Podpisanie rozporządzenia w sprawie KBWLLP
04.02.2016
– Jestem głęboko przekonany, że ta decyzja i praca, jaką podkomisja będzie realizowała, oraz stanowisko ostateczne Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pozwolą nam dowiedzieć się, co się zdarzyło, ale także kto za to jest odpowiedzialny – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości podpisania rozporządzenia umożliwiającego wznowienie badania katastrofy smoleńskiej.
W czwartek, 4 lutego br., szef MON Antoni Macierewicz podpisał Rozporządzenie w sprawie organizacji oraz działania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego. Podpisanie dokumentu odbyło się w obecności przedstawicieli rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.
Podczas ceremonii minister powiedział o katastrofie smoleńskiej: – Nazwano ją największą tragedią po drugiej wojnie światowej w dziejach niepodległego Państwa Polskiego. Trzeba też powiedzieć, że była to największa tragedia lotnicza w ogóle, w dziejach lotnictwa światowego. Zginęli wówczas w jednej chwili przedstawiciele całej elity państwowej i narodowej Rzeczpospolitej Polskiej. Zginął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, profesor doktor Lech Kaczyński z małżonką, zginął ostatni prezydent RP na uchodźstwie, wszyscy szefowie Rodzajów Sił Zbrojnych, zginęli ministrowie i dostojnicy odpowiedzialni na bezpieczeństwo państwa polskiego – mówił minister.
– Dzisiaj, po blisko 6 latach, wiemy już bardzo dużo o rzeczywistym przebiegu wydarzeń. Wiemy o tym, że zaniechano nawet powołania Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego tak, jak to nakazuje prawo, czyli natychmiast po uzyskaniu informacji o przebiegu wydarzeń. Pięć dni zwlekano z powołaniem tej komisji po to, by ostatecznie powołać ją nie w oparciu i nie zgodnie z przepisami prawa polskiego, lecz pod obce dyktando, przyjmując narzucone warunki, a później nawet tych warunków nie dotrzymano – podkreślił szef MON.
– Dzisiaj znamy skalę tych zaniechań, ale trzeba powiedzieć, że już w trakcie prac komisji pana ministra Millera wskazywano na liczne nieprawidłowości, błędy, a także fakty, które przesądzały o tym, iż wyniki opublikowane nie są zgodne z obiektywnym przebiegiem wydarzeń – mówił minister Antoni Macierewicz.
W spotkaniu uczestniczyli bliscy osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, w tym m.in. Ewa Błasik (wdowa po generale Andrzeju Błasiku), Andrzej Melak (brat Stefana Melaka), Ewa Kochanowska (wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich Januszu Kochanowskim) oraz przedstawiciele nowo powołanej podkomisji.
Uroczystość zaczęła się od spotu pod tytułem "Razem służyli Polsce", przedstawiającego ofiary katastrofy smoleńskiej.
***
PREZYDIUM KOMISJI
- dr inż. Wacław BERCZYŃSKI, przewodniczący komisji
- dr Kazimierz NOWACZYK, I wiceprzewodniczący
- dr inż. Bogdan GAJEWSKI, II wiceprzewodniczący
- prof. Jan OBRĘBSKI, sekretarz
- prof. Wiesław BINIENDA
- Janusz BUJNOWSKI
- Wiesław CHRZANOWSKI
- dr Szczepan CIERNIAK
- inż. Marek DĄBROWSKI
- prof. Zdzisław GOSIEWSKI
- Kazimierz GRONO
- prof. Ewa Anna GRUSZCZYŃSKA-ZIÓŁKOWSKA
- Jacek KOŁOTA
- Beata MAJCZYNA
- dr Bogdan NIENAŁTOWSKI
- Marcin GUGULSKI
- prof. Piotr STEPNOWSKI
- dr Grzegorz SZULADZIŃSKI
- Janusz WIĘCKOWSKI
- dr Krystyna ZIENIUK
- prof. Andrzej ZIÓŁKOWSKI
>>> OSOBY, KTÓRE WYRAZIŁY ZGODĘ NA WSPÓŁPRACĘ W ROLI EKSPERTÓW <<<
Materiały
>>> UZASADNIENIE <<<>>> OSOBY, KTÓRE WYRAZIŁY ZGODĘ NA WSPÓŁPRACĘ W ROLI EKSPERTÓW <<<
Zdjęcia (1)
- Ostatnia modyfikacja:
- 04.02.2016 11:50 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 04.02.2016 11:50 administrator gov.pl