Polscy żołnierze będą się szkolić w NATO IT Academy
26.11.2018
Transformacja narodowych i sojuszniczych systemów informatycznych, współpraca w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz wspólne szkolenia - to główne tematy rozmowy Tomasza Zdzikota, sekretarza stanu w MON z Kevinem J. Scheidem, dyrektorem generalnym Agencji Komunikacji i Informacji NATO (NATO Communications and Information Agency – NCI Agency).
Poniedziałkowe spotkanie wiceministra z dyrektorem generalnym Agencji, która odpowiada m.in. za ochronę i sprawne działanie systemów teleinformatycznych oraz przepływu informacji w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego dotyczyła także budowania zdolności w zakresie cyberdefence.
Podczas spotkania, w którym uczestniczył również szef Inspektoratu Informatyki poruszono także kwestie związane ze szkoleniem personelu działającego w obszarze cyberbezpieczeństwa, w tym treningach w obszarze C3 – Command, Control and Communication (dowodzenie, kontrola i łączność).
Wiceminister Tomasz Zdzikot zadeklarował także wsparcie Ministerstwa Obrony Narodowej dla powstającej NATO IT Academy – prestiżowego ośrodka szkoleniowego NATO. Budowany w portugalskim mieście Oeiras ośrodek rozpocznie swoją działalność w trzecim kwartale 2019 roku. W Akademii szkolić się będą eksperci personelu cywilnego i wojskowego Sojuszu Północnoatlantyckiego w zakresie eksploatacji zaawansowanych systemów informatycznych i cybernetycznych oraz oprogramowania. W szkoleniach będą także brali udział polscy żołnierze.
Podczas trzydniowej wizyty w Polsce dyrektor generalny Agencji Komunikacji i Informacji NATO spotka się m. in. z przedstawicielami komórek resortu obrony odpowiedzialnymi za kwestie z obszaru cyberbezpieczeństwa. Odwiedzi także Wielonarodową Dywizję Północny Wschód (MNDNE) w Elblągu, gdzie zapozna się z projektami informatycznymi realizowanymi w sojuszniczej jednostce.
***
Agencja Komunikacji i Informacji NATO (NATO Communications and Information Agency – NCI Agency) odpowiada m.in. za ochronę i sprawne działanie systemów teleinformatycznych oraz przepływu informacji w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Agencja współpracuje z firmami z branży cyberbezpieczeństwa w międzynarodowych projektach inteligentnej obrony (Smart Defence). Umożliwia również wymianę ekspertyz, informacji i doświadczeń w przeciwdziałaniu cyberatakom. W przypadku wystąpienia incydentu związanego z cyberbezpieczeństwem agencja zapewnia niezbędne wsparcie dla państw członkowskich.