W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska i NATO muszą być gotowe na każdy scenariusz

12.03.2024

- Wolność potrzebuje siły. Żeby utrzymać wolność my musimy być silni, żeby unieść wolność my potrzebujemy odpowiedniego zaangażowania i odpowiedniej siły. Po to jesteśmy w NATO, po to się zmieniamy - powiedział wicepremier W. Kosiniak - Kamysz podczas panelu dyskusyjnego o polskim członkostwie w NATO.

debata o nato w mwp

12 marca br., obchodom 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO, towarzyszyła konferencja poświęcona aspektom członkostwa Polski w NATO, w której uczestniczył m. in. wiceprezes Rady Ministrów W. Kosiniak – Kamysz.

25 lat temu, 12 marca 1999 roku otworzyliśmy nowy rozdział w historii polskiego bezpieczeństwa. Status członka w Sojuszu Północnoatlantyckim pozostaje jednym z głównych filarów polskiej polityki bezpieczeństwa.  Artykuł 5 Traktatu Waszyngtońskiego jest gwarantem naszego bezpieczeństwa, a także fundamentem siły odstraszania Sojuszu. 

- W tej sferze militarnej wykonaliśmy gigantyczny postęp indywidualny, polskiego żołnierza, który stał się żołnierzem godnym również znaku NATO. Nie czujemy się inaczej, nie czujemy się gorzej. Nie mamy takiego poczucia, że Polska jest gorsza, że mniej potrafimy niż inni w Sojuszu. Nie ma dziś takiego przekonania. Nasze wydatki obronne wprowadzają w zakłopotanie tych, którzy nie przeznaczają minimalnej kwoty wydatków na obronność. Musimy zrobić wszystko, żeby nasze wysiłki na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa nie poszły na marne. Dlatego tak ważne jest utrzymanie znacznych wydatków na obronność

- mówił podczas spotkania wicepremier.

W dyskusji, o roli NATO w systemie bezpieczeństwa i wstąpieniu Polski do NATO, którą prowadził wiceminister Paweł Zalewski uczestniczyli także: Janusz Onyszkiewicz – były minister obrony narodowej, Bogdan Klich – Senator RP, były minister obrony narodowej oraz gen. broni w st. spocz. Andrzej Fałkowski - były Polski Przedstawiciel Wojskowy przy Komitetach Wojskowych NATO i Unii Europejskiej w Brukseli.

- To, co jest dziś największym wyzwaniem dla Polski i samego NATO to efektywność działania, skuteczność działania. Bezkompromisowość podjętych decyzji. Tu musi być dużo większa dynamika niż do tej pory. Tego oczekuję i to będziemy przedstawiać m. in. na szczycie NATO w Waszyngtonie

- zaznaczył szef MON.

- Musimy dawać wyraźny sygnał, że nas nie opłaca się zaatakować. Dlatego wszystkie działania dyplomatyczne, wszystkie wysiłki budżetowe, strategiczne, modernizacyjne muszą iść w tym kierunku,  aby sygnał płynący od wszystkich państwa NATO był ewidentny, że jakakolwiek próba ataku jest kompletnie politycznie nieopłacalna i militarnie niemożliwa do pokonania. Ważna jest także edukacja młodych ludzi, dlatego prowadzimy edukację dla bezpieczeństwa. Równie ważna jest obrona cywilna, którą chcemy odtwarzać. Państwo ma bronić się całością

- podkreślił wicepremier.

W trakcie spotkania wiceprezes Rady Ministrów wręczył wyróżnienia osobom zasłużonym dla wstąpienia Polski do NATO. Wyróżnienia odebrali: Krzysztof Bondaryk, Stanisław Dobrzański, Bogdan Klich, Jarosław Mojsiejuk, Zbigniew Okoński, Andrzej Olechowski, Jan Parys, Dariusz Rosati, Marek Siwiec, Janusz Zemke.

>>> GALERIA - Konferencja poświęcona aspektom członkostwa Polski w NATO

Wideo

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}