W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polska proponuje konkretne rozwiązania w kwestii walki z dezinformacją

25.09.2019

- Wspólna odpowiedź sojuszników na kampanie dezinformacyjne jest ważna dla NATO, potrzebne są systemowe rozwiązania(…) W imieniu Polski proponuję, aby podczas tegorocznego szczytu NATO w Londynie szefowie państw i rządów podpisali deklarację w sprawie sprawnego przepływu informacji pomiędzy ministerstwami obrony narodowej poszczególnych państw NATO oraz kwaterami Sojuszu - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej na konferencji dotyczącej komunikacji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Minister M.Błaszczak otwiera konferencję NATO

Szef MON otworzył w środę w Warszawie doroczną konferencję „NATO Information and Communication Conference” z udziałem blisko 400 ekspertów reprezentujących dowództwa NATO, kraje wchodzące w skład Sojuszu oraz kraje partnerskie. W tym roku, z okazji 20. rocznicy przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego, konferencja odbywa się w Warszawie.

- Państwa obecność w Polsce na tak prestiżowej konferencji jest wyróżnieniem dla naszego kraju, który od 20 lat jest integralną częścią najskuteczniejszego sojuszu obronnego w historii. Świętując 20-lecie członkostwa Polski w NATO czujemy więc ciężar odpowiedzialności, ale też ogromną satysfakcję, że to my ten Sojusz tworzymy i razem jesteśmy silniejsi. Tej realnej wspólnej siły doświadczamy na poligonach  podczas sojuszniczych ćwiczeń. Ale teraz przyszedł czas na zintensyfikowanie działań na nowym polu walki – środowiska informacyjnego - przypomniał szef MON.

Konferencja odbywa się pod hasłem "Komunikacja w NATO w 70. rocznicę powstania: Jedność przekazu i przekaz jedności".

Uczestnicy konferencji biorą udział w warsztatach, pracach grup roboczych oraz sesjach plenarnych o komunikacji strategicznej sojuszu. Zebrani eksperci będą omawiali m.in. wyzwania i zagrożenia płynące ze współczesnego środowiska informacyjnego, rolę komunikacji w procesie globalnego tworzenia i przekazywania informacji.

- Pochodzimy z różnych regionów Sojuszu i na co dzień zauważamy inne zagrożenia dla naszej własnej suwerenności. Jednak dopiero gdy spojrzymy na nie z szerszej perspektywy, wyraźnie widoczne stają się zagrożenia uniwersalne dla nas wszystkich. (…) Teraz musimy zainwestować we wzajemne zrozumienie i sprawną wymianę informacji, bo od tego będzie w przyszłości zależała szybkość i efektywność naszej kolektywnej odpowiedzi na zagrożenia – powiedział minister i zaproponował konkretne rozwiązanie:

Zdaniem ministra, potrzebny jest sprawny model – tak w ujęciu narodowym, jak i sojuszniczym – pozwalający na szybką wymianę analiz, informacji o pojawiających się incydentach w przestrzeni informacyjnej oraz zdolność właściwej reakcji.

- eFP jest przykładem, z którego warto tu czerpać. Misja, której powodzenie zależy od szybkiego i skutecznego przekazywania informacji wypracowała mechanizm, w którym każde ogniwo łańcucha dowiaduje się o incydencie w tym samym czasie. Wypracowano mechanizm informowania i reakcji, a znajomość kontekstu daje przewagę i pozwala szybko wyciągnąć właściwe wnioski – zauważył minister Mariusz Błaszczak podsumowując swoje stanowisko.

 

***

Eksperci NATO ds. komunikacji strategicznej (stratcom) spotykają się co roku, konferencje są organizowane na przemian przez Dowództwo NATO ds. Transformacji (Allied Command Transformation - ACT) oraz Dowództwo NATO ds. Operacji (Allied Command Operations - ACO). Głównymi tematami konferencji są wyzwania i zagrożenia płynące ze współczesnego środowiska informacyjnego oraz rola komunikacji strategicznej w procesie globalnego tworzenia i przekazywania informacji.

Wideo

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}