W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Państwa grupy B9 solidarne wobec agresji hybrydowej

25.11.2021

„Podczas sesji dyskutowaliśmy na temat naszej obecności w formacie B9, na temat wyzwań, które przed nami stoją. Przede wszystkim przedstawiłem informacje o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Omówiłem to wszystko, co związane jest z atakiem hybrydowym, jaki reżim białoruski, reżim Łukaszenki prowadzi w stosunku do Polski, ale także Litwy i Łotwy. Rozmawialiśmy w jaki sposób można tę sytuację rozwiązać” - powiedział Mariusz Błaszczak minister obrony narodowej podczas spotkania szefów resortów obrony państw Grupy B9 w Bukareszcie.

Bukareszt B9

W czwartek 25 listopada 2021 r. w Rumunii Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9). Podczas pierwszej sesji roboczej omawiano sytuację w regionie oraz kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Ministrowie podsumowali też najważniejsze ustalenia szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbył się w czerwcu br.

„Rozmawialiśmy na temat zagrożeń, na temat sytuacji związanej z bezpieczeństwem na wschodniej flance NATO. Format B9 to państwa, które są połączone wspólną obecnością w Sojuszu, ale to także państwa położone na terytorium od Morza Bałtyckiego, po Morze Czarne. My podzielamy zagrożenia, jesteśmy solidarni wobec siebie, my wspieramy się wzajemnie i to jest niewątpliwe dużą wartością państw B9. Mieliśmy okazję, żeby porozmawiać na temat zagrożeń, które dotyczą całej wschodniej flanki Sojuszu. Mówiliśmy również o sytuacji wokół granic wszystkich państw stanowiących wschodnią flankę NATO.”

- mówił minister.

Ministrowie poruszyli także kwestie związane z nową koncepcją strategiczną Sojuszu i implementacją agendy NATO 2030.  Wśród omawianych zagadnień  znalazły się  także: rozwój zdolności NATO, odporność, mobilność wojskowa oraz strategiczna agenda NATO-UE w zakresie bezpieczeństwa i obrony.

„Mówiliśmy także o relacjach pomiędzy Sojuszem Północnoatlantyckim, a Unią Europejską. Byliśmy zgodni co do tego, że te relacje powinny być spójne, że nie można dopuszczać do konkurencji między nimi. Trzeba szukać synergii między wysiłkami związanymi z budowaniem struktur NATO, a programami unijnymi, bo one mogą przecież doskonale uzupełniać to wszystko, co związane jest z obronnością. Przykładem są unijne programy PESCO.”

- podkreślił szef resortu obrony.

Wieczorem minister Błaszczak spotkał się ze swoim rumuńskim odpowiednikiem - Vasilem DÎNCU, ministrem obrony Rumunii. Przedmiotem rozmów ministrów były między innymi kwestie związane z bezpieczeństwem na wschodniej flance Sojuszu oraz współpraca w ramach NATO i Unii Europejskiej.

Szef MON pogratulował ministrowi Dîncu objęcia stanowiska ministra obrony Rumunii oraz podkreślił dobre relacje pomiędzy Polską a Rumunią.

„Zacznę od złożenia gratulacji panu ministrowi Vasile Dîncu za to, że objął stanowisko ministra obrony Rumunii. Życzę, żeby Rumunia i Polska rozwijały, tak jak dotychczas, swoje relacje obronne. Muszę powiedzieć, że relacje polsko-rumuńskie zawsze były bardzo przyjazne i bardzo dobre, takie są dziś. Jestem przekonany, że takie będą w przyszłości. Chcę podziękować za zrozumienie i wsparcie jakiego Rumunia udziela Polsce. To jest naprawdę budujące. Jesteśmy w gronie przyjaciół, możemy liczyć na siebie wzajemnie. Doceniamy to, że żołnierze rumuńscy służą w ramach eFP NATO w Polsce, żołnierze polscy służą ramię w ramię z żołnierzami rumuńskimi żeby zapewnić bezpieczeństwo.”

- podkreślił minister M. Błaszczak.

***

Format Dziewiątki Bukaresztańskiej, który obejmuje Polskę, Rumunię, Estonię, Litwę, Łotwę, Słowację, Czechy, Węgry oraz Bułgarię, został zainicjowany w 2014 r. Spotkania odbywają się na różnych szczeblach (prezydentów, ministrów spraw zagranicznych i obrony). Dziewiątka Bukaresztańska (B9) jest polsko-rumuńską inicjatywą służącą koordynacji stanowisk i wymianie poglądów państw regionu w dziedzinie bezpieczeństwa.

Aktywność B9 koncentruje się na sprawach związanych z zagrożeniami dla wschodniej flanki NATO, sposobach ich ograniczania i poszukiwaniem możliwości współpracy państw regionu w tym zakresie.

***

Polski kontyngent w Rumunii w ramach wysuniętej dostosowanej obecności  (ang. tailored forward presence) podczas każdej ze zmian od roku 2017, liczy około 250 żołnierzy dysponującymi  14 Rosomakami. Decyzja o rozpoczęciu misji zapadła na szczycie Sojuszu w Warszawie w 2016 r. i miała na celu wzmocnienie tzw. wschodniej i południowej flanki NATO. Międzynarodowe batalionowe grupy bojowe zostały rozlokowane w Polsce, na Litwie, Łotwie oraz w Estonii.

>>> GALERIA - Spotkanie ministrów obrony państw grupy B9

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}