Polska wśród liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego
14.03.2019
Według szacunków budżetowych, w 2018 roku Polska przeznaczyła na cele obronne 2,05 proc. PKB. Dziś Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO przedstawił doroczny raport, z którego wynika, że Polska znajduje się w szóstce krajów NATO, które wydają najwięcej pieniędzy na obronność. Jednym z ważniejszych zobowiązań członków NATO jest wydawanie na wojsko co najmniej 2 proc. PKB. Oznacza to, że Polska na obronność wydaje więcej niż zakładają postanowienia Sojuszu.
Doroczny raport sekretarza generalnego NATO określa szacunkowe wydatki na obronę narodową w 2018 roku dla wszystkich 29 państw członkowskich. Średni poziom wydatków na obronność członków Sojuszu to 1,51 proc. PKB. Polska wydając na ten cel 2,05 proc. PKB potwierdza, że jest jednym z liderów w Sojuszu Północnoatlantyckim.
W 2018 r. na wniosek ministra Mariusza Błaszczaka, Ministerstwo Obrony Narodowej pozyskało z budżetu dodatkowe 1,6 miliarda złotych na modernizację. W marcu tego roku szef MON podpisał najwyższy w historii pod względem sumy projektowanych wydatków Plan Modernizacji Technicznej. Na modernizację Sił Zbrojnych RP przeznaczymy około 185 miliardów złotych do 2026 roku. Minister Mariusz Błaszczak podjął także decyzję o wydłużeniu okresu planowania z 10 do 15 lat. Wcześniej stosowane rozwiązanie czyli planowanie potrzeb modernizacyjnych Wojska Polskiego w okresie dziesięcioletnim nie było wystarczająco skuteczne.
Przypominamy także, że w 2017 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości przygotował ustawę o modernizacji i finansowaniu Sił Zbrojnych, która zwiększy wydatki na obronność do minimum 2,5 proc. PKB do roku 2030.
***
Raport sekretarza generalnego NATO za 2018 rok przedstawia, w jaki sposób NATO reaguje na dzisiejsze zagrożenia bezpieczeństwa, dostosowując się do nowych wyzwań i inwestując w przyszłość. W szczególności dotyczy działań i osiągnięć NATO na polu wzmocnienia zdolności obronnych oraz odstraszania, zwiększenia wysiłków na rzecz zwalczania międzynarodowego terroryzmu oraz przyspieszenia programu modernizacji technicznej wojsk i innowacji.
NATO regularnie gromadzi i przedstawia dane dotyczące wydatków na obronę sojuszników. Ministerstwa obrony każdego kraju członkowskiego zgłaszają bieżące i szacowane przyszłe wydatki na obronność zgodnie z uzgodnioną definicją. Prezentowane kwoty to wydatki faktycznie dokonane w ciągu roku podatkowego na potrzeby sił zbrojnych lub sił sojuszniczych.