Polska Prezydencja w Radzie Unii Europejskiej
Od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 r. Polska sprawuje przewodnictwo nad pracami Rady Unii Europejskiej. To okazja do kształtowania dyskusji na forach europejskich i przedstawiania polskiej perspektywy na kwestie europejskiego bezpieczeństwa.
Polska prezydencja będzie w kwestiach obronności skupiać się na trzech priorytetach:
- Dalsze wsparcie Ukrainy. Udział w odparciu rosyjskiej agresji to nie tylko kwestia obrony europejskich wartości i porządku międzynarodowego opartego na zasadach, ale też podtrzymanie znaczenia UE w tworzeniu globalnego bezpieczeństwa. Wsparcie Ukrainy musi nadal być prowadzone w każdym wymiarze: politycznym, finansowym i wojskowym.
- Wzmocnienie współpracy Unii Europejskiej i NATO.Obie organizacje łączy świadomość zagrożenia ze strony Rosji. Związki pomiędzy nimi muszą zostać zacieśnione, tak by mogły jeszcze lepiej się uzupełniać. NATO musi odgrywać ważną rolę w bezpieczeństwie europejskim, a państwa członkowskie UE muszą zwiększać wydatki na obronność.
- Rozwój europejskiego przemysłu obronnego. Wojna w Ukrainie pokazała jednoznacznie jak ważne są zdolności do produkcji własnego sprzętu wojskowego, przede wszystkim amunicji. To nie tylko inwestycja w bezpieczeństwo, ale też rozwój technologiczny i tworzenie atrakcyjnych miejsc pracy w całej Europie.
Polska prezydencja to także wiele wydarzeń o tematyce bezpieczeństwa i obronności.