niemieckiego paktu o nieagresji był tajny protokół dodatkowy, który ustalał podział „stref interesów Niemiec i ZSRR” na terytorium Polski. W wyniku tego paktu i agresji Związek Sowiecki zagarnął obszar o powierzchni ponad 190 tys. km kw. z ok. 13 mln. obywateli. Po napaści ZSRR na Polskę aresztowano ponad 200 tys. Polaków: oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Wszystkim obywatelom II Rzeczpospolitej narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków. Ponad 22 tys. oficerów, policjantów oraz urzędników państwowych zostało zamordowanych na Wschodzie. Miejsca pochówku ponad 7 tys. z nich są nieznane.

>>> GALERIA - Pamiętamy o heroizmie walczących z sowieckim najeźdźcą

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}